Milletvekillerinin maaş korkusu

Erken seçim ihtimali Meclis'teki 369 vekili kara kara düşündürüyor. Çünkü bu onlar için 8 bin 190 liralık kıyak maaşı alamamaları anlamına geliyor.

Haberler 18.08.2015, 12:56
Milletvekillerinin maaş korkusu

Ankara-SÖZCÜ

Koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve yeni seçim ihtimali, 7 Haziran seçimlerinde Meclis’e giren 369 yeni milletvekilini etkileyecek. 369 vekil, yeni seçimde tekrar milletvekili olamazlarsa, 2 yıllık sürelerini doldurmadıkları için üst göstergeden emeklilik hakkı kazanamayacaklar ve 8 bin 190 liralı emekli maaşını da alamayacaklar.

Yeniden yapılması beklenen erken seçimde tekrar seçilemeyen yeni milletvekilleri, hayal kırıklığı yaşayacak. Milletvekillerine sağlanan emeklilik hakkından yararlanabilmek için 2 yıl süreyle vekillik yapmak gerekiyor. Bu süreyi tamamlayanlar, yaş ve prim günü koşulunu da yerine getirdikleri takdirde milletvekili emekli aylığına hak kazanıyorlar.

Yaş ve prim günü koşulunu tamamlamamış olanlar ise bu koşulları yerine getirdikleri tarihten itibaren milletvekili emekli aylığı alabiliyor. Sayıları 369 olan yeni vekiller, 2 yıl milletvekilliği yapma koşulunu yerine getiremedikleri takdirde halen 8 bin 190 lira olan emekli aylığını alamayacaklar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@