Ödp: Sömürgeci Anlayıştan Vazgeçin, Karar Kıbrıs Halkınındır

ANKARA (ANKA) – ÖDP, KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 60 oyla Mustafa Akıncı’nın kazandığını anımsatarak, “Erdoğan dahil herkes Kıbrıs’ın geleceğine Kıbrıs halkının karar vereceği gerçeğini bilmeli ve kabull

Haberler 28.04.2015, 23:51
Ödp: Sömürgeci Anlayıştan Vazgeçin, Karar Kıbrıs Halkınındır

ANKARA (ANKA) – ÖDP, KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 60 oyla Mustafa Akıncı’nın kazandığını anımsatarak, “Erdoğan dahil herkes Kıbrıs’ın geleceğine Kıbrıs halkının karar vereceği gerçeğini bilmeli ve kabullenmelidir. Kıbrıs’ı arka bahçe görme politikalarından ve Kıbrıs’a dönük sömürgeci zihniyetten vazgeçilmelidir” açıklamasında bulundu.

ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya imzasıyla yapılan açıklamada, KKTC’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda seçimi, “emekten yana birçok siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütü ve yurttaşların desteklediği” bağımsız sol aday Mustafa Akıncı’nın yüzde 60 oy ile kazandığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Bu ortak çalışmayı yürütenleri ve Mustafa Akıncı’yı kutluyor, başarılar diliyoruz. Kıbrıs halkı iki toplumlu barışçıl çözüm iradesini ortaya koymuştur. Bu iradeye herkes gibi Recep Tayyip Erdoğan da saygı duymalıdır. Ancak kavga etmediği bir tek Kuzey Kıbrıs kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu da başarmıştır. Mustafa Akıncı’nın Türkiye’ye yönelik ‘kardeşlik’ vurgusundan rahatsız olan Erdoğan, Akıncıya ‘kardeş değil yavru vatansınız’ diye seslendi. Her konuşmasında ‘milli irade, sandık’ diyen Erdoğan, Kıbrıs halkının seçtiği Cumhurbaşkanına gösterdiği tepki ile bir kez daha ‘milli iradeden kastının sadece kendi gibi düşünen’ olduğunu gösterdi. Erdoğan, Saray’dan yalnızca ülkemizin değil Kıbrıs’ın da kaderine hükmetmek istiyor. Erdoğan zihniyeti ‘kardeşliği’ yani eşit bir ilişkiyi kabullenemiyor. Ama Erdoğan dahil herkes Kıbrıs’ın geleceğine Kıbrıs halkının karar vereceği gerçeğini bilmeli ve kabullenmelidir. Kıbrıs’ı arka bahçe görme politikalarından ve Kıbrıs’a dönük sömürgeci zihniyetten vazgeçilmelidir. Özgürlük ve Dayanışma Partisi, iki toplumlu, iki bölgeli federasyona dayalı barışçıl bir çözüm yönünde, Kıbrıs halkının barış, bir arada yaşam ve bağımsız Kıbrıs mücadelesinin yanında olacaktır.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@