Polisler Bu Teklife Çok Sevinecek

CHP, polislerin 3600 ek göstergeleri için kanun teklifi verdi.

Haberler 18.11.2015, 10:20
Polisler Bu Teklife Çok Sevinecek

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif, Devlet Memurları Kanunun Ek Göstergeler Cetvelinin “VII- Emniyet Hizmeti Sınıfı” bölümünde değişiklik öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde polis memurlarının çalışırken birinci derecede kadroda çalışabildiği, ancak birinci derecenin gösterge ve tazminatlarına mükteseben (kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak) hak kazanmadığı, bu nedenle emekli olurken de ancak üçüncü dereceden emekli edildiği belirtildi.

Gerekçede ek göstergedeki farklılıktan dolayı eğitim öğretim durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında, ikramiye ve maaş yönünden farklar mevcut olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesi 3600 iken, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olduğu ve bu çelişki sebebiyle emniyet hizmeti sınıfında görev yapan personelin özlük hakları bakımından mağduriyet yaşandığı bilinmektedir.

Yine aynı nitelikte iş yapan personeller arasında ücret adaletsizliğinin giderilmesinin, hem anayasa bakımından hem de evrensel hukuk açısından en doğal gerekliliktir.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@