Milletvekillleri İçin Etik Davranış Usulleri Getirilecek

ANKARA (ANKA) - Milletvekillerinin “özlük haklarını” kanunlaştıran yasa teklifi bu hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Milletvekillerinin haklarını kanu

Milletvekillleri İçin Etik Davranış Usulleri Getirilecek

ANKARA (ANKA) - Milletvekillerinin “özlük haklarını” kanunlaştıran yasa teklifi bu hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek. Milletvekillerinin haklarını kanun haline getiren yasa teklifine komisyon çalışmaları sırasında birkaç düzenleme daha önerge ile girecek.

-MİLLETVEKİLLERİ DAHA ŞEFFAF OLACAK-

Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in imzasıyla sunulan Milletvekili Kanunu’na komisyon aşamasında yeni düzenlemeler eklenecek. Buna göre; teklife “milletvekillerinin etik davranış usulleri” başlığı adı altında “milletvekili tanımı” yeniden yazılacak. Milletvekillerinin daha şeffaf olabilmesi için mal beyanları belli aralıklarla yenilenecek. Milletvekillerinin yapabilecekleri ve yapamayacakları işler isimlendirilecek. Vekilin etik davranış usulleri de sıralanacak.

Milletvekilinin tanımının da yeniden yazılacağı teklife; milletvekillerinin özen göstereceği davranış ilkeleri açıkça yazılacak. Buna göre; TBMM üyeleri; üye olmaktan kaynaklanan konum ve yetkileri ile milletvekilliği unvanlarını, kendilerine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanmaktan kaçınacaklar. Milletvekilleri dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep, yaş, bedensel engeller ve benzeri sebeplerle ayırım yapamayacaklar. Kendilerine tahsis olunan kamu imkanlarını amacı kapsamında kullanmaya özen gösterecekler. Her türlü eylem ve işlemlerini yerine getirirken açık, şeffaf ve erişilebilir olacaklar.

-MİLLETVEKİLİ MAAŞININ ONDA BİRİNDEN FAZLA HEDİYE KABUL ETMEYECEK-

Teklife eklenecek yeni bir düzenleme ile milletvekillerinin alacağı hediyelere sınırlama getiriliyor. 

TBMM üyeleri;  yabancı devletlerden, milletler arası kuruluşlardan ve herhangi bir özel veya tüzel kişi veya kuruluştan değeri bir aylık milletvekili ödenek ve yolluk tutarı toplamının onda birini aşan hediyeleri kabul edemeyecek.

Teklife eklenecek yeni bir düzenleme ile, milletvekillerinin beyan yükümlülükleri de sıralanacak. Buna göre; TBMM üyeleri, mal bildirimlerini daha sık aralıklarla yapacaklar. Mal bildiriminde bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu hükümlerine göre mal bildiriminde bulunacaklar. (ANKA)

(BK/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.