Mhp'li Çıplak Rtük Başkanlığına Aday Oldu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine MHP’den seçilen Esat Çıplak, Davut Dursun’dan boşalan RTÜK Başkanlığına aday oldu.

Mhp'li Çıplak Rtük Başkanlığına Aday Oldu

ANKARA(ANKA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine MHP’den seçilen Esat Çıplak, Davut Dursun’dan boşalan RTÜK Başkanlığına aday oldu.

Esat çıplak, Radyo ve Televizyon Üst Kurul Üyeliğine yeniden seçilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Gazi Meclis’e şahsına oy versin/vermesin tüm vekillerine teşekkür eden Çıplak, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir teveccühü olarak şahsıma tevdi edilen bu kamu görevini önceki 6 yıllık üyeliğim döneminde olduğu gibi Anayasa ve ilgili yasalar çerçevesinde tam bir tarafsızlık içerisinde sürdüreceğimin bilinmesini istiyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ilgili kanunlar, evrensel hukuk kuralları ve kamu yararı ile tam bir tarafsızlık, bağımsızlık, demokrasi, insan hakları, ahlâk, eşitlik ilkeleri çerçevesinde mensubu bulunduğu RTÜK’ü, yaptığı düzenlemelerde öncü ve sektörel gelişmelere hakimiyeti ile dünyada örnek gösterilen bir kurum haline getireceğini kaydetti.

Liyakat ve yetkinliğe göre yapılan atamalar ile bilinen bir kurum haline getirmek istediğini belirten Çıplak ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Uzmanlarının yüksek lisans, doktora sahibi olduğu ve uzman değişimi, staj vb hizmet içi eğitimlerle niteliklerinin artırıldığı,

Diğer ilgili kamu kurum kuruluşları ve sektördeki oyuncular ve üniversitelerle ile katılımcı bir işbirliğinin sağlandığı,

Sektörün tüm aktörleri ile eşit mesafede ve sürekli işbirliği içerisinde bulunan,

Teknolojiyi teşvik eden ve teknolojik gelişmeleri karşılayacak ölçüde esnek bir düzenleyici çerçeveye sahip,

İfade özgürlüğünü, sosyal, siyasal ve kültürel çoğulculuk ve çeşitlilik ile özel hayatın gizliliğini ve özellikle de çocuklarımızı koruyan,

Yayın organlarının tarafsızlığı, adilliği ve doğruluğunun dikkatli takipçisi,

Medyanın güvenilir haber ve bilgi kaynağı haline geldiği,

Medya okuryazarlığının destekçisi,

Siyasal baskıların prim yapmadığı,

Adil, sürdürülebilir bir rekabetin hüküm sürdüğü bir sektörün teminatı olan,

Dini, etnik, siyasi, cinsel ayrımcılığı yok etmeyi misyon bilen,

İnsan onurunu koruyan ve özgürlükçü bir anlayışa sahip,

Suç, şiddet, intihar ve terör propagandasının önüne geçen,

Sayısal karasal yayıncılık frekans ihalesinin objektif kriterlerle gerçekleştirildiği,

Engelli vatandaşlarımızın yayıncılıktan azami ölçüde faydalanmasına ilişkin tedbirlerin geliştirildiği,

Yerel ve bölgesel medya organları ile yerli film, dizi üreticilerinin desteklendiği,

Medya kuruluşlarına sahip olmanın; demokratik, temel insan hakları ve rekabet hukukunun bir gereği olarak ele alındığı,

Hem sektörde hem de kamuoyunda olumlu bir imaja sahip bir Kurum haline getirmek için var gücümle çalışacağımı taahhüt ediyor, sahip olduğum birikim ve tecrübelerimle, bu dönemde RTÜK Başkanlığı için adaylığımı açıklıyorum. Tüm sektör, kamuoyu ve Üst Kurul Üyelerinin desteğini beklediğimi ifade etmek istiyorum.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.