Partilerin 1 Kasım Hesabı

ANKARA (ANKA)- Meclis, 1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili genel se&cce...

Haberler 12.10.2015, 07:20
Partilerin 1 Kasım Hesabı

ANKARA (ANKA)- Meclis, 1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak.

Siyasette hesaplar 1 Kasım’da yapılacak seçime kitlendi. 1 Kasım’da yapılacak seçim ile birlikte Meclis’teki sandalye dağılımı ortaya çıkacak. Sandıktan çıkacak sonuca göre de ya tek başına iktidar ya koalisyon ya azınlık hükümeti ya da tekrar seçim gündeme gelecek.

Meclis Genel Kurulu, 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin 26'ncı Dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak.

-EN YAŞLI MİLLETVEKİLİ, GEÇİCİ BAŞKANLIK GÖREVİNİ YAPACAK-

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak.

-İLK ÖNCE VEKİLLER YEMİN EDECEK-

Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılacak.

Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı için seçim yapılacak.  Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@