Oran'dan Adıyaman Ve Işid İddiaları

Dünya sol partilerinin çatı örgütü olan Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olan CHP’li Umut Oran, IŞİD’in, Adıyaman’da gençleri önce 6 bin dolar daha sonra ise bin 200’er dolar vererek kandırdığını iddia ederken, “İşsizlik nedeniyle çay ocakları ve kahvehane sayısı ildeki tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bu mekânların bazıları IŞİD için karargah haline geliyor” dedi.

Haberler 30.07.2015, 12:03
Oran'dan Adıyaman Ve Işid İddiaları

ANKARA (ANKA) - Dünya sol partilerinin çatı örgütü olan Sosyalist Enternasyonal’in Başkan Yardımcısı olan CHP’li Umut Oran, IŞİD’in, Adıyaman’da gençleri önce 6 bin dolar daha sonra ise bin 200’er dolar vererek kandırdığını iddia ederken, “İşsizlik nedeniyle çay ocakları ve kahvehane sayısı ildeki tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bu mekânların bazıları IŞİD için karargah haline geliyor” dedi. 

Oran, Adıyaman ve ildeki IŞİD iddialarını yerinde inceledi. 26-27 Temmuz 2015’te Adıyaman’a yaptığı ziyarette halkın, partililerin IŞİD ile ilgili sıkıntılarını dinleyen Oran yaptığı yazılı açıklamada önemli iddiaları gündeme getirdi. 

Adıyaman’da 26-27 Temmuz’da yaptığım temaslar sonucunda acı bir gerçek ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Oran, “IŞİD Adıyaman için gerçekten de çok büyük bir tehdit. Merkez dışında dağlarda, yaylalarda yaşayan Adıyamanlılar, özellikle Alevi yurttaşlarımız evlerinin önünde, köylerinin dışında gece gündüz nöbet tutuyorlar. Üstelik bu yeni bir durum değil aylardır olabilecek bir IŞİD baskınına karşı bu şekilde yaşıyorlar” dedi.

Alevi vatandaşların bu kaygılarını bir yılı aşkın bir süre önce Adıyaman’ın güvenliğinden sorumlu olan kamu görevlilerine ve seçilmiş il yöneticilerine aktardığını ifade eden Oran, şunları kaydetti:

“Yine bu vatandaşlarımız IŞİD’in tuzağına düşürdüğü kendi yavrularını dahi ihbar ediyorlar, ama nafile kimseden ‘tık’ yok. Sanki yukarıdan IŞİD’i ‘görme’, ‘duyma’ ‘konuşma’ şeklinde emir gelmiş tüm kamu görevlileri de buna uyuyor gibi. Yeri gelmişken soralım Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 6 aydır devam eden ve 200’ü aşkın şüphelisi bulunan gizli bir soruşturma olmasına rağmen neden iddianame bir türlü hazırlanamamaktadır?

-“AMAN ADIYAMAN’IN İSMİ LEKELENMESİN”-

Güya ülkeyi yönetenler böylelikle IŞİD’i koruyup kollarken, vatandaşı da “Adıyaman’ın ismi IŞİD ile anılmasın, Adıyaman’ın ismi lekelenmesin” yalanıyla baskı altına almaya çalışıyorlar. Peki, isimleri, yaşamları, gelecekleri lekelenen beyinleri çelinen gençlerimiz ne olacak, ya da hayatları kararmış, umutları sönmüş, gözü yaşlı aileleri ne yapacak?

İktidar olarak hem iş-aş verme, barışı sağlama, hem de IŞİD’e göz yum ondan sonra da çık ‘bu işin fıtratında var’ de. Hayır, Adıyaman’ın fıtratında IŞİD yok ama ‘öfkeli gençler, bizim çocuklar, benim teröristim iyidir’ diyerek teröre göz yummak birilerinin fıtratında hep vardı.”

