Muhtarlara İhbar Hattı İddiaları Meclis'te

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, \"muhtarlara ihbar hattı\" kurulduğu iddialarını Meclis’e taşıyarak, “Son 6 ayda Türkiye genelinde illere göre muhtarlara kurulan ihbar hattına kaç vatandaşın mezhebi ile ilgili ihbar yapılmıştır?” diye sordu.

Haberler 17.08.2015, 13:27
Muhtarlara İhbar Hattı İddiaları Meclis'te

ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "muhtarlara ihbar hattı" kurulduğu iddialarını Meclis’e taşıyarak, “Son 6 ayda Türkiye genelinde illere göre muhtarlara kurulan ihbar hattına kaç vatandaşın mezhebi ile ilgili ihbar yapılmıştır?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Muhtarlar mahallelinin mezhebine kadar bilmek zorunda mıdır?

Bu yolla vatandaşlarımızın fişlenmek istendiği iddiası doğru mudur?

İçişleri Bakanlığının 6 ay önce muhtarlara ihbar hattı kurduğu doğru mudur? Doğru ise, muhtarlara ihbar hattı hangi gerekçe ile kurulmuştur?

Son 6 ayda Türkiye genelinde illere göre muhtarlara kurulan ihbar hattına kaç ihbar yapılmıştır? Konularına göre dağılımı nedir?

Son 6 ayda Türkiye genelinde illere göre muhtarlara kurulan ihbar hattına kaç vatandaşın mezhebi ile ilgili ihbar yapılmıştır?

Muhtarlara kurulan ihbar hattı bilgi sisteminin İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlandığı doğru mudur?

Bu sistem ile muhtarların her türlü talep, öneri ve şikayetlerini elektronik ortamda valilik ve belediyelere ilettikleri doğru mudur?

Muhtarların TC kimlik numaraları ve onay kodları ile girdikleri sistemde başvuru türünü seçerken bu başvuru türleri arasında şikayet, istek, ihbar, görüş ve öneri olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, şikayet ve ihbar başvuru türlerinde son 6 ayda Türkiye genelinde illere ve konularına göre toplam kaç başvuru yapılmıştır?

Daha önce muhtarların Ankara'da katıldıkları bir toplantıda muhtarlara bu sistemin tanıtıldığı ve bu sistemle bir mesajda talep, öneri, şikayet ve ihbarların ilgili birime gideceği ve ivedilikle çözüme kavuşturulacağının söylendiği iddiası doğru mudur?

İddia doğru ise bu toplantı hangi tarihte ve nerede gerçekleşmiştir ve muhtarlara ‘bu sistemle bir mesajda talep, öneri, şikayet ve ihbarların ilgili birime gideceği ve ivedilikle çözüme kavuşturulacağını’ söyleyenler kim ya da kimlerdir?

Muhtarlar tarafından sisteme girilen taleplerin, önce İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün ‘kurum kullanıcı ekranına’ düştüğü, daha sonra ‘ilgisine göre valiliklere veya belediyelere’ yönlendirildiği ve Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün sistem üzerinden taleple ilgili işlemleri de takip ettiği iddiası doğru mudur?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@