Nazlıaka Bozuk, Hileli Gıda Haritasını Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, 14 yılda ele geçirilen bozuk, hileli ve mevzuat dışı gıdanın illere göre dağılımını sordu.

Haberler 12.09.2015, 10:00
Nazlıaka Bozuk, Hileli Gıda Haritasını Sordu

Nazlıaka, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde gıda güvenliğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı tarafından bir soru önergesine verilen yanıtta, TÜİK verilerine göre 2002 yılında kansere bağlı ölüm yüzde 12 iken, bu oranın 2012 yılında yüzde 21'e yükseldiğinin ifade edildiğini belirten Nazlıaka, şu sorulara yanıt aradı:

 “Ülkemizde gıda sektöründe kaç firma faaliyet göstermektedir? Bunların kaçı kayıt altındadır? 2011-2015 yıllarında gıda sektöründe faaliyet gösteren ve kaydı bulunmayan kaç firma tespit edilmiş ve haklarında hangi işlemler yapılmıştır?

2011-2015 yıllarında ele geçirilen bozuk, hileli ve mevzuat dışı gıda miktarı ve türlerine göre dağılımı nedir? İllere göre dağılımı nedir? Bu nedenle kaç firmaya ceza kesilmiştir? Toplam ceza miktarı nedir? Bu firmalardan kaçı kapatılmıştır? Kapatıldıktan sonra sektörde çalışmaya devam eden firma var mıdır? Varsa sayısı nedir?

Türkiye’de gıda denetimleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve yerel yönetimler tarafından yapılmaktadır. İlgili bakanlık ve yerel yönetimlerde gıda denetimi yapan personel sayısı nedir? Denetim elemanı başına düşen firma sayısı nedir? Bu sayıyla bu kadar firmanın denetlenmesi mümkün müdür? Hileli gıdaların bu kadar yaygın hale gelmesi bu denetimlerin yapılamadığını göstermiyor mu?

2014 yılında Türkiye kanser tedavisi için harcanan kaynak miktarı nedir? Kanser hastalığındaki artış dikkate alındığında 2015 yılı için bu kaynak kaç TL olarak öngörülmüştür?

Kanser vb. rahatsızlıkların artmasında bozuk ve hileli gıdaların etkisi nedir? Ülkemizde kanser hastalığında artışın bu kadar yüksek olmasının nedenleri nelerdir?

Yaklaşan Kurban Bayramı da dikkate alınarak, gıda güvenliği konusunda hangi önlemler alınacaktır? Mevcut denetim elemanı sayısıyla bunu sağlamak mümkün olacak mıdır?” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@