-“EMNİYETE 18 AİLE BAŞVURDU, AMA NAFİLE”-

Özellikle 2013 yılından bu yana Adıyaman’da 200’ün üzerinde gencin IŞİD terör örgütüne katıldığının belirtildiğini savunan Umut Oran, “Diyarbakır bombacısı Orhan Gönder’in ailesinin 2014 yılı haziran ayında emniyet müdürlüğüne bizzat çocukları hakkında şikâyetçi olmasına rağmen salıverilmesi gibi birçok örnek var. Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğüne çocuklarının kayboldukları iddiası ile 18 aile müracaatta bulunmuş, bu ailelerin taleplerinin gereği de yapılmamıştır. IŞİD’e eleman sağlayan kişilerin kimler olduğunu aileler çok iyi biliyor açık kimlikleriyle emniyete bildiriyorlar fakat bunların hiçbiri yine önlenmiyor. Adıyaman Merkez İlçeden,  Samsat ilçesi Bağarası Köyünde, Kâhta İlçesi Gülveren Köyünden, Çelikhan İlçesinden katılımların olduğunu sağır sultan bile duydu, bunları önlemek çok mu zor?

İŞID’e katılan ve Suriye’deki çatışmalarda öldürülenlerin geceleri Adıyaman’da gizlice defnedildiğini ildeki herkes biliyor. Böyle bir durum yetkililerin bilgisi onayı dışında yapılabilir mi?” açıklamalarında bulundu.

-“ÖNCE 6 BİN DOLAR SONRA BİN 200’ER DOLAR DAHA”-

Oran, “Örgüte çocukları katılan aileler ile yapılan görüşmeler sonucunda örgütün çok rahat bir şekilde çocuklara ulaştığı, devşirme sürecini aleni bir şekilde yaptığı ortaya çıkmaktadır” derken, “Örgütün eleman devşirmede değişik taktik ve yöntemler kullandığı belirtilmektedir. Bunlardan bir tanesi para vaadidir. Örgüt elemanları başlangıçta 6 bin Amerikan Doları, daha sonra ise bin 200 Amerikan Doları vererek gençleri kandırmaktadır” dedi.

IŞİD’in Adıyaman’da kendisine zemin bulabilmesinin nedenlerini de sıralayan Oran, “İl nüfusunun yüzde 36,6’sı sosyal güvenlikten yoksun. 2008’deki TEKEL özelleştirmesi ve TEKEL’in sözleşmeli üretimini sonlandırması ve kapatılan fabrikalar ve getirilen tütün kotası Adıyaman’da 50 bin aileyi yani 350 bin insanı aç ve işsiz bıraktı, 2012 yılı il düzeyinde iş gücü göstergelerinde Adıyaman yüzde 15.8’le işsizlik oranı en yüksek ilk 5 il arasında yer aldı.          Dünya Bankası 2011 verilerine göre Türkiye genelinde 15.340 dolar olan kişi başına milli gelirde Adıyaman 7.554 dolarla 64. sırada yer alıyor. Üstelik 2004’ten beri çıkarılan 4 teşvik yasasında da Adıyaman cezalandırıldı. Kent ekonomisi olmadığı için Adıyaman’da işsiz gençler ve mevsimlik çalışıp yılın büyük bölümünde boş duranların daimi mekânları olan kahvehane ve çay ocakları, İldeki tüm işyeri sayısını ikiye katlamış durumda. Bu mekânlar, IŞİD vb. radikal örgütlere eleman temin eden odakların da yoğun faaliyet gösterdiği yerler. Adıyaman ekilebilir arazilerden 470 bin hektarını,  1 ilçesini ve 85 köyünü Atatürk Barajına verdi ama buna karşılık GAP’tan ciddi bir katkı almadı. Sulama alanı ancak yüzde 10’a ulaşabildi” dedi.

Oran ayrıca gözlemlerine ilişkin raporunu, hükümet nezdinde takip edilmesi için CHP Grup Başkanvekillerine de gönderdi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@