Seçilemeyen Vekile Diplomatik Pasaport Şoku

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da seçilemeyen ve emeklilik hakkını elde ede...

Haberler 30.10.2015, 07:15
Seçilemeyen Vekile Diplomatik Pasaport Şoku

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım’da seçilemeyen ve emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekillerin 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primi; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı TBMM bütçesinden karşılanacak. Seçilemeyen milletvekillerinin mevcut diplomatik pasaportu ise hususi pasaporta dönüşecek.

25. Yasama Dönemi 1 Kasım 2015 tarihinde sona erecek. 26. Dönemde aday olmayan, aday olup tekrar seçilemeyen milletvekillerinin özlük haklarında da değişiklikler olacak.

-MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DOLAYI EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN YENİDEN SEÇİLEN MİLLETVEKİLLERİ-

Emekli aylığı almakta iken yeniden seçilen milletvekillerinden, almış oldukları ödenek ve yolluk geliri dışında, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Kasım 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekecek.

-EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTA İKEN SEÇİLEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

Milletvekilliği sona erenlerden vergi mükellefi olarak iş yapanlar veya yapacakların (şahıs veya diğer şirket ortakları) 5510 sayılı Kanunun 30'uncu maddesi gereğince emekli aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi için (1 Kasım 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık aylık kesinti 320 TL) bağlı bulundukları İl Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekecek.

Bir işverene bağlı olarak çalışacakların sosyal güvenlik destek primi alacakları maaştan işverence kesilecek.

-EMEKLİLİK HAKKINI ELDE EDEMEYEN MİLLETVEKİLLERİ-

Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekillerin 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primi; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı TBMM bütçesinden karşılanacak.

-EMEKLİLİK HAKKINI ELDE EDEMEYEN MİLLETVEKİLLERİN 4 YIL BOYUNCA BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARINA ENDEKSLİ PRİMİ TBMM BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK-

Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK'ya müracaat etmeleri halinde erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet yılının dolumuna kadar olan süre içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarına endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı, vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarına ödenen prim arasındaki farkı, TBMM Bütçesinden karşılanacak.

-TEDAVİ YARDIMI MEVCUT HALİYLE AYNEN DEVAM EDECEK-

Aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerin tedavi yardımı mevcut haliyle aynen devam edecek.

-DİPLOMATİK PASAPORT HUSUSİ PASAPORTA DÖNÜŞECEK-

Aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerin mevcut diplomatik pasaportları hususi pasaporta dönüşecek. Bu pasaportlar Milletvekili Hizmetleri Başkanlığına teslim edilmesi gerekecek.

 Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirilerek "Milletvekilinin Kullandığı Araç" şerhi konulan araçlardaki şerh 1 Kasım 2015 tarihi itibarıyla kaldırılacak.

Yurt içi veya yurt dışı görevlendirilmelerinden dolayı avans borcu bulunanların, görev bitim tarihi itibarıyla, avanslarını bir ay içerisinde kapatmaları yasal zorunluluk olacak. Aksi halde Strateji Geliştirme Başkanlığınca kişi borcu olarak tahsil edilecek.

TBMM Haberleşme Yönetmeliği gereğince, TBMM Bütçesinden ödenen haberleşme giderlerinden Kasım 2015 dönemi itibarıyla limit aşımı olması halinde aşan miktar Strateji Geliştirme Başkanlığınca kişi borcu olarak tahsil edilecek. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@