Numan Kurtulmuş, Kilis için yapılacakları açıkladı

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Kilis'e düzenlenen saldırılara karşı hazırlanan askeri, ekonomik ve sosyal çözümleri açıkladı.

Haberler 25.04.2016, 22:17
Numan Kurtulmuş, Kilis için yapılacakları açıkladı
BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Kilis'e düzenlenen saldırılara karşı hazırlanan askeri, ekonomik ve sosyal çözümleri açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'ndeki Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Kilis'e yönelik roket saldırılarıyla ilgili hazırlanan çözümleri açıkladı. Kilis'in kendi nüfusu kadar bir nüfusu, ensar anlayışı içinde ağırladığını ifade eden Numan Kurtulmuş, sığınmacılarla ekmeğini, atmosferini, sokaklarını, yediklerini, içtiklerini paylaştığı için Kilislilere yürekten teşekkür ettiğini söyledi. Kilis'in uluslararası alanda bu yönüyle tanındığını ifade eden Kurtulmuş, son dönemdeki IŞİD saldırıları sonucu 46 roket atışıyla 17 kişinin öldüğünü, 61 kişinin yaralandığını aktardı. 

ROKETLER SEYYAR ATEŞLENDİĞİ İÇİN TESPİTİ ZOR

Kurtulmuş, seyyar kamyonetlere yerleştirilmiş Katyuşa roketlerinin DAEŞ tarafından kullanıldığını ve sivil merkezlerin hedef alındığını söyledi. Belli bir bataryadan değil, seyyar ateşlendiği için önceden tespit edilmelerinin zor olduğunu açıklayan Başbakan Yardımcısı, tespit edildiği anda TSK'nın DAEŞ mevzilerini yerle bir ettiğini vurguladı. 

ÖNCEDEN TESPİT EDECEĞİZ

Bu çerçevede, tüm güvenlik bürokrasisiyle birlikte Bakanlar Kurulu'nun Kilis'te yaşananları enine boyuna görüştüğünü söyleyen Kurtulmuş, adımları dört başlık altında özetledi. İlave askeri tedbirler, huduttaki askeri varlık, insansız hava araçları ve diğer araçlarla sınır ötesi saldırıların önceden tespit edileceğini bildiren Kurtulmuş; ikinci maddeyi, zarar gören esnaf ve zanaatkârların, evi zarar görenlerin tazmin edilmesi, ilave istihdam sağlanması, ilk ve ikinci aşamalarda beşer milyon liralık destek ve kredi sıkıntılarının giderilmesi olarak açıkladı. Üçüncü başlığın, şehirdeki psikolojik zorluklara, gerilim havası ve travmalara karşı sosyal destek olduğunu aktaran Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu konuda her türlü desteği vereceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı, dördüncü başlığın doktor ve ilave sağlık personeli, zırhlı ambulans gönderilmesi ve hızlı bir şekilde 250-300 yatak kapasiteli hastane yapılması olduğunu söyledi. 

'ŞU TERÖR ÖRGÜTÜDÜR, ŞU DEĞİLDİR' AYRIMI ZARARLI

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Güvenli Bölge oluşturulması ve PYD'ye karşı hassasiyeti üzerine konunun ABD Güvenlik Zirvesi'nde gündeme gelip gelmediği hakkındaki soruya, Numan Kurtulmuş 'tüm teröristlere karşı, şu örgüt terör örgütüdür, şu değildir ayrımının zararlı olduğunu' söyledi. Güvenli Bölge yaratılsaydı, çok sayıda ölümün ve Avrupa dahil geniş bir coğrafyayı kapsayan mülteci sorununun önlenebileceğini söyleyen Kurtulmuş, “Türkiye'nin bu konudaki taleplerinin ne kadar doğru ve haklı olduğu anlaşıldı" dedi. 

Saldırılara karşı koruma amaçlı ABD'nin 92 kilometre menzilli füze sistemlerini Türkiye'ye konuşlandıracağı iddiaları sorusu üzerine Kurtulmuş, Suriye'de olan her şeyde çok taraflı dengelerin göz önünde bulundurulması gerektiğini, Türkiye'nin ulusal güvenlik adına hassasiyetle adımlar atacağını belirtti.

RUSYA'YLA İLİŞKİLER NORMALLEŞECEK

İhraç sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili Rusya'ya gidecek heyetin yolda olduğunu aktaran Kurtulmuş, Türkiye ve Rusya'nın inişli çıkışlı da olsa çok derin ilişkileri olduğunu söyledi. "Ne Türkiye Rusya'yı, ne Rusya Türkiye'yi gözden çıkaramaz" diyen Kurtulmuş, Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerini ekonomik ve siyasi olarak normalleştireceğini, gıda fiyatları tarım heyetinin Rusya'ya gitmesinin bu konuda bir adım olduğunu ifade etti.

720 BİN TAŞERONA KADRO 

Taşeron çalışanların kamuya alınması konusunda son rötuşların yapıldığını, TBMM'ye gönderilmeye hazır olduğunu bildiren Kurtulmuş, 720 bin çalışanın kamuya geçeceğinin, alt statüdeki özel sözleşmeli personelin de bu şekilde kamu güvencesine alınacağının haberini verdi. Düzenlemenin 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda taşeron olarak çalışmaya başlamış olanları kapsayacağını söyleyen Numan Kurtulmuş, bu çalışanların kıdem, yıllık izin ve özlük haklarının devlet güvencesinde olacağını belirtti.

TARIMA DESTEK

Tarımsal sulama ve elektrik kullanımı desteği hususunda Kurtulmuş, sulama ara kanallarının da bir an önce bitirileceği ve sistemin devreye girmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti.

GURUR VE ÜZÜNTÜ

Milli sporcu Çağla Büyükakçay'ın Dünya tenis şampiyonluğuna ve uluslararası başarı kazanan ilk Türk tenisçi olduğuna değinen Kurtulmuş, Dünya klasmanında da 82'nci sıraya yükselen tenisçimizin ülkemize gurur yaşattığını söyleyerek kendisini tebrik etti. 

Trabzonspor ve Amedspor'un oynadığı maçlarda yaşanan olayları da değerlendiren Kurtulmuş, “Türkiye her iki maçta çıkan tabloları hak etmiyor. İki olay da son derece üzücü ve ders verici. Ümit ediyorum ki ders çıkarılır" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@