Mısır'daki İdam Cezası Akp İktidarını Çılgına Çevirdi

İSTANBUL(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mısır’da Tahrir Meydanı’nda siyasi iradelerinin peşine düşmüş her insana sıkılan binlerce kurşun aslında tüm dünyadaki meşru siyasete, demokrasiye, insan hak ve hürriyetle

Haberler 16.05.2015, 21:03
Mısır'daki İdam Cezası Akp İktidarını Çılgına Çevirdi

İSTANBUL(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mısır’da Tahrir Meydanı’nda siyasi iradelerinin peşine düşmüş her insana sıkılan binlerce kurşun aslında tüm dünyadaki meşru siyasete, demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine yönelmiştir. Eğer bugün Mursi’ye idam cezası veriliyorsa bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır. Şimdi ben buradan AB, dünya ülkeleri onlara sesleniyorum. AB, Batı hani sizde idam yasaktı? Sizde idam yasak olduğuna göre idamı uygulayanlara karşı bir yaptırımınız var mı?  Niye  duruyorsunuz? Niye susuyorsunuz? Uygulayın yaptırımlarınızı. İşinize geldiği başka yerlere uyguluyorsunuz. Buraya niye uygulamıyorsunuz, uygulayın” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 8. Uluslararası Öğrenciler Buluşması Törenine katıldı. Erdoğan, konuşmasına salonda bulunanları selamlayarak başladı. Öğrencilerle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu kaydeden Erdoğan, bu programın organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

-“DÜNYANIN 80 ÜLKESİ ÖDÜYOR”-

 

Bölgesel ve uluslararası gelişmeler bakımından çok hassas ve çalkantılı bir dönemden geçildiğini kaydeden Erdoğan, “Bugün artık dünyanın hiçbir ülkesi diğer ülkelerdeki gelişmelerden kendisini ayrı tutamaz. Yaşanan olaylara gözünüzü yumsanız, kulaklarınızı kapatsanız dahi sonuçları eninde sonunda geliyor sizi de buluyor. Afrika’daki açlık ve istikrarsızlık, Suriye ve Irak’ta meydana gelen olaylar. Komşumuz Ukrayna’daki çatışmalar bunun somut örnekleridir” diye konuştu.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan çalkantıların kendilerini derinden etkilediğini belirten Erdoğan, “Suriye’deki devlet terörüne ‘dur’ denilmemesinin bedelini sadece bu ülke ve komşuları değil binlerce vatandaşını DEAŞ terör örgütüne kaptıran dünyanın 80 ülkesi ödüyor. Irak’ta mezhepçi ve dışlayıcı geçmiş yönetimin açtığı gerilimi tüm bölge hissediyor. Mısır’da Tahrir Meydanı’nda siyasi iradelerinin peşine düşmüş her insana sıkılan binlerce kurşun aslında tüm dünyadaki meşru siyasete, demokrasiye, insan hak ve hürriyetlerine yönelmiştir. Eğer bugün Mursi’ye idam cezası veriliyorsa bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır. Şimdi ben buradan AB, dünya ülkeleri onlara sesleniyorum. AB, Batı hani sizde idam yasaktı? Sizde idam yasak olduğuna göre idamı uygulayanlara karşı bir yaptırımınız var mı?  Niye  duruyorsunuz? Niye susuyorsunuz? Uygulayın yaptırımlarınızı. İşinize geldiği başka yerlere uyguluyorsunuz. Buraya niye uygulamıyorsunuz, uygulayın. Ama silah pazarlığına geldiğinde, silah pazarlığı yapıyorsunuz. ‘Ürettiğim silahı nereye satacağım’ diye bunun pazarlığını yapıyorsunuz” dedi.

 

-“İDEALLERİNİ YİTİRENLER BENLİĞİNİ YİTİRİRLER”-

 

Darbe ile yıkılanın sadece Mısır demokrasisi olmadığını kaydeden Erdoğan, “Onunla birlikte umutlarını demokrasiye bağlayan tüm dünyadır. Gazze sahilinde oyun oynayan çocukların üzerine düşen her bomba, sadece o çocukların minik bedenlerini değil buna göz yuman herkesin vicdanlarını da parçalamaktadır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında öğrencilere sağlanan burs yardımları hakkında da bilgi veren Erdoğan, eskiden Türkiye’nin eğitim için öğrencileri yurt dışına gönderirken şimdi yurtdışından öğrencilerin gelerek Türkiye’de eğitim gördüğünü anlattı.

Kendisini dinleyen öğrencilere ideallerini kaybetmemeli çağrısında bulunan Erdoğan, “Unutmayın ideallerini yitirenler benliğini yitirirler. İdeallerinize, hayallerinize sımsıkı sarılın. Bunları aklın, tecrübenin, kadim değerlerin süzgecinde damıtarak hayata geçirmenin çabası içinde olun” ifadelerini kullandı.

 

-“DEĞER Mİ, DEĞER Mİ?”-

 

Alanda bulunan vatandaşların “vur vur inlesin, Pensilvanya dinlesin” sloganları üzerine Erdoğan, “Değer mi, değer mi?” diye sordu.

Yıllarca gençlerin aldatıldığını belirten Erdoğan, “Gençliğimizin, insanımızın ubudiyet anlayışını, uluhuyet anlayışını değiştirdiler. Milleti parçaladılar, ümmeti parçaladılar. ‘Pensilvanya’dan gelen ses’ dediler. Ben görüyorum ki karşımdaki gençlik bir şeye değer veriyor. Biz Allah’tan başka hiçbir güce kul olmadık” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Rabia işareti yapan Erdoğan, tek bayrak, tek millet, tek vatan ve tek devlet vurgusu yaptı. Erdoğan “tek devlet” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Neymiş ‘devlet içinde devlet, paralel devlet.’ İşte buyurun, artık milli siyaset belgesinin içine girdiler. Oyunlar nasıl bozuluyor görülüyorsunuz. Yargıyı işgal edenler, cübbeli çeteler nasıl meydana çıkıyor görüyorsunuz. Samimi, dürüst olanları tenzih ederim. Ama diğerleri ortaya çıktı, çıkıyor. Demiştim ya, ‘inlerine gireceğiz’ hatırlayın. Girdik mi, girdik. Devam ediyoruz” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@