Sare Davutoğlu: Sezaryen Oranı İstenilen Düzeye Çekilmedi

ANKARA (ANKA) - Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, sezaryenle doğum oranının istenilen düzeye çekilmediğini  bunun da başarısızlık olduğunu belirterek, “Diğer sağlık ve gelişmişlik  parametlerimizde  gösterdiğimiz gelişm

Haberler 04.04.2015, 05:18
Sare Davutoğlu: Sezaryen Oranı İstenilen Düzeye Çekilmedi

ANKARA (ANKA) - Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, sezaryenle doğum oranının istenilen düzeye çekilmediğini  bunun da başarısızlık olduğunu belirterek, “Diğer sağlık ve gelişmişlik  parametlerimizde  gösterdiğimiz gelişmeyi maalesef bu konuda gösteremedik” dedi.

Ulusal Doğum Sempozyumu'na katılan Davutoğlu burada bir konuşma yaptı. Sezaryen oranının istenilen düzeye çekilmediğini  bunun başarısızlık olduğunu belirten Davutoğlu, “Diğer sağlık ve gelişmişlik parametlerimizde  gösterdiğimiz gelişmeyi maalesef bu konuda gösteremedik. Bu toplantı ve yapılacak diğer çalışmalar hem bunun nedenleri hem bu konuda alınacak tedbirlerle ilgili ufuk açıcı olacaktır” dedi.

Davutoğlu, sezaryen oranlarının yüksek olmasının bir çok sebepleri olduğunu vurgulayarak ,“Sağlık sistemimizden kaynaklanan bazı hususlar var, hekimlerimizin yaklaşımı var. Ama halkımızın yaklaşımının da önemli etkisi var” diye konuştu.

-“EBELERİN SAYISI VE ROLÜ ARTTIRILMALI”-

Davutoğlu, ebe sayısının ve ebelerin doğumda aldıkları rolünün arttırılması gerektiğini söyledi. Sezaryen oranının 2015 yılı için yüzde 52 olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Devlet hastanelerinde sezaryen doğum oranın yüzde 36, özel hastanelerde ise yüzde 70’in üzerinde. Bunun üzerinde durmamız gerektiğini düşünüyorum. Özel koşullarda çalışmamın kendine has zorlukları, hastane idarecilerinin belli baskıları, her saatte acil olarak müdahale edilmesi gerekilen hasta olduğunda yeni doğan yoğun bakım ünitesinin anestezi uzmanının olmayışı gibi çeşitli baskılar var hekimlerin üzerinde. Belki bunlarla ilgili yapılacak bir politika değişikliği konunun çözümünü kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(MLT/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@