Sarıbal: Dosab Kurulursa, Bunları Yetiştirme Şansımız Olmayacak

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa\'da yapılması planlanan DOSAB Buhar ve Enerji Üretim Tesisi\'ne bölgedeki işletmelerin ihtiyacı olmadığını savunurken, yanında getirdiği armut ve şeftaliyi göstererek, \"DOSAB kurulursa bundan sonra bölgemizde bu ürünü yetiştirme şansımız olmayacak. Çünkü santralle birlikte ortam sıcaklığı artacak, salınan gazlar sonucu asit yağmurları nedeniyle istediğimiz verimi ve kaliteyi alamayacağız\" dedi.

Haberler 30.07.2015, 18:37
Sarıbal: Dosab Kurulursa, Bunları Yetiştirme Şansımız Olmayacak

ANKARA (ANKA) -CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa'da yapılması planlanan DOSAB Buhar ve Enerji Üretim Tesisi'ne bölgedeki işletmelerin ihtiyacı olmadığını savunurken, yanında getirdiği armut ve şeftaliyi göstererek, "DOSAB kurulursa bundan sonra bölgemizde bu ürünü yetiştirme şansımız olmayacak. Çünkü santralle birlikte ortam sıcaklığı artacak, salınan gazlar sonucu asit yağmurları nedeniyle istediğimiz verimi ve kaliteyi alamayacağız" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Sarıbal, DOSAB'ın, Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde 484 hektar alan üzerine kurulu, bünyesinde 428 faal firma bulunan organize sanayi bölgesi olduğunu ve tesisin DOSAB'taki firmaların enerji ihtiyacı için yapılmak istendiğini, ancak bu firmalar içinde enerji sıkıntısı nedeniyle üretim yapamayan firma bulunmadığını, yani buhar ihtiyacı olmadığını ifade etti. Sarıbal, DOSAB verilerine göre tesiste günde bin 200 ton kömür yakılacağına işaret ederek, "Bir ailenin ortalama 1.2 ton kömür kullanarak kış ayını geçirdiği düşünülürse, tesisin bin ailenin bir yılda yakacağı kömürü bir günde yakacağı anlamına gelmektedir. Kömürün 60 tırla getirileceği iddia edilmektedir. Kireç ve kül taşıması ile birlikte 90 araçlık bir hareket olacaktır. Bu da ek bir araç hareketliliği anlamına gelecektir" dedi.

DOSAB'ın henüz baca gazı ile atılacak ağır metaller hakkında çalışma yapmadığını itiraf ettiğini belirten Sarıbal, ağır metaller içeren baca gazının kanserojen etkiye varabilecek sonuçlarının artık bilim dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek olduğunu bildirdi. Sarıbal, sera gazı etkisi ve asit yağmurlarının, teknolojik olarak çözümü olmayan sorunlar arasında yer aldığını söyledi. Sarıbal, yanında getirdiği, birer kasa santa maria armudu ve şeftaliyi göstererek, "DOSAB kurulursa bundan sonra bölgemizde bu ürünü yetiştirme şansımız olmayacak. Çünkü santralle birlikte ortam sıcaklığı artacak, salınan gazlar sonucu asit yağmurları nedeniyle istediğimiz verimi ve kaliteyi alamayacağız" dedi. Sarıbal, santralden sadece insanların etkilenmeyeceğini, meyve ve sebzelerin de etkileneceğini belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tesis için olumlu ÇED raporu verdiğini söyledi.

Sarıbal, dün TBMM Genel Kurulunu'nda yapılan oylamaya ilişkinde ""Meclis ilk günden başarısızlık öyküsü yaratmıştır. Barıştan, dostluktan, kardeşlikten yana olunması gerekirken; sorunları artırıcı bir politika izlendi. Barıştan yana değil, kaostan yana bir tavır gösterilmiştir. Sayın Bülent Arınç, her zaman yaptığı gibi, kafasındaki kadının yerini bir kez daha 'sus kadın' diyerek ortaya koymuştur. Kendisini şiddetle kınıyorum, bu hakareti kendisine iade ediyorum" dedi.(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@