Öğrencilere Zorla Başkanlık Sistemi Paneli Verildi

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, velilerinin izni ve onayı olmadan lise öğrencilerine zorunlu olarak “başkanlık sistemi” paneli verildiğini iddia etti. Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemi

Haberler 11.05.2015, 16:43
Öğrencilere Zorla Başkanlık Sistemi Paneli Verildi

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, velilerinin izni ve onayı olmadan lise öğrencilerine zorunlu olarak “başkanlık sistemi” paneli verildiğini iddia etti.

Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde,  “Geçen hafta Adana ilimizde yaptığım seçim çalışmaları sırasında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adana şubesinin talebi üzerine Adana İl Milli Eğitim Müdürünün onayıyla 5 Mayıs 2015 tarihinde saat 13:00’de Sarıçam ilçesine bağlı Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesinde ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ konulu panel düzenlendiği ve ildeki tüm öğrenci, öğretmen ve MEB idarecilerinin bu toplantıya katılımının zorunlu tutulduğu bilgisi bana aktarıldı” dedi.

- “TÜRGEV İLE BAĞLANTISI NEDİR?”-

Oran soru önergesinde şu soruları yöneltti:

“TÜGVA’nın, 12. Cumhurbaşkanının yakınlarının yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ile bağlantısı nedir? TÜGVA, AKP’yi desteklemek amacıyla partiniz tarafından mı kurduruldu?

Adana İl Milli Eğitim Müdürü’nün, TÜGVA’nın talebi üzerine Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine 30 Nisan 2015 tarih ve 4556102 sayılı yazıyla, merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de aynı gün tüm okullara gönderdikleri yazılarla bu duyurunun idareci ve öğretmenlere yapılmasını istemesinin gerekçesi nedir? Bir kamu yöneticisi hangi yetkiye dayanarak iktidar partisinin yararına bir toplantı düzenlenmesine önayak olmaktadır?

 TÜGVA’nın da, aynen TÜRGEV gibi tüm etkinliklerinin kamu kurum kuruluşlarınca desteklenmesi talimatı mı verdiniz?

İsteyen her vakıf milli eğitim müdürlüklerine başvurarak okullarda da diledikleri konularda toplantı yapabiliyor mu?

 Veli bilgisi ve izni olmadan ders saatleri içerisinde Evliya Çelebi Mesleki Endüstri Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuldaki bir salonda toplanarak paneli dinlemeye zorlanması suç değil midir, bu konuda ne yapacaksınız?

Niçin Adana’daki tüm ilk ve ortaöğretim öğrencileri başkanlık sistemi konusunda ikna edilmeye çalışılıyor?

 ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ paneli, AKP’nin, 12. Cumhurbaşkanı’nın 7 Haziran seçimlerine yönelik propagandasının bir unsuru mudur?

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikalarının Adana şube yöneticilerinin, öğrencilerin siyasi propagandaya tabi tutulduğu gerekçesiyle karşı çıktığı bu toplantıya izin veren Adana İl Milli Eğitim Müdürü hakkında hangi işlemi yapacaksınız?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@