Mhp'li Tanrıkulu: Ekonomide Gizlenmeye Çalışılan Gerçek Rakamlar Gün Yüzüne Çıkıyor

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Sayın Ahmet Kenan Tanrıkulu “İktidarın başarısız politikalarıyla ülkemizin geleceği her geçen gün daha da umutsuzluğa sürükleni

Haberler 05.11.2014, 09:25
Mhp'li Tanrıkulu: Ekonomide Gizlenmeye Çalışılan Gerçek Rakamlar Gün Yüzüne Çıkıyor

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Sayın Ahmet Kenan Tanrıkulu “İktidarın başarısız politikalarıyla ülkemizin geleceği her geçen gün daha da umutsuzluğa sürüklenirken, ekonomide gizlenmeye çalışılan gerçek rakamlar gün yüzüne çıkıyor” diyerek, ekonomideki kan kaybının endişe vermeye başladığını dile getirdi.

Tanrıkulu yazılı açıklamasında iktidara geldiklerinde “bizler lüks kamu binaları yapmayacağız, savurganlığa son vereceğiz” diyenlerin, bu sözlerinin tersine yaptıkları devasa lüks kamu binalarında saltanatlarını milletten uzak bir şekilde sürdürdüklerini öne sürdü. İçişleri Bakanı’nın sözde çözüm sürecinde iktidar olarak alan hâkimiyetini kaybettiklerini dile getirdiğini iddia eden Tanrıkulu, “Büyük bir gayretle gizlemeye çalıştıkları çökmüş ekonomik öngörü ve tahminler her geçen gün daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Ekonomik sıkıntı ve belirsizliklerden başta dar gelirli işçi, memur, emekli vatandaşlarımız, esnafımız, çiftçimiz ve girişimcimiz çok ciddî etkilenmektedir” dedi.

MHP’li Tanrıkulu ülkenin büyüdüğünü ve sıkı para politikası uyguladıklarını zannedenlerin, 1923 - 2002 arasında Türkiye Cumhuriyeti ortalama büyümesinin yüzde 5 olduğunu, Ekonomi Bakanlığı’nın son öngörülerine göre de 2002 - 2014 dönemindeki büyümenin yüzde 4,9 olacağı gerçeğini pek çabuk unutmuş gözüktüklerini savundu. Tanrıkulu, “Uluslararası ekonomik kuruluşların yanı sıra, en son AB Komisyonu’nun Türkiye için 2014 yılı büyüme tahminini yüzde 2,8’e düşürmesinin altında gerçek Türkiye ekonomisi verileri bulunmaktadır” dedi. Tanrıkulu şu iddialarda bulundu:

“-Bugün Türkiye 12 yıldır çarpık ve verimsiz üretim yapısıyla, halen ithal girdi bağımlılığı nedeniyle döviz fiyatlarının artırıcı etkisinden kurtulamamış ve dümeni kırılmış bir teknenin azgın (uluslararası rekabet şartları) sulardaki belirsizliğini yaşamaktadır. 

-Bu belirsizlik ve sahipsizlik dış ticaretimizde de gözlemlenmektedir. Dış ticaretimizin Eylül sonuçlarına göre 9 aylık dış ticaret açığımız -61,1 milyar dolardır. Halen dış ticaretimizin yönü AB ülkeleri dışında yeteri kadar çeşitlendirilememiştir. Irak, Suriye, Mısır gibi ülkelere ihracatımız azalırken, Afrika’dan yeteri kadar talep gelmemektedir. Ekonomik verileri çok bozuk ve deflasyon tehlikesiyle karşı karşıya olan AB’ye güvenerek yürütülmeye çalışılan dış ticaret politikası, bu bölgede meydana gelebilecek ekonomik bir çalkantı sonrasında girişimcilerimizi zor durumda bırakabilecektir.

-Ekonomimizde yapısal sorunlar her alanda devam etmektedir. Cari açık yıllıklandırılmış bazda Ağustos’ta -48,8 milyar dolardır. Cari açıktaki azalıştan başarı hikâyesi çıkarmaya çalışan ekonomi yönetimi, açığın azalması yönünde halen kalıcı ve istikrarlı bir çözüm sunamamış ve diğer gelişmelere (küçülen bir ekonomide cari açığın gerilemesi, altın ithalatının azalması, enerji fiyatlarının düşmesi, turizm gelirleri vb.) bel bağlamış durumdadır. Günü kurtarmak adına göz yumulan kaynağı belirsiz (ödemeler dengesi net-hata noksan kalemi) para girişi 9,1 milyar dolara yükselmiştir. Bu paranın nereden geldiği konusunda spekülasyonlar devam etmekte, kimilerine göre Kuzey Irak petrol satışından, kimilerine göre Arap ülkelerinden getirilen paralar olarak nitelendirilmektedir. Bu kayıtdışılığın getireceği ekonomik ve sosyal maliyetler yine milletimize fatura edilecektir.-

-2014 yılında çalışanlarımız enflasyona ezdirilmiştir. 2015 yılında ise, ilk 6 ayda %3, ikinci 6 ayda %3,63 oranında artış olacaktır. Daha bugünden kamu çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirleri enflasyon karşısında eritilmiştir. Kısacası 1 yıl içinde beş defa hedef değiştiren Merkez Bankası ve önceki Orta Vadeli Program’da (2014-2016) 2014 enflasyon hedefini %5,3 öngören iktidar, neredeyse 2 katı gerçekleşen bugünkü enflasyon karşısında bu hedeflerini %8,9-%9,4 aralığına çıkararak, asıl niyetin ücret artışlarını frenleme olduğunu göstermektedir.”

MHP’nin bilgilendirici ve uyarıcı ekonomik ve siyasî tespitlerini daima dile getireceğini, sorumlu ve paylaşımcı siyaset anlayışını sürdüreceğini belirten Tanrıkulu, “Bu iktidarın ülkemize daha fazla zarar vermesinin önü muhakkak ki ülkesini, milletini sevenler tarafından demokratik usullerle kesilecektir. Bugün vatandaşımız, girişimcimiz ve çalışan kitlelerimizin yaşadığı ekonomik sorunların tamamını yakından takip eden Milliyetçi Hareket Partisi; ‘Önce birlikte daha fazla üreteceğiz, sonra birlikte daha adil bölüşeceğiz’ şiarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.” diyerek, milletimizin bu dar günlerden sonra ilk seçimlerde hakkı lâyığına teslim edeceğini belirtmiştir” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@