Mhp'li Dumanlı: Tarihin En Yüksek Büyüme Ortalaması İddiası Yalan

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı, AK Parti döneminde “Cumhuriyet tarihindeki en yüksek ortalama büyümenin yaşandığı” ifadesinin yalan olduğunu öne sürerek, &

Haberler 06.11.2014, 11:05
Mhp'li Dumanlı: Tarihin En Yüksek Büyüme Ortalaması İddiası Yalan

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı, AK Parti döneminde “Cumhuriyet tarihindeki en yüksek ortalama büyümenin yaşandığı” ifadesinin yalan olduğunu öne sürerek, “91 yıllık Cumhuriyet tarihimizin değişik kesitleri, farklı şartlar içerisinde ve farklı değerlendirmeler ile analiz edilmelidir. AKP’nin bir balonu daha patlamış, büyüme yetersiz seviyede iken gelir ve servet dağılımı bozulmuştur" dedi.

Dumanlı, yazılı açıklamasında II. Dünya Savaşı sonrası küresel yenilenme sürecinde Türkiye’nin büyümeden payını aldığını, 1950-1960 arasında yüzde 7.0’ye yakın bir ortalama büyüme yakaladığını belirterek, “1960 ihtilaliyle başlayan ve 1980 darbesine kadar süren dönemde de çok önemli çalkantılar yaşanmasına rağmen, ekonomik büyüme zor şartlarda da olsa sürdürülmeye çalışılmıştır” dedi.

1980 yılıyla başlayan küresel bütünleşme döneminde de büyümenin sürdüğünü, 1980-89 arasında ortalama büyüme oranının yıllık yüzde 5’in üzerinde olduğunu kaydeden Dumanlı, “1990-1999 arasında büyüme yavaşlamış ve yıllık ortalama yüzde 3,5 civarında gerçekleşmiştir. Bu dönemde de 1994 ve 1997 yıllarında ekonomik krizler büyüme üzerinde belirleyici ve etkileyici olmuştur” dedi. Dumanlı şöyle devam etti:

“2000 yılında yüzde 6,3, 2002 yılında da yüzde 7,9 büyüme sağlanırken, ekonomik krizin yaşandığı 2001 yılında ise yüzde -9,5’lik bir daralma yaşanmıştır. Bu süreçte ekonomik krize ilave olarak iki büyük depremin yaşandığı da unutulmamalıdır.”

AKP’nin “büyüme balonunun uçurulduğu” 2003- 2014 döneminde ise ortalama yıllık yüzde 4.8 büyüme sağlandığını kaydeden Dumanlı şöyle dedi:

“Bu dönem büyüme seviyesi, sürekli olarak eleştirdikleri beğenmedikleri Atatürk dönemi ile  Menderes ve Demirel döneminden de geride kalmıştır. Doğal nüfus artış hızını da düştüğümüzde Türkiye AKP döneminde büyümemiş, ayakta zor kalmıştır. Böylece AKP’nin büyüme balonunun bir fiyasko olduğu anlaşılmış ve sessiz sedasız patlamıştır.  

12 yıllık süreçte gelir dağılımının iyileştiğini, sosyal kesimlerin milli gelirden artan refah ölçüsünde pay aldığını söylemek imkânsızdır. Nitekim 2002 yılında en alt gelir grubu (Birinci yüzde 20) milli gelirden yüzde 5,0 pay alırken, 12 yıl sonra bugün de yine aynı payı almaktadır. Aynı şekilde 2002 yılında milli hasılanın yarısını en üst gelir grubu (En zengin yüzde 20) alıyordu, bugün de durum aynı.”

İktidarın algı yönetimiyle camilerde yapılan propaganda ve devlet kaynaklarından parti adına dağıtılan sosyal yardımlarla vatandaşı adeta köleleştirdiğini iddia eden Dumanlı, Türkiye’de yaklaşık olarak 79 bin dolar milyoneri bulunduğunu, bunların 66 bini aşkın kısmının servetinin 1 ile 5 milyon dolar arasında değiştiğini belirtti. Dumanlı, “Ultra zengin sınıfına giren dolar milyarderi sayısı da 37’dir. Bu zenginlerimizin dünya servet skalası içindeki payı da binde 22’dir. Bu rakamlar kulağa hoş gelmektedir. Elbette zenginlerimiz olacaktır, her vatandaşımızın zengin olma hayalleri de mutlaka yaşatılmalıdır” dedi.

Türkiye’nin gelişmekte olan piyasalarda Rusya’dan sonra en adaletsiz servet dağılımı yapısına sahip olduğunu kaydeden Dumanlı, “2002 yılında yaşanan krizle GSMH anlamında toplam servet kaybımız 72 milyar dolar olmuştur. Hâlbuki 2007 krizi arkasından yaşanan servet kayıpları tam tamına 500 milyar doları aşmıştır. 2007 yılında 1,7 trilyon dolar olan toplam servetimiz bugün hala 1,1 trilyon dolar seviyesinde olup, 2007 yılına göre yüzde 40’lara yakın değer kaybetmiştir. AKP’nin kalkınma ve gelişme politikaları bu anlamda eleştiriye açılmalıdır. Bütün bu boyalı ve cilalı büyüme hikâyelerine rağmen, küresel servet pastasından alınan pay tıpkı 2002’de olduğu gibi bugünde binde 4’tür” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@