Meclis'te İlginç Diyaloglar: Haplarınız Varsa İçiniz, Sabaha Kadar İşimiz Var

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda dün gece yarısı HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’a, “Haplarınız varsa içiniz, sabaha kadar işimiz var, usul tal

Meclis'te İlginç Diyaloglar: Haplarınız Varsa İçiniz, Sabaha Kadar İşimiz Var

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda dün gece yarısı HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’a, “Haplarınız varsa içiniz, sabaha kadar işimiz var, usul taleplerim var” sözleri ve salondan yükselen, “Bonzai istiyor, bonzai” sesleri damgasını vurdu.

-“SENİNLE AHİRETTE DE HESAPLAŞIRIM, MAHKEMEDE DE HESAPLAŞIRIM”-

Meclis Genel Kurulu’nda dün gece yarısı tutanaklara şu konuşmalar yansıdı;

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan (Şırnak) - Dinle, dinle önce dinle. Dinlersen ne dediğimi anlarsın. Hiç konuşmadan nasıl anlarsın? Konuşmadan bir milletvekili nasıl anlarsın?

BAŞKAN - Bir işlem yapıyorum Sayın Kaplan. Benim yaptığım işlemin bitmesi gerekir.

HASİP KAPLAN (Şırnak) - Sayın Sadık Yakut, Başkan Vekili değilsiniz meşru şu an, korsansınız. Ama milletvekili olarak ben milleti temsil ediyorum.

BAŞKAN - Biraz önce dediniz ya "Mahkemede hesaplaşacağız." diye.

HASİP KAPLAN (Şırnak) - Seninle ahirette de hesaplaşırım, mahkemede de hesaplaşırım, dünyada da hesaplaşırım. Hiçbir zorba, hiçbir gestapo anlayışın karşısında baş eğmedik, parti olarak eğmedik, halk olarak da eğmedik, Mecliste de eğmeyeceğiz. (AK PARTİ sıralarından "Bravo(!)" sesleri)

HASİP KAPLAN (Şırnak) - Sadık Yakut, sıkıyönetim savcısı değilsiniz orada.

-“HAPLARINIZ VARSA İÇİNİZ, SABAHA KADAR İŞİMİZ VAR”-

BAŞKAN - Efendim… Evet, dinliyorum.

HASİP KAPLAN (Şırnak) - Haplarınız varsa içiniz, sabaha kadar işimiz var, usul taleplerim var.

FARUK BAL (Konya) - Bonzai istiyor, bonzai.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - Sayın Başkan… Sayın Başkan…

HASİP KAPLAN (Şırnak) - Sayın Başkan, bakın, İç Tüzük'le ilgili haklarımızı kullanırken "yeter" diyenler varsa gitsin evine yatsın. Biz sabaha kadar buradayız.

MUSTAFA ELİTAŞ (Kayseri) - Sen angaryayla meşgulsün şu anda!

-“ÜLKÜCÜ HAREKETİ SOKAĞA ÇEKEMEYECEKLERDİR”-

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL (İzmir) - Sayın Başkanım, şeyin başında ifade etmiştim, Ege Üniversitesinde maalesef bölücü yapılanmanın olduğunu daha önce defalarca ifade ettim. Üniversitelerde bu yapılanmanın açıkçası kanuna aykırı eylemler içerisinde bulunduğunu ve bu konuda polisin ve rektörlüklerin tedbir alması gerektiğini ifade etmiştim. Ama Ege Üniversitesinde maalesef bu yapılanmanın ortaya koyduğu bir şey sonucunda oranın teşkilat başkanı Ülkü Ocaklı Sevgili Fırat Hakk'ın rahmetine kavuştu. Bununla ilgili olarak emniyet müdürüyle görüştüm. Bu süreçle ilgili olarak yaşadıklarımızla, bunda sorumluluğu olan kim varsa bunlarla ilgili muhakkak bir tahkikatın başlatılarak açıkçası sonlandırılması gerekir. Kim sorumluysa sonuna kadar gidilmesi lazım. Bu çerçevede, bütün bu girişimlerle hangi provokatörlerin hangi amaçlarla ülkücü hareket üzerinde oyun oynadığını gayet iyi biliyoruz ama ülkücü hareketi sokağa çekemeyeceklerdir, onu herkes bilmelidir.

Bu çerçevede, bir konuyu daha ifade etmek istiyorum: Bugün, İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinin benim ismimi kullanarak yayınladığı 20 no.lu bir açıklama var: "MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'ın laf kurnazlığı yaparak iç güvenlik paketiyle ilgili İçişleri Bakanlığının HDP'yle görüştüğü yönündeki iddiası tamamen gerçek dışı ve yalandır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Her şeyden önce, İçişleri Bakanlığı gibi kamu görevi yapan… Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği adı altında görev yapan kimse "laf kurnazlığı" kelimesini kullanmak suretiyle açıkça bir hakareti öngörmüştür, aynen kendisine iade ediyorum. (MHP sıralarından "Hep beraber iade ediyoruz." sesleri) Aynen iade ediyorum, bu kamu görevlisi kimse ve burada varsa derhâl Meclisi de terk etsin.

OKTAY VURAL (İzmir) - Bakanın yüreği varsa kendi iradesiyle bununla ilgili açıklama yapması gerekiyor. İçişleri Bakanlığının hükmi şahsiyetiyle kamu görevlilerini böylesine siyasi bir konuda alet etmek mertliğe sığmaz.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA - Görüşüyorum, ne diyorsunuz? Evet, görüşüyorum, bir şey mi diyorsunuz?"

 

İDRİS ŞAHİN (Çankırı) - Ya Başkan, Komisyonda görüşülmedi mi?

OKTAY VURAL (İzmir) - Şimdi, bütün bunlar ortadayken "İç Güvenlik Yasası'nı görüşüyoruz." diyen bir Bakan ifadesi varken, laf kurnazlığı yapanın asıl Bakan olduğunu itiraf ediyorsunuz. Yalçın Akdoğan'la bu konu, çözüm paketiyle birlikte iç güvenlik paketinin gündeme alınması konusu görüşüldü, gazetelerde çıktı ve bu konularla ilgili hükûmetin herhangi bir beyanı da çıkmadı. (ANKA)

(MG/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.