Öğretmenler İçin Bir Teklif Daha

CHP, öğretmenlerin kimliklerini göstermek suretiyle toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi.

Haberler 24.11.2015, 14:14
Öğretmenler İçin Bir Teklif Daha

ANKARA (ANKA)- CHP, öğretmenlerin kimliklerini göstermek suretiyle toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için kanun teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Belediye Kanunda Değişiklik Yapılması (Öğretmenlerin Ulaşım Hizmetlerinden İndirimli Veya Ücretsiz Yararlandırılması) Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklife göre öğretmenler kimliklerini göstermek suretiyle mahalli idarelerce sunulan toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

Teklifin gerekçesinde Temmuz 2015 tarihinden geçerli olmak 7/1’inde olan bir öğretmenin maaşının 116 TL artışla 2 bin 681 TL, 25 yılını doldurmuş 1’inci derecenin 4’üncü kademesindeki bir öğretmen maaşının ise 129 TL artışla 2 bin 982 TL olduğuna dikkat çekildi.

Gerekçede yapılan bir ankete işaret edilerek şöyle denildi:

“Bu ankete göre günümüzde öğretmenlerin yüzde 93.9'unun kredi kartı kullanmakta ve öğretmenlerden yüzde 49.9'u her ay kredi kartı borcunun yalnızca bir kısmını ödeyebilmektedir. Öğretmenlerin yüzde 81.4'ü son 5 yıl içinde bankalardan kredi çekmiş, yüzde 14.8'i borçlarını ödeyemediği için bankaların kara listesine girmiştir. Aynı araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 24.8'inin bankalara 50 bin TL'den fazla borcu bulunmaktadır. Yüzde 22.3'ü, ödemeleri ve zaruri harcamaları yaptıktan sonra ay sonunda elinde hiç parası kalmadığını söylemiştir. ‘Sinemaya gidiyorum’ diyen öğretmenlerin sayısı ise sadece yüzde 2.9’dur. Geçim sıkıntısı nedeniyle öğretmenlerin yüzde 26.8'i ek iş yapmaktadır. Benzeri bir araştırmaya göre ise öğretmenlerin yüzde 53’ünün kirada oturduğunu, yüzde 43'ü ise kendine ait bir arabası olmadığını, yüzde 29’unun ek iş yaptığını ortaya koymuştur.” (ANKA)

(MG/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@