Pekin'in Kitabında Yer Alan İddiaları Sordu

ANKARA (ANKA) - CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in yeni kitabında yer alan “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül’ün İsviç

Haberler 10.05.2015, 13:47
Pekin'in Kitabında Yer Alan İddiaları Sordu

ANKARA (ANKA) - CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in yeni kitabında yer alan “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarındaki hesap” iddialarını sordu.

Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergesinde, Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in yeni kitabı “Dikkat Cemaat Çıkabilir-Kozmik Oda”da yer alan iddiaları Meclis gündemine taşıyan Çıray, kitaptaki “… ‘Bob’ adındaki istihbaratçı geldi. Erdoğan ve Gül’ün İsviçre hesaplarından bahsetti. Ben Genelkurmay Başkanına aktardım, O da MİT Müsteşarına söylemiş. Bu görüşmeden sonra Dışişleri, Bob’u ‘istenmeyen adam’ ilan etti ve Türkiye’den gönderdi. Bu hesaplar daha sonra WikiLeaks belgelerinde ortaya çıktı” ifadelerini anımsattı.

-“MİLLİ GÜVENLİK BU ŞAİBELERİ KALDIRMAZ”-

Kitapta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında Türk milletinin güvenliğini, dolayısıyla geleceğini etkileyecek iddialarda bulunulduğunu belirten Çıray, söz konusu olayın artık aydınlatılmasının kaçınılmaz hale geldiğini savundu. “Milli güvenlik, Cumhurbaşkanları hakkında İsviçre Bankalarında hesap iddiası ve şaibesini kaldırmaz” diyen Çıray, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Zamanının Genelkurmay İstihbarat Başkanı’na gelen ‘Defence Inteligence Agency’ çalışanı olduğu yazılan ‘BOB’ isimli istihbaratçının yeni ve eski cumhurbaşkanları hakkındaki İsviçre bankalarında hesapları olduğuna  dair verdiği bilgiler hangi Genelkurmay Başkanı tarafından MİT müsteşarı Hakan Fidan’a bildirilmiştir?

Konudan haberdar olan MİT Müsteşarı bu konu hakkında nasıl bir çalışma yapmıştır? AKP Hükümeti tarafından yönetilmekte olan devlet kurumları bu ihbar hakkında İsviçre devletinin yetkili makamları ile herhangi bir yazışma yapmış mıdır?

Milli güvenliğimizi tehdit edecek iddialarda bulunan ‘BOB’ isimli şahıs neden Cumhurbaşkanlarımıza iftira suçlaması ile işleme tabi tutulmadı da Dışişleri Bakanlığı tarafından istenmeyen adam ilân ederek Türkiye’den uzaklaştırdı? 

Adı geçen şahsın verdiği bilgilerle WikiLeaks belgelerinde kriptoların çakışması hangi anlama gelmektedir?

BOB diye adlandırılan şahsın yeni görev yeri olan Almanya’da bir devlet yetkilisinin açıkladığı ve bugüne kadar yalanlanmayan bir iddiaya göre Başbakan Merkel, Almanların kaçak paralarını tespit edebilmek için İsviçre’deki bir banka müdüründen CD’ler satın aldı ve bu CD’leri içinde İsviçre bankalarında parası olan Türklerin de isimlerinin olduğu görüldü. Bugüne kadar AKP hükümeti yetkilileri bunların hangi Türkler olduğu konusunda Almanya resmi makamları nezdinde girişimlerde bulundu mu? Bulunmadıysa niye? Bu aşamadan sonra bulunulacak mı?

Bu şahıs hakkında adı geçenler iftira davası açtılar mı? (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@