Sayın Demirtaş Yalan Söylüyor

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ağrı’daki saldırıya ilişkin olarak HDP lideri Demirtaş’ın kullandığı ifadeleri sert sözlerle eleştirdi. “Sayın Demirtaş yalan söylüyor” diyen Davutoğlu, “Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul’da Kad

Sayın Demirtaş Yalan Söylüyor

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ağrı’daki saldırıya ilişkin olarak HDP lideri Demirtaş’ın kullandığı ifadeleri sert sözlerle eleştirdi. “Sayın Demirtaş yalan söylüyor” diyen Davutoğlu, “Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt’ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz. Bir tercih yapmak zorunda meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu?” dedi.

 

İSTANBUL(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ağrı’daki saldırıya ilişkin olarak HDP lideri Demirtaş’ın kullandığı ifadeleri sert sözlerle eleştirdi. “Sayın Demirtaş yalan söylüyor” diyen Davutoğlu, “Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt’ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz. Bir tercih yapmak zorunda meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu?” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ağrı’daki terör saldırışa ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

 

-“BU KONUDA DA HİÇ KİMSEYE HESAP VERECEK DEĞİLDİR”-

 

“Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor” diyen Davutoğlu, Demirtaş’ın gerçekleri saptırdığını savundu. Seçim çalışmalarının başladığı bir ortamda son derece provokatif eylemin bölücü terör örgütünün taraflarından geldiğini aktaran Davutoğlu, “Çok açık bir şekilde geçtiğimiz 4 Nisan günü Doğubeyazıt’ın Güngören Köyü Kule mezrasında benzer bir çalışma yapılmış, oradaki köylüler ve o bölgede yaşayan vatandaşlarımız bölücü terör örgütünün silahlı unsurları tarafından seçimlerde bir partiye destek vermek için propagandaya maruz bırakılmasının ötesinde baskı altına alınmıştır. Benzer bir faaliyet geçtiğimiz gün tekrar yapılmak istenince bu kez Diyadin’de Yukarı Tüfek Köyü yakınlarında bu sefer Türkiye’de kamu düzenin koruma görevlini üstlenen valiliğimiz ve ilgili güvenlik birimlerimiz böylesi bir baskı seçimlerde şu veya bu şekilde oy kullanmak ortamının oluşmaması için gerekli tedbirleri almak üzere bölgede faaliyete geçmişlerdir. TSK Türkiye’nin her bir köşesinde kamu düzenini tesis etmek için gereken her türlü çalışmayı yapar. Bu konuda da hiç kimseye hesap verecek değildir. Bu bölücü terör örgütü unsurları Yukarı Tüfek Köyü civarında ağaç dikme törenini bahane ederek, gerçekten ağaç dikilse, gerçekten barışçı bir ortamda şenlik yapılsa Silahlı Kuvvetlerimiz de oraya onlarla birlikte şenliğe katılmak için gider. Bizler de gideriz” dedi.

 

-“SAYIN DEMİRTAŞ KARAR VERSİN”-

 

HDP’nin propaganda yapması için düzenlenen bir etkinlik olsa HDP’nin propaganda yapması için bütün güvenlik şartlarının oluşturulacağını kaydeden Davutoğlu, “Ama eğer bölücü terör örgütü dağdaki unsurları ile köylere inerek baskı yapmaya kalkarsa işte orada demokrasinin ve seçim şartlarının bittiği, kamu düzeni probleminin ortaya çıktığı bir süreç başlar. Demirtaş olayları karartmak sureti ile bölgede uygulamakta oldukları baskıyı örtbas etmeye çalışıyor. Silahlı Kuvvetlerimiz orada gerekli tedbirleri alarak vatandaşlarımız üzerinde oraya çıkabilecek baskıları engellemeye dönük bir çalışma yürütmüştür, bu onların görevidir. Her yerde de bu görevi yapacaklar. Seçim güvenliğini sağlamak üzere her türlü tedbiri alacağız. Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt’ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz. Bir tercih yapmak zorunda meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı, yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu? Bugün herkesin tavrını açıkça oraya koyma günüdür” ifadelerini kullandı.

 

-“ADLİYE SALDIRISI İLE BU SALDIRI ARASINDA FARK YOKTUR”-

 

Kendilerinin hükümet olarak Türkiye’de seçim güvenliğini tehdit eden her çalışmaya karşı, silahlı herhangi bir unsurun halkı baskı altına almasına karşı gerekli tedbirleri alacaklarını kaydeden Davutoğlu, “Geçtiğimiz hafta adliyede savcıya yöneltilen saldırı ile Şehit Savcımız Mehmet selim Kiraz’a yöneltilen saldırı ile Doğubeyazıt’ta halka yönelik bu baskıyı uygulamak üzereyken giden askerlerimize saldırı arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de Türkiye’de kaos çıkarmak isteyen ve seçim güvenliğini tehdit etmek isteyen terör unsurlarının ki bunların dış bağlantıları da vardır. İlk silah, silahlı kuvvetlerimiz tarafından atılamamıştır. Ağaç dikme töreni yapılması düşünülen yere terör unsurların sızmasını engellemek için tertibat alan askerlerimize karşı terör unsurları ateş açmışlardır uzun namlulu silahlarla ve askerlerimiz de görevlerinin gereği olarak mukabelede bulunmuştur. Kimse barış güvercini rolü oynamasın. Kimse bir taraftan seçime giren bir siyasi parti lideri görüntüsü ve barışçıl bir dil diğer taraftan terör sözcülüğüne de soyunmasın. Sayın Demirtaş tam bir bukalemun mantığı içerisinde Doğu’da başka Batı’da başka. Doğubeyazıt’ta onun sözcüleri başka ki terör unsurları ile işbirliği yapmıştır bazı HDP unsurları, İstanbul’da Kadıköy’de başka bir dil kullanarak Türkiye’de demokratik hayat içinde yer alınmaz” ifadelerini kullandı.

 

-“YENİ BİR DÖNEMİN AÇILDIĞINI ÜMİT EDERKEN…”-

 

Bugün sabah çatışmada yaralanan askerleri ziyaret ettiğini anımsatan Davutoğlu, “Bu olayı yaşayan canlı şahitler var. Demirtaş’ın yalan şahitliğine ihtiyaç yok. O canlı şahitlerin anlattıkları var. Bu askerlerimizden biri Yozgatlıdır, biri Antalyalıdır, biri Diyarbakırlıdır biri Mersinlidir ama hepsi birbirini soran ve ortak bir vatan aidiyeti ile bu vatan için mücadele eden kahraman askerlerimiz. Bundan sonra da Sayın Demirtaş’ın ve HDP’nin artık bir tercih yapmak zorunda olduklarını ifade ediyorum. Daha 2-3 hafta önce silah bırakma çağrısı ile yeni bir dönemin açıldığını ümit ederken tekrar silahların gölgesi altında seçim üzerinde, vatandaşlarımız üzerinde baskı uygulamaya çalışmak büyük bir çelişkidir, ikiyüzlülüktür. Demirtaş’ın bugün Kadıköy Meydanı’nda söyledikleri tümüyle yalandır ve Tümüyle aldatmacadan ibarettir. Elimizde bütün vesikalar vardır. Bu konuda Demirtaş’ı dürüst olmaya, samimi olmaya, barışçıl siyaset yapmaya, barışçıl siyaset yapmayı engelleyen hangi unsurlar olursa olsun ona karşı da tavır alamaya davet ediyorum” diye konuştu. (ANKA/SON)

(HM/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.