Meclis'te 300 Milletvekiline Dokunulmazlık İncelemesi

ANKARA (ANKA)-Meclis’te 7 Haziran genel seçimlerinde listeye giremeyen yaklaşık 300 milletvekili için “dokunulmazlık” incelemesi  yapılacak.   7 Haziran genel seçimlerinde listeye giremeyen ve aralarında bağımsız milletvekil

Haberler 28.04.2015, 16:13
Meclis'te 300 Milletvekiline Dokunulmazlık İncelemesi

ANKARA (ANKA)-Meclis’te 7 Haziran genel seçimlerinde listeye giremeyen yaklaşık 300 milletvekili için “dokunulmazlık” incelemesi  yapılacak.  

7 Haziran genel seçimlerinde listeye giremeyen ve aralarında bağımsız milletvekillerinin de bulunduğu yaklaşık 300 vekilin 8 Haziran’dan itibaren dokunulmazlıkları kalkacak. TBMM Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu, listeye giremeyen millletvekillerine ait dokunulmazlık dosyalarını ayıklamaya başlayacak. Dokunulmazlık dosyaları bulunan milletvekillerinin dosyaları 8 Haziran’dan itibaren savcılıklara gönderilecek.

24.Dönem Meclis’te bulunan AK Parti, CHP, MHP, HDP ve bağımsız milletvekilleri de dahil yaklaşık 300 milletvekili tekrar aday gösterilmedi. Bazı milletvekilleri ise seçilemeyecek yerlerden listeye girebildi. 8 Haziran’da bu milletvekillerine ait dokunulmazlık dosyaları için yargı devreye girecek. 

Milletvekilleri arasında en fazla dokunulmazlık dosyaları HDP’li vekillere ait. HDP’den 15 milletvekili liste dışı kalırken, bu milletvekillerin tamamının dokunulmazlık dosyaları bulunuyor. Adalet-Anayasa Karma Komisyonu şimdi liste dışı kalan yaklaşık 300 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyası olup olmladığını inceleyecek. Ardından bu milletvekillerine ait dosyalar ayıklanacak. Bu milletvekillerine ait dokunulmazlık dosyaları 8 Haziran’dan itibaren savcılıklara iade edilmeye başlanacak.

Karma komisyon daha sonra YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıkladıktan sonra bu kez milletvekilliği listelerinde yer bulan ancak seçilemeyen milletvekillerine ait dosyaları ayıklayacak. YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasının ardından seçilemeyen milletvekillerine ait dosyalar da savcılıklara gönderilecek.

AK Parti’de 175, CHP'de 66, MHP'de 19 ve HDP’de ise 15 milletvekili 7 Haziran seçimlerinin vekil aday listelerine giremedi. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@