Polise Fazla Mesai Ücreti Teklifi

CHP, polise fazla mesai ücreti ödenmesi için kanun teklifi verdi.Teklif yasalaşırsa Emniyet çalışanlarının aylık gelirlerinde damga vergisi hariç 417,28 TL ile 625,92 TL arasında değişen tutarlarda artış sağlanacak.

Haberler 29.08.2015, 11:47
Polise Fazla Mesai Ücreti Teklifi

ANKARA (ANKA)- CHP, polise fazla mesai ücreti ödenmesi için kanun teklifi verdi.Teklif yasalaşırsa Emniyet çalışanlarının aylık gelirlerinde damga vergisi hariç 417,28 TL ile 625,92 TL arasında değişen tutarlarda artış sağlanacak.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Emniyet Teşkilat Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı'na sundu.

-48 SAATE KADAR OLAN ÇALIŞMALARIN 8 SAATİ KARŞILIĞI EK FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ÖDENECEK-

Teklifin gerekçesinde, Emniyet mensuplarının haftalık mesailerinin zımnen 40 saat ile sınırlandırılması, 48 saate kadar olan çalışmalarının 8 saati karşılığı Ek Fazla Çalışma Ücreti ödenmesi ve 48 saati aşan çalışma süreleri karşılığında fazladan çalışılan her 8 saat için bir gün izin kullandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

-KİM NE KADAR EK FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ALACAK-

Teklife göre; haftalık toplam 8 saati aşmamak üzere, 40 saati aşan çalışma süreleri için, Devlet Memurları Kanunu'nun da belirlenen saatlik fazla çalışma ücretinin, Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlardan; özel harekat ve istihbarat birimlerinde görev yapanlara 12 katı, siyasi hizmet, çevik kuvvet birimleri ile köprü ve hassas bölgeleri koruma görevlerinde fiilen çalışanlarla, panzer sürücüsü ve operatörü olarak görev yapanlara 10 katı ek fazla çalışma ücreti olarak ödenecek.

Diğer birimlerde görevli olanlara 9 katı, Emniyet hizmetleri sınıfına dahil kadrolarda bulunan çarşı ve mahalle bekçilerine 8 katı ek fazla çalışma ücreti olarak ödenecek.

Teklifin gerekçesinde,  2015 yılı için belirlenen saatlik fazla çalışma ücretinin 1,63 TL  olduğu, bu düzenleme ile Emniyet Hizmetleri Sınıfındaki çalışanlara görev yerlerine göre bu saat ücretinin 8 ila 12 katları arasında saatlik fazla çalışma ücreti ödenmesinin sağlanacağı belirtildi.  

-AYLIK GELİRLERİNDE 625,92 TL ARTIŞ SAĞLANACAK-

Teklife göre haftalık 40 saatlik normal mesaisine ek olarak 8 saat fazla mesaiye kalan bir özel harekât polisine saatlik damga vergisi hariç 19,56 TL ek fazla çalışma ücreti ödenecek. Bu tutar mahalle bekçileri için ise yine damga vergisi hariç 13,04 TL olarak gerçekleşecek. Fazla mesai yapan Emniyet çalışanlarının aylık gelirlerinde damga vergisi hariç 417,28 TL ile 625,92 TL arasında değişen tutarlarda artış sağlanacak. (ANKA)

(MG/ORH)   

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@