Mehmet Ali Talat: Türkiye İlla O Olmalıdır Diye Bir Tutum İçine Girmez

LEFKOŞA(ANKA) – KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk yurt dışı ziyaretini Çarşamba günü Türkiye’ye yapacak. Ancak Ankara ziyareti sırasında Akıncı’ye eşlik edecek Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Müzakereci olarak g

Haberler 04.05.2015, 12:04
Mehmet Ali Talat: Türkiye İlla O Olmalıdır Diye Bir Tutum İçine Girmez

LEFKOŞA(ANKA) – KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk yurt dışı ziyaretini Çarşamba günü Türkiye’ye yapacak. Ancak Ankara ziyareti sırasında Akıncı’ye eşlik edecek Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Müzakereci olarak görevlendirilmesi üzerine tartışma çıktı. KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, görevlendirmeyi,  “Sayın Nami, özellikle BM gözetiminde yürütülen Kıbrıs sorununda uluslararası alanda çok büyük olumlu etki yapar” sözleriyle savundu. Talat, “Türkiye istedi” iddialarıyla ilgili olarak da “Türkiye illa o olmalıdır diye bir tutum içine girmez diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Hafta sonunda CTP-BG’nin 14 Haziran’da yapılacak Olağanüstü Kurultayı’nda genel başkanlığa aday olacağını açıklayan Mehmet Ali Talat, Özdil Nami’nin  Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Müzakereci olarak görevlendirilmesi ve buna gösterilen tepkileri değerlendirken  Özdil Nami’nin görevlendirilmesini son derece doğru bulduğunu belirtti. Talat şunları söyledi:

“Sayın Nami, özellikle BM gözetiminde yürütülen Kıbrıs sorununda uluslararası alanda çok büyük olumlu etki yapar. Unutulmaması gerekir ki hem benim görüşmecimdi hem de Ortak Açıklamanın da mimarlarındandır. Katkı koyan Kıbrıs Türk tarafından büyük ölçüde Özdil Nami olmuştur. Üstelik de Eroğlu döneminde. Bunları da unutmamak lazım.”

Kıbrıs Postası’na konuşan Talat, Özdil Nami’nin Müzakereci olarak  görevlendirilmesini beğenmeyenlere, “Herkes eleştirebilir de önemli olan husus biz Kıbrıs sorununun çözümünü mü istiyoruz yoksa bu bir şaka mı? Yoksa kendi siyasi görüşümüz Kıbrıs sorununun çözümünü istediğimizi söylemeyi mi gerektiriyor sadece” sözleriyle seslendirdi.  

-“BENCE TÜRKİYE NAMİ’DEN MEMNUN OLMUŞTUR”-

Mehmet Ali Talat, “Türkiye istedi” iddialarına yönelik ise “Türkiye’nin ne düşündüğünü bilmiyorum ama benim dönemimde Sayın Nami’nin hepimizin beklentileri doğrultuları doğrultusunda hareket ettiğini, bunda Türkiye’nin de olduğunu ifade edebilirim. Dolayısıyla ‘Türkiye Nami’den memnun oldu mu?’ derseniz ‘bence memnun olmuştur” dedikten sonra “ Ama Türkiye illa o olmalıdır diye bir tutum içine girmez diye düşünüyorum. O kısmını Sayın Akıncı bilebilir” dedi. (ANKA)

(CN/ÖZK)  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@