Saldırı Ak Parti'nin İktidar Olmasından Tedirgin Olanları Memnun Etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır saldırısının seçim sonuçlarını etkilediğini belirten Davutoğlu, “Şimdi de seçimin ana sorusu, HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği değil, onun geçeceği büyük ihtimalle doğal görülüyor.

Haberler 14.10.2015, 22:59
Saldırı Ak Parti'nin İktidar Olmasından Tedirgin Olanları Memnun Etti

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır saldırısının seçim sonuçlarını etkilediğini belirten Davutoğlu, “Şimdi de seçimin ana sorusu, HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği değil, onun geçeceği büyük ihtimalle doğal görülüyor. Şuanda seçimin ana sorusu ‘AK Parti tek başına iktidar olacak mı, olmayacak mı?’ AK Parti’nin iktidar olmasından tedirgin olan, tek başına iktidar olması suretiyle istikrar döneminin başlayacak olmasından ve Türkiye’nin herhangi bir kaotik süreç yaşamadan istikrarla kalkınmasına devam edecek olmasından kimler rahatsızsa bu saldırı onları memnun etmiştir. Yapmıştır demiyorum ama o çevreleri memnun etmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

 

-Başbakan Davutoğlu, “Samimilerse çok kolay, bırakacaklar silahlarını. O zaman PYD'yi başka bir denkleme alırız. Ama PYD, PKK ile bu kadar iç içeyken ve PKK Türkiye'ye saldırırken, bakın Türkiye'de terör yaparak demiyorum, Türkiye'ye saldırırken, müttefik bir ülkenin ya da dost ve komşu bir ülkenin Rusya gibi PYD'ye verdiği silahları kimse meşru kılamaz” dedi.

 

ANKARA(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır saldırısının seçim sonuçlarını etkilediğini belirten Davutoğlu, “Şimdi de seçimin ana sorusu, HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği değil, onun geçeceği büyük ihtimalle doğal görülüyor. Şuanda seçimin ana sorusu ‘AK Parti tek başına iktidar olacak mı, olmayacak mı?’ AK Parti’nin iktidar olmasından tedirgin olan, tek başına iktidar olması suretiyle istikrar döneminin başlayacak olmasından ve Türkiye’nin herhangi bir kaotik süreç yaşamadan istikrarla kalkınmasına devam edecek olmasından kimler rahatsızsa bu saldırı onları memnun etmiştir. Yapmıştır demiyorum ama o çevreleri memnun etmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, Show TV yayınına katılarak soruları cevaplandırdı. Ankara’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 99’a yükseldiğini belirten Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştiren 2 teröristin sayısının ise bu sayıya dahil olmadığını belirtti.

 

-“EYLEME KALKIŞTIĞINDA GÖZALTINA ALIRIZ”-

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun emniyetin elinde bulunan listede Ankara’daki saldırıyı gerçekleştiren 2 isimin bulunup bulunmadığını sormasının anımsatılması üzerine Davutoğlu, “Sayın Kılıçdaroğlu, keşke hükümet içinde görev almayı kabul etseydi, olağanüstü hükümet içinde ama olsaydı bütün bu süreci birlikte yönetirdik. Ama elini taşın altına koymadı. Sayın Bahçeli de koymadı. Şimdi hariçten ahkam kesmek kolay oluyor. Pazar günü görüştüğümüzde bu konuları aktardım” diye konuştu.

Bombacılarının isimlerinin belli olmasına karşın bu isimlerin takip edilmediği yönünde bir yanlış algı olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Türkiye bir hukuk devleti. Kişinin potansiyel suçlu olduğunu bilseniz bile. Potansiyel suçlu oldu diye birini tutuklayamazsınız Türkiye’de. Savcılık tarafından delillendirilmesi lazım. Ama Türkiye anti demokratik bir ülke değil” ifadelerini kullandı.

“Eylem yapmasa da, eylem hazırlığı yapmasa da biz bir insanı içeri alırız” demeleri halinde Türkiye’nin Suriye gibi bir rejim olacağını söyleyen Davutoğlu, “Çok ciddi eleştiri alırdık, diktatörlükle, otoriterlikle. Demokratik hukuk devletinde takip edersiniz, eyleme kalkışma anı olduğunda gözaltına alırsınız” diye konuştu.

