Meclis'te Kavgaya Karşı Düzenleme

ANKARA (ANKA) - Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurul’da yaşanan kavgalar nedeniyle salon mimarisinde düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru önergesine, “Soru önergesinde tespit edilen hususlarla ilgili işl

Meclis'te Kavgaya Karşı Düzenleme

ANKARA (ANKA) - Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Genel Kurul’da yaşanan kavgalar nedeniyle salon mimarisinde düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru önergesine, “Soru önergesinde tespit edilen hususlarla ilgili işler, proje müellifinin fikirleri doğrultusunda teknik elemanlarımız tarafından çalışılmaktadır” yanıtını verdi.

-LETHAL WEAPON: STENOGRAF SANDALYESİ-

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan soru önergesinde Genel Kurul’da yaşanan kavgalarda sandalye, tokmak gibi eşyaların kullanıldığını belirterek, “Benzeri olaylarda stenograflara ait olan sandalyelerin ölümcül bir silah olarak kullanılma girişimlerinin bütünüyle önlenebilmesi bakımından sabitlenmesi için herhangi bir çalışma başlattınız mı veya başlatmayı düşünüyor musunuz? Stenografların bulunduğu bölümden aşağı doğru inen merdivenlerin oluşturduğu boşlukların istenmeyen durumlar olan itiş-kakışlarda ciddi bir tehlike oluşturduğunu, aynı şekilde çiçekliğin üzerindeki mikrofonların takılı bulunduğu demir borunun da tehlike arz ettiğini dikkate alarak, bu alanın mimarisinde ne gibi koruyucu önlemler almayı düşünmektesiniz?” diye sordu.

-“PROJE MÜELLİFİNİN FİKİRLERİ DOĞRULTUSUNDA TEKNİK ELEMANLARIMIZ TARAFINDAN ÇALIŞILMAKTA”-

Soru önergesini yanıtlayan Yakut, “Soru önergesinde tespit edilen hususlarla ilgili işler, proje müellifinin fikirleri doğrultusunda teknik elemanlarımız tarafından çalışılmaktadır” dedi.

-“OTURUMU YÖNETEN BAŞKAN CEZALANDIRILAMAZ"-

Yakut, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul görüşmelerinin düzen ve disiplinini sağlamak görevi ve yetkisinin oturumu yöneten Başkana verildiğini belirterek şöyle dedi:

“TBMM İçtüzüğü, Genel Kurul’da disiplin cezasını gerektiren söz ve davranışın vuku bulması halinde doğrudan uyarma cezası verme veya söz söylemekten yasaklama, kınama ve Meclis’ten geçici çıkarma cezaları verilmesini Genel Kurul’a önerme ya da eylemin disiplin cezasını gerektirmediği kararını verme yetkisini oturumu yöneten Başkana vermiştir. Oturumu yöneten Başkan, yönetimi süresince milletvekillerinin sergileyebilecekleri İçtüzük'e aykırı tutum ve davranışlar karşısında gerekli disiplin cezalarını doğrudan veya teklifi üzerine Genel Kurul kararıyla uygulayabilmekte ve bu durum o birleşime ait tutanakta yer almaktadır. Bu kapsamda TBMM Başkanlığının, oturumu yöneten Başkan tarafından herhangi bir ceza verilmeyen veya önerilmeyen söz ya da davranış için herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisi bulunmamaktadır.” (ANKA)

(MG/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.