Meclis Olağanüstü Toplandı/chp: Hdp'nin Güçlü Bir Şekilde Tbmm Çatışı Altında Olması Türkiye İçin Fırsattır

CHP Ankara Milletvekili Murat Özçelik, çözüm sürecinin TBMM çatısı altında yeniden ele alınması gerektiğini belirterek, “Bu sorunun çözümü TBMM çatısı altında yer alan siyasi partilerle birlikte aranmalıdır. Bu bakımdan HDP’nin Meclis çatısı altında güçlü bir şekilde yer alması ülkemizin sorunları demokrasi ve siyaset kurumu içinde çözmesi bakımından önemli bir fırsat penceresi sunmaktadır” dedi.

Haberler 29.07.2015, 21:15
Meclis Olağanüstü Toplandı/chp: Hdp'nin Güçlü Bir Şekilde Tbmm Çatışı Altında Olması Türkiye İçin Fırsattır

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Murat Özçelik, çözüm sürecinin TBMM çatısı altında yeniden ele alınması gerektiğini belirterek,  “Bu sorunun çözümü TBMM çatısı altında yer alan siyasi partilerle birlikte aranmalıdır. Bu bakımdan HDP’nin Meclis çatısı altında güçlü bir şekilde yeralması ülkemizin sorunları demokrasi ve siyaset kurumu içinde çözmesi bakımından önemli bir fırsat penceresi sunmaktadır” dedi.

Meclis Genel Kurulu, CHP'nin verdiği terörle ilgili araştırma önergesini görüşmek üzere ve TBMM Başkanvekili Şafak Pavey başkanlığında olağanüstü toplandı.

CHP'nin "Toplumsal barışı tehdit eden ve artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergesi" görüşülüyor. Görüşmede CHP Grubu adına söz alan Gaziantep Milletvekili Murat Özçelik,  Suruç saldırısında hayatını kaybeden 32 vatandaşa baş sağılığı mesajları ile başladığı konuşmasına, “Terör saldırılarında polisimiz, askerimiz  şehit verildi. Bunlardan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz, bunlara sebep veren terör olaylarını lanetle  kınıyoruz şehitlerimize rahmet yararılara acil şifalar diliyoruz” diye konuştu.

Son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle 9 gün içinde Türkiye’de 46 kişinin yaşamını yitirdiğini anlatan Özçelik, “İşte bütün bu terör olaylarının nedenlerini sonuçlarını ve çözümüne katkıda bulunulacak araçları görüşmek amacıyla  partimizin çağrısı üzerine bugün toplanmış bulunuyoruz” dedi. .

Özçelik, AK Parti’nin Suriye politikalarını eleştirerek şöyle dedi:

“AKP'nin politika yapıcıları ve onların kamuoyunu yönlendiren kesimleri Suriye’deki gelişmelerin Türkiye üzerindeki etkilerini uzun süre küçümsedi. Oysa 2012 yılından bu yana Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye siyasi, ekonomik, güvenlik ve sosyal alanlarda yansımaları sınır vilayetlerinden başlayarak fark edilmeye başlamıştı.  Suriye'den ilk gelenlerin sayısı azdı ve akrabalarının yanında kaldılar. Sayı çoğaldıkça kasaba, ilçe ve şehirlerin demografik yapısı değişti. 2012'de sadece Hatay, Gaziantep, Urfa ve Kilis gibi şehirler etkilenirken, 2013'ten itibaren güney sınırımız boyunca ekonomik sorunlar ve sosyal tepkiler yarattı. Toplumsal gerginlik pek çok ilimizde tırmandı ama iktidar partisi bunu sümenaltı yapmayı tercih etti.”

“Suriye'deki iç savaş Türkiye'yi sadece sosyal sorunlar boyutunda etkileyip orada dursaydı” diyen CHP’li Özçelik, “Ne yazık ki AKP’nin Suriye’deki bazı gruplara doğrudan, diğerlerine dolaylı yollardan verdiği destekle şekillenen politikası yüzünden Türkiye'de güvenlik sorunları giderek arttı” diye konuştu.

Bunun sonuçlarının ise IŞİD terör örgütünün her türlü lojistik destek görmesinin önünü açtığını ileri süren Özçelik şöyle devam etti:

“Bu destek onbinlerce yabancı savaşçının Türkiye’yi transit olarak kullanmasından, IŞİD’in yaralılarının Türkiye’deki hastanelerde tedavi edilip tekrar bölgeye gönderilmelerine, her türlü lojistik destek verilmesine ve Türk vatandaşlarının aktif olarak IŞİD saflarında bölgede savaşmalarına kadar vardı. Özellikle Suriye’de yaşanan çatışmalara katılan Türk vatandaşlarının Türkiye içinde mensubu olduğu yapılar Suriye’deki çatışmalarını Türkiye’ye taşıdılar. Özetle, 2011'den bu yana Suriye'de çatışmalar tırmanırken bunlara katılan Türk Vatandaşlarının sayısında büyük bir artış yaşandı.”

-"TERÖRLE MÜCADELE ÇOK YÖNLÜ DEVAM ETMELİDİR"-

Murat Özçelik, terörle mücadele konusunda CHP’nin önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Terörle mücadele kapsamlı, gerçekçi ve çok yönlü olarak sürdürülmelidir. Türkiye terörle mücadelede geciktiği ya da yetersiz kaldığı için şimdi bir güvenlik sorununa sürüklenmiştir. Çözüm süreci TBMM çatısı altında yeniden ele alınarak, hukuka uygun, şeffaf ve doğru aktörlerle yürütülmelidir.  CHP, ülkemizin barış ve istikrara kavuşması için Kürt Sorunu'nun çözülmesini savunmaktadır. Bununla birlikte, bu sorunun çözümü TBMM çatısı altında yer alan siyasi partilerle birlikte aranmalıdır. Bu bakımdan HDP’nin Meclis çatısı altında güçlü bir şekilde yeralması ülkemizin sorunları demokrasi ve siyaset kurumu içinde çözmesi bakımından önemli bir fırsat penceresi sunmaktadır.Türkiye kendisini bugünkü güvenlik sorununa iten maceracı dış politika arayışından vazgeçmeli, bölgesel ve küresel aktörlerle sınırları iyi tanımlanmış, mezhepçilikten uzak, laik bir çizgide, ulusal menfaatlere dayanan ve komşularının ve diğer bölge ülkelerinin iç işlerine karışmama ilkeleri çerçevesinde yeni bir dış politika stratejisi geliştirmelidir. Türkiye, Suriye'de barışın sağlanmasına katkıda bulunmalıdır. Türkiye'nin Suriye içinde bir askeri operasyona girişmesi ve güvenli bölge oluşturmaya çalışması Türkiye'yi şu anda yaşadığımız terör sorunun ötesinde gerçek bir savaşa sokacaktır. Bu savaş ülkemizin içindeki güvenlik sorununu artıracak, ayrıca buna dış boyutu da olan çok daha ağır bir tablo yükleyecektir." (ANKA)

(BK/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@