Milli Savunma Bakanı: 16 Bin 147 Kişiye Ülkeye Giriş Yasağı Getirilmiştir

Milli Savunma Bakanı Mehmet Vecdi Gönül, yabancı terörist savaşçıların DEAŞ içerisindeki mevcudiyetinin bölge açısından ciddi riskler içerdiğini belirterek, “Bugüne kadar ülkemizce bin 822 kişiye yurda giriş tahdidi konmuş, 16 bin 147 kişiye ülkeye giriş yasağı getirilmiştir. 99 farklı uyruktan bin 826 kişi sınır dışı edilmiştir” dedi.

Haberler 03.09.2015, 20:22
Milli Savunma Bakanı: 16 Bin 147 Kişiye Ülkeye Giriş Yasağı Getirilmiştir

ANKARA (ANKA)- Millî Savunma Bakanı  Vecdi Gönül, yabancı terörist savaşçıların DEAŞ içerisindeki mevcudiyetinin bölge açısından ciddi riskler içerdiğini belirterek, “Bugüne kadar ülkemizce bin 822 kişiye yurda giriş tahdidi konmuş, 16 bin 147 kişiye ülkeye giriş yasağı getirilmiştir. 99 farklı uyruktan bin 826 kişi sınır dışı edilmiştir” dedi.

-“16 BİN 147 KİŞİYE ÜLKEYE GİRİŞ YASAĞI GETİRİLMİŞTİR”-

Genel Kurul’da, tezkere görüşmelerinde konuşan Milli Savunma Bakanı şöyle dedi:

“DEAŞ'la mücadele çarpan etkisi yaratması için ABD'yle bir süredir aldığımız müşterek hareket tarzında bir uzlaşma sağlanmıştır. DEAŞ'la mücadeleye katılan koalisyon güçlerinin hava unsurlarına askeri üslerimiz açılmıştır.

Yabancı terörist savaşçıların DEAŞ içerisindeki mevcudiyeti de bölgemiz açısından ciddi riskler içermektedir. Bu kapsamda bugüne kadar ülkemizce bin 822 kişiye yurda giriş tahdidi konmuş, 16 bin 147 kişiye ülkeye giriş yasağı getirilmiştir. 99 farklı uyruktan bin 826 kişi sınır dışı edilmiştir.

-“2015 AĞUSTOS AYI İTİBARIYLA 569 OPERASYON İCRA EDİLMİŞ”-

Ayrıca kolluk güçleri tarafından 2015 Ağustos ayı itibarıyla 569 operasyon icra edilmiş, bu kapsamda DEAŞ'la ilişkili bin 702 şahıs yakalanmış, 404 şahıs tutuklanmış, pek çok patlayıcı ve patlayıcı yapımında kullanılan malzeme ve tabanca, havan, roketatar mühimmatı ve mermi ele geçirilmiştir. Tüm bunlar durumun ciddiyetini gösteren ve meselenin Türkiye'nin içine de sıçradığını ifade eden tespitlerdir.

Suriye'deki Esad rejimi ve DEAŞ kaynaklı tehditler, yoğun bir mülteci baskısını da yaratmaktadır. Sürecin başından bu yana, rejimin zulmünden kaçarak ülkemize sığınan tüm mülteciler için açık kapı politikası uygulanmıştır. Bugün, 4 milyon Suriyeli, ülkesini terk edip komşu ve bölge ülkelere sığınmıştır. Bunların 2 milyonuna ülkemiz ev sahipliği yapmaktadır. Bugüne kadar, ülkemiz bu mülteci akımına cevap vermek üzere 6,5 milyar dolar masraf yapmıştır. Pek çok ülke mültecilere kapısını kapattığı halde, ülkemiz hepsinin yanında yer aldı, yaralarını sardı ve ülkemizde bulunan çadır kentler ve konteynerlerde ulaşım, sağlık, eğitim, barınma gibi tüm ihtiyaçları Türkiye Cumhuriyeti tarafından elden geldiği ölçüde karşılanmış oldu.

-“37 BİN 500 KAPASİTELİ 3 KAMP İNŞA EDİLMİŞTİR”-

Türkiye, ayrıca, DEAŞ zulmünden kaçarak ülkemize sığınan Iraklılara da yardım sağlamaktadır. Bununla birlikte, DEAŞ saldırılarının yoğunlaştığı sürecin başından bu yana, Irak'ta yerlerinden edilmiş kişiler için 37 bin 500 kapasiteli 3 kamp inşa edilmiştir. Türkiye Musul, Telafer, Sincar'da ihtiyaç sahiplerine insani yardım ve ayrıca, halihazırda süregelen krizden etkilenen Irak'ın orta kesimlerine mahallen destek sağlamaktadır.” (ANKA)

(MG/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@