Meclis'te Sabaha Karşı Kavga Çıktı

ANKARA (ANKA)- İç Güvenlik Paketi’nin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda sabaha karşı kavga çıktı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, “Teröristin başıyla sabah akşam al takke ver külah berabersiniz. Sabah beraber kah

Meclis'te Sabaha Karşı Kavga Çıktı

ANKARA (ANKA)- İç Güvenlik Paketi’nin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda sabaha karşı kavga çıktı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, “Teröristin başıyla sabah akşam al takke ver külah berabersiniz. Sabah beraber kahvaltı ediyorsunuz, akşam yorganı beraber üstünüze çekiyorsunuz, nasıl olacak bu iş? Yorganın altından çıkın" sözleri tansiyonu yükseltti. AK Parti ve MHP’li vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a Meclisten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verildi.

-“CUMHURBAŞKANINIZ, BAŞBAKANINIZ, MİT BAŞKANINIZ, İÇİŞLERİ BAKANIZ; ALAYINIZ TERÖRİSTİN YORGANININ ALTINDASINIZ BE!”-

Meclis Genel Kurulu’nda  sabaha karşı İç Güvenlik Paketi’nin  görüşmelerinde kavga çıktı. Kavga tutanaklara şöyle yansıdı:

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Yaklaşık yirmi gündür bu yasayı konuşuyoruz. Yirmi gündür bu yasa konuşulurken Meclisi şuna benzetiyorum: Zulu kabileleri var Amerika'da. Ortada büyük bir ateş yakıyorlar, bütün diğer kabile reisleri de gelip ateşin etrafında oturuyorlar. Herkes bir şeyler konuşuyor ama kimse dinlemiyor, herkes konuşuyor. Sonunda hiçbir şey anlaşılmadan herkes o ateşin başından kalkıyor. O ateş ne biliyor musunuz? O ateşte yanan millet, anlaşılmayan da sizlersiniz. Konuştuklarınızdan ne siz anlıyorsunuz ne de kimse bir şey anlıyor, asla ve kata. Konunun, tehlikenin farkında olmadan konuşuyorsunuz. Üstelik iddianız var, diyorsunuz ki topluma: "Biz terörü ve teröristi yok etmek için bu yasaları çıkarıyoruz." Ya, adama derler ki "Utanmıyor musunuz siz ya?" Teröristin başıyla sabah akşam al takke ver külah berabersiniz. Sabah beraber kahvaltı ediyorsunuz, akşam yorganı beraber üstünüze çekiyorsunuz, nasıl olacak bu iş? (AK PARTİ sıralarından "Yalan söylüyorsun." sesleri) Yalan söyleyen kimse yalancının ta kendisisin. Cumhurbaşkanınız, Başbakanınız, MİT Başkanınız, İçişleri Bakanız; alayınız teröristin yorganının altındasınız be! (AK PARTİ sıralarından "Hadi oradan be!" sesleri, gürültüler) Yazıklar olsun size! (MHP sıralarından alkışlar)

FARUK IŞIK (Muş) - Sana yazıklar olsun.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Türkkan.

AHMET AYDIN (Adıyaman) - Sayın Başkan, hatip konuşurken temiz bir dil kullanması gerekiyor.

-“YORGANIN ALTINDAN ÇIKIN. BAKIN, TERÖRİSTİN YORGANININ ALTINA YATMAYIN”-

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Yorganın altından çıkın. Bakın, teröristin yorganının altına yatmayın.

HAMZA DAĞ (İzmir) - Konuşma bari oradan, ahlaksız!

BAŞKAN - Sessiz olursanız talebi duyabileceğim.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ AHMET AYDIN (Adıyaman) - Konuşmacı kürsüde konuştuğu zaman İç Tüzük'e göre temiz bir dille konuşmasını uyarmanız lazım Sayın Başkanım. Yani, hakikaten, bu noktada ben söylediklerini muhatap almıyoruz, aynı şekilde de iade ediyoruz.

-“NE KABADAYILIK YAPIYORSUN?”-

D. ALİ TORLAK (İstanbul) - Ne kabadayılık yapıyorsun? Her şeye de laf atıyorsun. (D. Ali Torlak'ın AK PARTİ sıralarına yürümesi)

-AK PARTİ VE MHP’Lİ VEKİLLER BİRBİRLERİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ-

FATİH ŞAHİN (Ankara) - Bırak gelsin. (Bir grup AK PARTİ ve MHP milletvekilinin birbirlerinin üzerine yürümesi, gürültüler)

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri, lütfen sakin olunuz. Sayın milletvekilleri…

Meclis’te kavga çıkınca oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu saat 03.58’de “Bir saat ara veriyorum. Bu koşullarda yürütemiyoruz. Böyle bir hâl görülmez” dedi ve birleşime ara verdi.

Genel Kurul aradan sonra saat 05.06’da tekrar açıldı.

Tutanaklara şu konuşmalar yansıdı:

BAŞKAN VEKİLİ ŞÜKRAN GÜLDAL MUMCU: Şimdi, bakın, ben baştan itibaren okuduğumu lütfen tekrar okuyayım. Sakin bir şekilde dinlerseniz daha net olacak. Sakin sakin söylüyorum:Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan'ın oturum kapanmadan önce söylediği sözler İç Tüzük'ün 161'inci maddesinde belirtilen unsurları içerdiği için gene İç Tüzük'ün 163'üncü maddesi uyarınca Meclisten geçici olarak çıkarma cezası verilmesini gerektirmektedir.

Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan'a İç Tüzük'ün 163'üncü maddesi uyarınca Meclisten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verilmesini teklif edeceğim. İsterse savunması için kendisine ya da başka birine söz vereceğim.

Sayın Vural, size söz veriyorum.

Bu, savunma için mi yoksa başka bir konu için mi? Savunma için olacaksa kürsüden söz vermem gerekecek.

OKTAY VURAL (İzmir)- Sayın Başkan, bana düşmez, bir sayın milletvekiliyle ilgili benim savunma yapmam doğru değil.

BAŞKAN - Şöyle efendim: Çünkü İç Tüzük'ümüz diyor ki: İsterse bir başka milletvekili de onun adına kullanır.

OKTAY VURAL (İzmir) - Onunla ilgili iradem olursa ben belirtirim zaten.

OKTAY VURAL (İzmir) - Biz de Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak bu ifadeleri kabul edilemez bulduğumuzu belirtmek istiyorum. Dolayısıyla, bu ifadelerin de aslında tutanaktan çıkarılması gerektiğini bu vesileyle belirtmek istiyorum efendim. İnşallah, tehevvüren söylenmiş bu ifadeler… Yani anladığı manada, gerçekten onur kırıcı olduğunu ifade ediyorum. Bu bakımdan, bunların kayıtlara girmesini istedim.

Savunmayla ilgili kendisinin herhangi bir talebi yok. Şu anda kendisi de Genel Kurulda değil efendim.

BAŞKAN - Teşekkür ederiz Sayın Vural.

BAŞKAN - Kocaeli milletvekili Sayın Lütfü Türkkan'a Meclisten geçici olarak iki birleşim çıkarma cezası verilmesini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Kabul edilmiştir. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.