Melih Gökçek'in Oğlu Osman Gökçek'e Şok

ANKARA (ANKA) - AK Partinin milletvekili aday listesini YSK’ya sunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in milletvekili adayı gösterilmediğini

Haberler 07.04.2015, 12:22
Melih Gökçek'in Oğlu Osman Gökçek'e Şok

ANKARA (ANKA) - AK Partinin milletvekili aday listesini YSK’ya sunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in milletvekili adayı gösterilmediğini açıkladı. Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili adayı listesine müdahale ettiği iddialarını,  “Cumhurbaşkanımız partimizin kurucu genel başkanıdır. Partimizin işleyişi ile ilgili birçok temel konu onun genel başkanlığı zamanın da ortaya konulmuştur. Başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere onunla siyaset yaptık, siyaset yapmaya başladık, onunla siyasete devam ettik. Cumhurbaşkanımızın bu manada ayrıca listeleri görmesi, incelemesi gibi bir şeye gerek yok, zaten onun koyduğu ilkeler, çerçeveler içerisinde siyaset yapan bir siyasi hareketiz. Müdahale var mı geniş manada evet denebilir ama bu listeyi görmek anlamında bir şey değil kesinlikle” ifadeleri ile değerlendirdi.

AK Parti’nin 7 Haziran'da yapılacak genel seçimler için milletvekili aday listesini YSK’ya sunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, 81 ilin 85 seçim çevresinin 550 adayın listesini teslim ettiklerini belirtti. 20 Şubat tarihinde milletvekili aday başvurularının son gün olduğunu, çok uzun bir çalışma yaptıklarını, teşkilatın görüşlerini aldıklarını, STK temayülü gerçekleştirdiklerini anlatan Şentop, tek tek bütün adaylarla görüşmek için 12 komisyon kurulduğunu, bütün değerlendirmeleri ele alacak ra komisyon çalışmalarının yapıldığını, son olarak da Başbakan Ahmet davutoğlu’nun başkanlığında 15 günlük bir çalışma yaptıklarını kaydetti. AK Parti’ye 6 bin 223 milletvekili aday adayının başvuru yaptığını belirten Şentop, tercih yapmada oldukça zorlandıklarını, çok iyiler ve nitelikliler arasından tercih yapmak durumunda kaldıklarını, zor ve yoğun bir süreç yaşadıklarını ve bazı günler çalışma saatlerini 19 saati bulduğunu ifade etti.

 

-“KISA BİR SÜRE SONRA SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”-

 

Milletvekili adaylarına ilişkin bilgi veren Şentop, “550 adaydan 451’i erkek, 99’u kadın. Kadın adaylarımızda ciddi bir artış olacak, daha sonra milletvekili sayımızda da bu artışı görmüş olacağız. 312 milletvekilimiz vardı, 3 dönem kuralı nedeniyle 70 arkadaşımız burada başvuru yapmadı. Geri kalan 242 kişiden 105 arkadaşımız bu listelerde değerlendirilemedi. Bunlardan 10 tanesi başvuru yapmamış arkadaşımızdı. Başvuru yaptığı halde değerlendirilemeyen arkadaşlarımızın sayısı 95 oluyor. 137 arkadaşımız da 24. dönemde görev yapan bu listelerde değerlendirilmiş oldu. 22. dönemden 23’e geçerken, 23. dönemden 24’e geçerken oranlara baktığımızda bu aday listemizde 24. dönemde görev yapan hakikaten gayret gösteren vefakar cefakar milletvekili arkadaşlarımızı çok daha büyük bir oranda değerlendirildiğini ifade edebiliriz” dedi. Milletvekili adaylarını tahsil durumu hakkında da bilgi veren Şentop, “2 ilkokul, 41 lise, 321 lisans mezunu,186’da lisans üstü diploması olan arkadaşımız bu listelerde yer alıyor” dedi. 7 Haziran seçimleri için aday belirleme ve gösterme aşamasının tamamlandığını belirten Şentop, kısa bir süre sonra sahada çalışmaların başlayacağını, 15 Nisan’da aday tanıtım toplantısı yapacaklarını ve seçim beyannamesini açıklayacaklarını kaydetti.

 

-“OSMAN GÖKÇEK ADAY DEĞİL”-

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in milletvekili adaylığı için “Eğer vefası varsa bu partinin bana aday gösterilmez” dediğinin anımsatılması üzerine Şentop, bu konuda başvuruların olduğunu, bazı milletvekillerinin çocuklarının, kardeşlerinin adaylık başvurusunda bulunduğunu belirtti. Bu durumun sadece akrabalık üzerinden değerlendirmenin yanlış olacağını kaydeden Şentop,  şunları kaydetti:

“Gerçekten bir insan gerekli nitelikleri taşıyorsa siyasi haktır, başvuru yapabilir, seçilme hakkı için. Bu manada sadece akrabalık bağlamında almayalım ama bu konuda üst kurulda temel bir ilke kararı belirledik. Bu karar çerçevesinde yakın akrabalık ilişkileri içerisinde adaylık müracaatı yapan arkadaşlarımızı listeye koymadık. Bir başka arkadaşımızın ricası, hatırı için olmuş bir şey değil, tamamen bir prensip kararının gereği olarak oldu. O prensip kararına belli dereceye kadar kan ve sıhri hımsı olanları bu listelerde değerlendirmedik. Buna takılan herkes bu şekilde değerlendirmeye son aşamada alınmadı, listeye konulmadı. Bunu bir prensip meselesi kararının gereği olarak düşünmek lazım. Şu tartışmanın, bu tartışmanın bağlamında ele almak yanlış olur.”

Gazetecilerin “Osman Gökçek aday mı değil mi?” şeklindeki sorusuna Şentop, “Değil” yanıtını verdi.

 

-“MÜDAHALE VAR MI GENİŞ MANADA EVET AMA BU LİSTEYİ GÖRMEK ANLAMINDA BİR ŞEY DEĞİL”-

 

 

 

Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili adayı listesini önceden gördüğü ve müdahale ettiği iddialarının anımsatılması üzerine ise şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanımız partimizin kurucu genel başkanıdır. Partimizin işleyişi ile ilgili bir çok temel konu onun genel başkanlığı zamanın da ortaya konulmuştur. Başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere onunla siyaset yaptık, siyaset yapmaya başladık, onunla siyasete devam ettik. Cumhurbaşkanımızın bu manada ayrıca listeleri görmesi, incelemesi gibi bir şeye gerek yok, zaten onun koyduğu ilkeler, çerçeveler içerisinde siyaset yapan bir siyasi hareketiz. Bu bakımdan bakmak lazım. Müdahale var mı geniş manada evet denebilir ama bu listeyi görmek anlamında bir şey değil kesinlikle.”  (ANKA)

(YE/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@