 

-“BİRİNİN KİMLİĞİNE ÇOK YAKLAŞILDI, DİĞERİNİN ÜZERİNDE 3-4 İHTİMAL VAR”-

 

Ankara’daki saldırı yapan teröristlerin kimliklerinin daha netlik kazanmadığını ve bu nedenle listede olup olmadığının üzerine yorum yapamayacağını kaydeden Davutoğlu, “Bu iki bombacının nasıl geldiğini, daha doğrusu alandaki ceset parçalarından nasıl bir bomba ile yapıldığı çıkarıldı. İsimler üzerinde konuşulmadan. Birisinin ismi neredeyse netleşti. Birisi üzerinde ise yoğun 3-4 ihtimal üzerinde çalışıyor. Nereden çıkarılıyor bu, genellikle canlı bombaların tümü parçalandığı için diğer cenazelerdeki gibi ceset bütünlüğü olmuyor. Kimliği tespit edilemeyen 3 el üzerinden parmak izleri karşılaştırılıyor. Bir tanesinin Türkiye’deki parmak izi karşılığı bulunmadığı için Türkiye’den olamaması ihtimali üzerinde duruldu” ifadeleri kullanıldı.

 

-“PKK’YLA BAZI İLTİSAKLARI OLMUŞ KİŞİLER”-

 

Saldırı öncesinde Twitter üzerinden bombayı ve zamanı tarif edecek paylaşımlar yapıldığını kaydeden Davutoğlu, “Yatay yani değişik örgüt telsiz konuşmalarından, Twitter üzerindeki paslaşmalardan tetkik edildi ve bazı Twitter hesaplarında çok ilginç bulgulara rastlandı. İşte ‘Ankara’da bomba patlayacak’, ‘şöyle olacak’, ‘Suruç versiyon iki olacak’ diye bir şey var, ‘Suruç’un ikinci versiyonu’. Şimdi bunların bir kısmı, kimliği tespit edilmesi zor şeylerdi yani bir paravan isim. Bunun için Twitter hesabı, şeyine başvuruldu ve IP adresleri alındı. Onun üzerinde çalışıldı ve bu isimlerden iki tanesi, şu anda gözaltına alınan, PKK’yla irtibatlı, geçmişte PKK’yla bazı iltisakları olmuş ve bazı eylemlere katılmış kişiler ve onların networküne bakıldığında da yine şimdi soruşturmanın gizliliği, selameti açısından detaya girmeyeceğim şekilde Türkiye’de sansasyonel bazı işlere imza atmış bazı isimlerle olan irtibatları var” ifadelerini kullandı.

 

-“99 VATANDAŞIMIZIN KANI YERDE KALMAYACAK”-

 

Ankara’daki patlamanın arkasındaki aktörleri ve piyonları ortaya çıkaracaklarını kaydeden Davutoğlu, “99 vatandaşımızın kanı yerde kalmayacağını herkesin bilmesi lazım” dedi.

Saldırının ardından HDP’nin ölü sayısını 128 olarak açıklamasını eleştiren Davutoğlu, “Niye bunu söylüyorsun sen? Biz 28 ceset daha mı bulmak mı zorundayız sırf sen onu söylüyorsun diye. Millet tahrik olmayınca özür dilediler” diye konuştu.

Hastanelerin önünde kan anonsu yapılamasını da eleştiren Davutoğlu, “İsteniyor ki binlerce insan hastaneye aksın ve bu adi terör örgütlerinin bu cinayeti kadar vahim bir cinayetle halkı tahrik edelim ve kaos çıkartalım” diye konuştu.

 

-“DEAŞ’A DAHA BÜYÜK MUKABELEDE BULUNACAĞIZ”-

 

Saldırının altından IŞİD’in çıkması durumunu değerlendiren Davutoğlu, “Şimdiye kadar olduğundan daha şiddetli şekilde DEAŞ’a mukabelede bulunacağız. Bütün bu soruşturmalar netleştiği zaman. Kimsenin vatandaşlarımızın kılına dokunmasına izin vermeyiz” dedi.

Ankara’daki saldırının seçimlere etkisi üzerine de bir soru üzerine değerlendirmede bulunan Davutoğlu, “1 Kasım seçimleri öncesinde, zamanlamanın manidar olan yanı şu;  bir el ‘Türkiye’de olağanüstü şartlar var’ intiba ile seçimlere dönük manipülasyonunu yapmak istiyor. Burada şu veya bu siyasi şeyi suçlamak adına söylemek istemiyorum. 1977’de ‘Saldırı olacak’ dendiğinde seçimler ertelenmiş ve sonuçları etkilemişti. Diyarbakır saldırısında da seçim sonuçlarını etkileyen sonuçlar oldu. Psikolojik olarak toplum etkileniyor. Şimdi de burada, salt bir sebeple bir yeri hedef göstermek için değil, saldırının hedefi Türkiye’nin itibarını ve Türkiye’yi sarsmak, halkın arasına nifak sokmak ve çatışma çıkarmak. Şuanda seçimin ana sorusu ne? 7 Haziran’ın ana sorusu HDP barajı geçecek mi geçmeyecek miydi? Diyarbakır saldırısı HDP’nin barajı geçmesine mi yaradı geçmemesine mi? buna etkide bulundu mu? Şimdi de seçimin ana sorusu, HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği değil, onun geçeceği büyük ihtimalle doğal görülüyor. Şuanda seçimin ana sorusu ‘AK Parti tek başına iktidar olacak mı, olmayacak mı?’ AK Parti’nin iktidar olmasından tedirgin olan, tek başına iktidar olması suretiyle istikrar döneminin başlayacak olmasından ve Türkiye’nin herhangi bir kaotik süreç yaşamadan istikrarla kalkınmasına devam edecek olmasından kimler rahatsızsa bu saldırı onları memnun etmiştir. Yapmıştır demiyorum ama o çevreleri memnun etmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

