Meclis Gündeminde Yoğun Saatler

Siyaset gündemi Meclis Başkanlığı seçimi ve koalisyon çalışmalarına kilitlendi. Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,TBMM Geçici Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, TBMM Başkanlığı için yarışacak. TBMM Başkanlık seçimlerinin ardından koalisyon çalışmaları hızlanacak.

Haberler 28.06.2015, 12:13
Meclis Gündeminde Yoğun Saatler

ANKARA (ANKA)-Siyaset gündemi Meclis Başkanlığı seçimi ve koalisyon çalışmalarına kilitlendi. Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,TBMM Geçici Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, TBMM Başkanlığı için yarışacak. TBMM Başkanlık seçimlerinin ardından koalisyon çalışmaları hızlanacak. 

-MECLİS BAŞKANINI SEÇECEK-

25. Dönem Meclis yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor. AK Parti, CHP, MHP ve HDP Meclis başkan adayları başvurularını yaptı. Meclis Başkan adayları seçim gününe kadar siyasi parti liderlerine yapacakları destek turlarını tamamlamış olacak. 30 Haziran Salı günü ise yarış resmen başlayacak.

-ADAYLARIN İLK TURDA SEÇİLMELERİ BEKLENMİYOR-

CHP, MHP ve HDP’nin 292 milletvekiline karşı AK Parti'nin 258 milletvekili bulunuyor. Bu tabloda Meclis Başkanlığı yarışının çok çekişmeli geçmesi beklenirken Meclis başkanının ilk turda seçilmesi öngörülmüyor.

30 Haziran Salı günü ilk iki turu gerçekleştirilecek olan seçimlerde, AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir  Mir Mehmet Fırat yarışacak.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

TBMM Başkanlığı için bir yasama döneminde iki kez seçim yapılıyor. İlk dönem ya da ikinci dönem için seçilen başkan iki yıl görev yürütüyor.

-PERŞEMBE GÜNÜ KOALİSYON ÇALIŞMALARI RESMEN BAŞLAMIŞ OLACAK-

Meclis Başkanlığı seçiminin yapılacağı Salı günü 1. ve 2. tur seçimler yapılacak. 1 ve 2. turlarda seçimin sonuçlanması beklenmiyor. Seçimin 3 ve 4. turunun 1 Temmuz Çarşamba günü sonuçlanması ve Meclis Başkanının belirlenmesi öngörülüyor.

Meclis Başkanı seçiminin tamamlanmasıyla hükümet kurma çalışmaları da hızlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Temmuz Perşembe günü, hükümeti kurma görevini  seçimlerde birinci parti çıkan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na verecek. Davutoğlu da aynı gün koalisyon çalışmaları için liderlerden randevu alacak. Davutoğlu, sırasıyla CHP. MHP ve HDP liderleriyle görüşecek.

-GRUPLAR TOPLANIYOR-

Meclis başkanlığı seçimi öncesinde ise AK Parti, CHP, MHP ve HDP’nin gruplarını toplayarak Meclis Başkanlık Divanı üyelerini belirlemeleri bekleniyor. Meclis Başkanlık Divanı üyeleri 8 AK Parti, 4 CHP, 3 MHP ve 3 HDP’li üyeden oluşacak. (ANKA)

(BK/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@