Mhp'li Adan: Akp Bu Süreçte Sadece Saray'ın Sözcülüğünü Ve Taşeronluğunu Yapmıştır

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Bahçeli ve Davutoğlu arasında dün gerçekleştirilen ve olumlu sonucun çıkmadığı koalisyon görüşmelerinin ardından, “Açıkça ifade etme ihtiyacı hissediyoruz: AKP ve Başbakan bu süreçte sadece ve sadece Saray’ın hedeflerinin sözcülüğünü ve taşeronluğunu yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. İlkesizlik üzerine koalisyon kurulamaz” açıklamasında bulundu.

Haberler 18.08.2015, 12:32
Mhp'li Adan: Akp Bu Süreçte Sadece Saray'ın Sözcülüğünü Ve Taşeronluğunu Yapmıştır

ANKARA(ANKA) – MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Bahçeli ve Davutoğlu arasında dün gerçekleştirilen ve olumlu sonucun çıkmadığı koalisyon görüşmelerinin ardından, “Açıkça ifade etme ihtiyacı hissediyoruz: AKP ve Başbakan bu süreçte sadece ve sadece Saray’ın hedeflerinin sözcülüğünü ve taşeronluğunu yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. İlkesizlik üzerine koalisyon kurulamaz” açıklamasında bulundu.

MHP’li Adan yaptığı yazılı açıklamada, seçim sonrasında ilkelerini ortaya koyan ve bu ilkelerden geri adım atmayan yegane partinin MHP olduğunu belirterek, “Açıkça ifade etme ihtiyacı hissediyoruz: AKP ve Sayın Başbakan bu süreçte sadece ve sadece Saray’ın hedeflerinin sözcülüğünü ve taşeronluğunu yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. İlkesizlik üzerine koalisyon kurulamaz. Milliyetçi Hareket Partisi, AKP’nin ilkesizliğine ortak olmamıştır. Sayın Başbakan’da ne yazık ki; tıpkı kendinden önceki gibi demokrasi tramvayından inmiş, saltanat kayığına binmiştir” dedi.

“Saray 7 Haziran’da ortaya çıkan sonuçları hazmedememiştir” diyerek açıklamasına devam eden Adan, “Zaten o yüzdendir ki; sadece kendi ikbali ve ihtirasları için Türkiye’yi dizayn etmenin derdine düşmüştür. Seçimlerden bugüne yaşanan sürece bakıldığında; AKP’nin yürüttüğü koalisyon görüşmelerinin bizzat Saray’ın yönlendirmesi, istekleri ve planları doğrultusunda yürütüldüğü görülecektir” ifadelerini kullandı.

-“BU SÜREÇTE İLKESİZLİĞİN ADRESİ AKP’DİR”-

“AKP’nin koalisyon ilkeleri nelerdir?” diye soran Adan şunları kaydetti:

“Bu süreçte ilkesizliğin adresi ise AKP’dir. AKP’nin hiçbir koalisyon ilkesi yoktur. Milletimiz de, biz de merak ediyoruz ve soruyoruz; “AKP’nin koalisyon ilkeleri nelerdir?” Sayın Başbakan çıksın ve açıklasın. AKP’nin koalisyon ilkeleri var mıdır, varsa bunlar nelerdir? 7 Haziran’dan bugüne suya tirit laflar dışında Sayın Başbakan AKP’nin hangi ilkesini, prensibini ortaya koymuştur? MHP ilkelerini ortaya koymuştur ve sonuna kadar da bunları savunmuştur. Bizim ilkelerimiz, her cümlesiyle bir bütündür ve sadece milletimizin çıkarlarını ve vicdanını temsil etmektedir. AKP nasıl bir vicdan ve sorumluluk çerçevesinde, hangi ilkeleri savunmuştur." 

-"KİME SORDUN DA YAPTIN, YENİ SİSTEMİN ADINI NE KOYDUN"-

Yine bu süreçte MHP’yi “bölücülerle” aynı torbanın içine koymaya çalışanların büyük bir hüsran yaşadıklarını savunan Adan şu ifadeleri kullandı:

“İlkelerimizin neresinde yanlışlık, tutarsızlık vardır? ‘Türkiye’nin belli yerlerini bölücülere teslim eden sözde çözüm süreci tamamen rafa kalksın’ demenin neresi yanlış? ‘17-25 Aralık yolsuzlukları soruşturulsun, araştırılsın’ demenin neresi yanlış? ‘Anayasamızın ilk dört maddesi tartışılmasın’ demenin neresi yanlış? Cumhurbaşkanının sadece işini yapmasını, Anayasayı zorlamaması gerektiğini savunmanın neresi yanlış? Bizim ilkelerimizde hiçbir yanlış yok. Yanlış olan Saray ve Başbakan’dır. Onların zihniyeti, rüyaları, hülyaları, hedefleri, planları ve ihtirasları yanlıştır. Saray sadece kendi ikbali için Türkiye’yi dizayn etmenin peşindedir. Saray açıkça ‘Türkiye’nin yönetim sistemini fiilen değiştirdim’ demektedir. Soruyoruz kendilerine, ‘Bunu kime sordun da yaptın, yeni sistemin adını ne koydun, kafana göre takılıp Anayasa’yı yerle yeksan etme yetkisini nereden aldın?’ Anlaşılan odur ki; Saray ile Başbakan arasındaki görev bölüşümünde ‘Saray önden dağıtacak, Davutoğlu ve AKP Grubu arkadan toparlayacaktır’. Milletimize, devletimize, şehitlerimize ve tarihimize karşı ödevlerimizi her koşulda yerine getirdik ve getireceğiz. Türkiye’yi Saray’ın ihtiraslarına teslim etmedik, etmeyeceğiz. Sarayın taşeronlarına kulak asmadık, asmayacağız. Adresi belli olan ve bizi de kendi çukurlarına çekmeye çalışanların telkinlerine değil, milletimizin vicdanına ve sesine uymaya devam edeceğiz.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@