 

-“PKK SİLAH BIRAKIRSA O ZAMAN PYD'Yİ BAŞKA BİR DENKLEME ALIRIZ”-

 

PYD’nin gerekirse vurulabileceğini belirten Davutoğlu, “PYD’yi şuana kadar vurmadıysak PYD masum olduğu için değil, PYD-PKK farklı olduğu için değil. Çözüm süreci devam ediyordu, silah bırakılacağına dair sözler vardı. PYD’nin Suriye züeridnen doğrudan bir saldırısı söz konusu değildi… Şimdi Amerikalılara da verdiğimiz mesaj çok açıktır. Amerikalılara ve bütün müttefiklere ve Rusya’ya, Türkiye sınırlarına yakın bir yerde, PYD'ye yapılan silah yardımı, herhangi bir şekilde Türkiye'ye yönelik tehdit halini alırsa ve PYD de PKK gibi sızmalarla veya silah aktarımıyla Türkiye’ye zarar vermeye başlarsa hiç tereddüt etmeyiz, bir an dahi tereddüt etmeyiz. Eğer PYD Irak’a geçerek Irak üzerinden Türkiye'ye girmek suretiyle bir şeye kalkışırsa, yine tereddüt etmeyiz. Samimilerse çok kolay, bırakacaklar silahlarını. O zaman PYD'yi başka bir denkleme alırız. Ama PYD, PKK ile bu kadar iç içeyken ve PKK Türkiye'ye saldırırken, bakın Türkiye'de terör yaparak demiyorum, Türkiye'ye saldırırken, müttefik bir ülkenin ya da dost ve komşu bir ülkenin Rusya gibi PYD'ye verdiği silahları kimse meşru kılamaz. Eğer meşru kılınması gereken bir şey varsa o zaman PYD'ye yardım edilmesin, Özgür Suriye Ordusu'na yardım edilsin, Özgür Suriye Ordusu içindeki Kürt tugaylarına, taburlarına yardım edilsin. Onlar gelsinler, Türkiye'ye saldırmayan müzahir bir yapı olarak yanımızda, başımızda bulunsunlar ama kimse ikili bir oyuna kalkışmasın. Kimse Türkiye'yi bu yolla içeride ve dışarıda tedirgin ederek, Türkiye'nin istikrarını tehdit altına alabileceğini düşünmesin. Ağır bedeller ödeniyor” diye konuştu.

 

-“ORADA BİR TEK GAZ SIKILMADI”-

 

Ankara’daki patlamanın ardından polisin gaz kullanmasına yönelik eleştirilere değinen Davutoğlu, “Orada bir tek gaz sıkılmadı. 11 polis linç edilme halinden hastaneye kaldırıldı. Gar meydanında olaydan sonra bütün kemikleri şey olmuştu, linç olmuştu. Ama ne elini silahına attı ne de polis gaz bombası attı. Bir kere kalabalıkla ilgili birbirine girecek iki grup arasında…” diye konuştu.

Saldırının ardından 2 bakanın “Kelle isterik gibi  bir tutumla” istifasının istenmesinin doğru olamadığını kaydeden Davutoğlu, “Ben dahil hepimiz hukuk önünde gereken hesabı veririz. Hiçbirimiz, layüsel, soru sorulamaz değiliz” dedi. (ANKA/SON)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
-7°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:55
Öğle 13:06
İkindi 15:44
Akşam 18:07
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 19 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 19 29
5. Akhisar Bld.Spor 19 28
6. Ümraniye 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 21 43
2. Real Madrid 20 43
3. Sevilla 21 38
4. Atletico Madrid 20 35
5. Valencia 21 34
6. Getafe 20 33
7. Villarreal 21 31
8. Athletic Bilbao 21 31
9. Real Sociedad 20 31
10. Osasuna 21 28
11. Real Betis 20 27
12. Granada 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Espanyol 21 15
20. Leganés 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@