Oran: Muhtarlar Bahane, Siyaset Şahane

-CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlarla bir araya gelmesini, “Cumhurbaşkanı muhtarlarımızı figüran olarak kullanmakta, onların üzerinden siyaset yapmaktadır. Anayasa’yı çiğneyerek hükümetin

Oran: Muhtarlar Bahane, Siyaset Şahane

-CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlarla bir araya gelmesini, “Cumhurbaşkanı muhtarlarımızı figüran olarak kullanmakta, onların üzerinden siyaset yapmaktadır. Anayasa’yı çiğneyerek hükümetin ve ekonomi birimlerinin işine karışan, her gün muhalefete saldıran Cumhurbaşkanı, ‘muhtarlar bahane, siyaset şahane’ mantığıyla hareket etmektedir” ifadeleriyle eleştirdi.

ANKARA(ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlarla bir araya gelmesini, “Cumhurbaşkanı muhtarlarımızı figüran olarak kullanmakta, onların üzerinden siyaset yapmaktadır. Anayasa’yı çiğneyerek hükümetin ve ekonomi birimlerinin işine karışan, her gün muhalefete saldıran Cumhurbaşkanı, ‘muhtarlar bahane, siyaset şahane’ mantığıyla hareket etmektedir” ifadeleriyle eleştirdi.

CHP’li Oran yazılı açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarla bir araya gelmesini eleştirdi.

12 yıllık AK Parti döneminde unutulan muhtarların şimdi hatırlandığını ve yılbaşından bu yana muhtarla Saray’da 6 kez toplantı düzenlendiğini belirtti. Erdoğan’ın bu toplantıları özellikle Meclis’teki partilerin haftalık grup toplantılarını yaptığı Salı günlerine denk getirdiğini kaydeden Oran, “Cumhurbaşkanı muhtarlarımızı figüran olarak kullanmakta, onların üzerinden siyaset yapmaktadır. Anayasa’yı çiğneyerek hükümetin ve ekonomi birimlerinin işine karışan, her gün muhalefete saldıran Cumhurbaşkanı, ‘muhtarlar bahane, siyaset şahane’ mantığıyla hareket etmektedir. Türkiye’de 54 bin dolayında muhtar vardır. Ortalama iki haftada bir yapılan toplantıların her birine yaklaşık 400 muhtar katılmaktadır. Türkiye’deki tüm muhtarların birer kez bu toplantıya çağırılması durumunda Saray’da toplam 135 toplantı yapılabilecek; bu tiyatro daha 5 yıl sürecektir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bin bir güçlükle toplantıya katılan muhtarlarımız açısından bu toplantılar tam bir çileye dönüşmüştür, açıkçası muhtar, muhtar olalı böyle zulüm görmemiştir” dedi.

-“MUHTARLARA GÜVEN DUYMADIĞIN AÇIKÇA GÖSTERMEKTEDİR”-

Toplam maliyetinin 10 milyar lirayı bulduğu belirtilen, altın varaklı bardakları, altın yaldızlı mozaiklerle bezeli hamamları bulunan Saray’da zorla toplanan muhtarların, tüm geliş gidiş masraflarını kendi cebinden karşıladığını savunan Oran, “Apar topar Saray’a çağırılan muhtarlara kalacak yer dahi sağlanmamakta, sadece bir öğün yemek verilmektedir. Saray Sakini’nin iki saatini ayırdığı ve aklına geleni söylediği bu toplantıların, katılımcı muhtarlarımıza maliyeti ise bir hayli yüksektir” ifadelerini kullandı.

Muhtarlardan bazılarının yol masrafı için yapacağı asgari harcamanın 450-500 lirayı bulduğuna işaret eden Oran, diğer harcamalar da eklendiğinde bu toplantıya katılmak isteyen bir muhtarın aylık maaşını harcaması gerektiğine dikkati çekti.

Muhtarların etkinliğe katılmadan önce çok sıkı bir şekilde arandığını ve hatıra fotoğrafı çekmelerine dahi izin verilmediğini kaydeden Oran, “Bu kontrolün ardından muhtarlar, sıkı güvenlik önlemi altında doğrudan Cumhurbaşkanının konuşma yapacağı salona alınmaktadır. Muhtarlar toplantıları sırasında Saray’da her 100 metreye bir koruma görevlisi konuşlandırılmaktadır. Cumhurbaşkanı, kendi davetine icabet eden seçilmiş muhtarlara güven duymadığın açıkça göstermektedir” açıklamasında bulundu.

-“MUHTARLARI SİYASİ POLEMİKLERİNE ALET EDİYOR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini Türkiye’nin “başmuhtarı” zannettiğini belirten Oran şu ifadeleri kullandı:

“Aslında stand up gösterisi yapıp, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini tanımayarak ‘tek egemen benim’ anlayışı dayatmaktadır. 12 yıldır sorunlarını çözmediği, hiç aklına bile getirmedikleri muhtarları şimdi hatırlayanlar, ‘Benim elim, kulağımsınız’ diyerek muhtarları siyasi polemiklerine alet edip araç olarak kullanırken, onların dertlerini ise dinlememektedir. Saray’ın zorunlu konuşmalarını maruz kalan muhtarların sorunlarına tek kelimeyle dahi değinilmemekte, yaşadığı sıkıntılar umursanmamaktadır.

Cumhurbaşkanı ve AKP, muhtar maaşlarını artırmakla övünmektedir. Oysa muhtarların çoğu işlem yetkisi ellerinden alınarak nüfus müdürlüklerine verilmiştir. O kadar övünmeye rağmen halen 904 TL olan muhtar maaşı asgari ücretin bile altındadır.

CHP iktidarında ise muhtarlarımızın idari yapı içindeki rolleri güçlendirilerek, çağın gereklerine göre daha etkin hizmet verecekleri bir altyapı oluşturulması sağlanacaktır.” (ANKA)

(OLÇ/ORH)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.