Meclis'te Seçim Tatili Sona Eriyor

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım seçimleri nedeniyle tatile geren TBMM, kesin sonuçların Türkiye Radyo ...

Haberler 01.11.2015, 10:15
Meclis'te Seçim Tatili Sona Eriyor

ANKARA (ANKA)- 1 Kasım seçimleri nedeniyle tatile geren TBMM, kesin sonuçların Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak.

7 Haziran’da yapılan seçimin ardından Genel Kurul ilk toplantısını 23 Haziran 2015 Salı günü yaptı. 7 Haziran seçimlerinden sonra toplanan Meclis Genel Kurulu’nda 10 toplantı gerçekleşti. 5 ayda yaklaşık 33 saat çalışan Meclis’in en kısa çalışma mesaisi 2 dakika, en uzun mesaisi ise 9 saat 42 dakika sürdü.

-MECLİS İKİ KEZ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI-

Meclis terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi istemiyle 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü ve Irak ve Suriye tezkeresini görüşmek üzere 3 Eylül 2015 Perşembe günü olağanüstü toplandı.

-KOALİSYON KURULAMADI-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu kurulamaması nedeniyle Anayasa'nın 104'üncü ve 116'ncı maddeleri gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

24 Ağustos 2015 tarihli Cumhurbaşkanlığı tezkeresinde, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25'inci Dönem milletvekili genel seçimi sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı seçiminin yapıldığı 9 Temmuz 2015 tarihinden itibaren kırk beş günlük sürede Bakanlar Kurulu kurulamadığından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ile istişare edilerek Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü ve 116'ncı maddeleri gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verildiği ifade edildi.

-MECLİS’İN SEÇİM TATİLİ SONA ERİYOR-

TBMM’nin seçim tatili bitiyor… Meclis 2 Ekim 2015 Cuma gününden başlayarak bugün yapılan 26'ncı dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca, Türkiye Radyo ve Televizyon kanallarında ilanını takip eden beşinci gün saat 15.00'te toplanmak üzere tatile girmişti.

Meclis Genel Kurulu Türkiye Büyük Millet Meclisinin 26'ncı Dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu kanallarında ilanını takip eden 5'inci gün saat 15.00'te toplanacak.

-EN YAŞLI MİLLETVEKİLİ, GEÇİCİ BAŞKANLIK GÖREVİNİ YAPACAK-

Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak.

-İLK ÖNCE VEKİLLER YEMİN EDECEK-

Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılacak.

Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı için seçim yapılacak.  Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek. (ANKA)

(MG/HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@