Seçim Tatili Bitiyor, Meclis'i Yoğun Program Bekliyor

1 Kasım seçimlerinin ardından Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. Vekiller önce kayıt yaptıracak, ardından yemin edecek.

Haberler 03.11.2015, 11:41
Seçim Tatili Bitiyor, Meclis'i Yoğun Program Bekliyor

ANKARA (ANKA)-1 Kasım seçimlerinin ardından Meclis’i yoğun bir gündem bekliyor. Vekiller önce kayıt yaptıracak, ardından yemin edecek. Meclis’te ilk yarış Meclis Başkanlığı için olacak. Ardından gözler 64. Hükümet’e ve programına çevrilecek.

Mazbatalarını alan milletvekilleri Meclis’e gelerek kayıt işlemlerini yaptıracak.

-VEKİLLER YEMİN EDECEK-

Meclis Genel Kurulu 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin 26'ncı Dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak.

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak.

Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılacak.

TBMM Başkanlığı için gösterilecek adayların Geçici Başkanlık Divanına bildirilmesine ilişkin Geçici Başkanlık duyurusu okunacak.

-VEKİLLER MECLİS BAŞKANLIĞI İÇİN YARIŞACAK-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan adayları, Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclis'in toplandığı günden itibaren beş gün içinde Başkanlık Divanına bildirecek.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

Cumhurbaşkanlığının, Bakanlar Kurulunun yeniden kurulması için yapılan görevlendirmeye ilişkin bir tezkeresi okunacak.

Cumhurbaşkanınca atanmakla kurulmuş bulunan Bakanlar Kurulunun programı, kuruluş tarihinden itibaren en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunacak.

-HÜKÜMET PROGRAMININ GÖRÜŞÜLMESİ; GÖREVE BAŞLARKEN GÜVENOYU-

Bakanlar Kurulu programının Genel Kurul’da okunmasından itibaren iki tam gün geçtikten sonra, program üzerinde görüşme açılacak.

Görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra güven oylamasına başvurulacak. Güven oylaması açık oyla genel hükümlere göre yapılacak.

-GÜVENOYU İÇİN 276 OYU ARANACAK-

Başkanlık, ikiyüzyetmişaltı milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını bildirecek.

Genel Kurul’da Başkanlık Divanı üyeliklerine seçim de yapılacak. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@