Meclis Bu Hafta Da Yoğun: İç Güvenlik Maratonu Devam Edecek

ANKARA (ANKA)- TBMM Genel Kurulu’nda, İç Güvenlik Paketi’nin görüşmelerine bu hafta da devam edilecek.  2 Mart Pazartesi günü MHP’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmeleri yapılacak. M

Meclis Bu Hafta Da Yoğun: İç Güvenlik Maratonu Devam Edecek

ANKARA (ANKA)- TBMM Genel Kurulu’nda, İç Güvenlik Paketi’nin görüşmelerine bu hafta da devam edilecek.  2 Mart Pazartesi günü MHP’nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensoru önergesinin ön görüşmeleri yapılacak.

Meclis hafta başında yoğun bir mesai ile çalışacak. 2 Mart Pazartesi günü Milliyetçi Hareket Partisi’nin, İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağını görüşecek. Önergenin gerekçesinde;  iç güvenliğin ve asayişin sağlanmasının İçişleri Bakanlığı'nın görevi olduğu anımsatılarak, kamu düzeni ve milli güvenliği sağlamakla görevli makamların, bu görevleri yürütemediği savunuldu. Ayrıca terör örgütünün şehir yapılanması olan KCK'nın şehir merkezlerinde mahkemeler kurduğu, Kandil'de ise üst mahkeme kurularak yargı fonksiyonu yürütüldüğü ifade edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, aralıksız süren, İç Güvenlik Paketi’nin görüşmelerine bu hafta da devam edilecek.

-TASARI NELER GETİRİYOR-

Polisin yetkilerinin önemli oranda artırılmasını öngören tasarı ile elle dıştan kontrol hariç, kişilerin üstü, aracı mülki amirin görevlendireceği kolluk amirinin yazılı, acele hallerde ise sonradan yazıyla teyit edilmek üzere sözlü emriyle yapılabilecek.

Tasarı ile şu düzenlemeler getiriliyor:

Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek.

Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, "havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan", bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Bunları bulunduranlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Kimliklerini gizlemek için yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak suç kapsamına alınacak. Yasadışı örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşıyarak veya bunları üzerinde bulunduran üniformayı andırır giysiler giyerek katılanlar; kanunların suç saydığı afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası alacak. "Terör örgütünün propagandasına" dönüştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlara, 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu suçu işleyenlerin cebir ve şiddete başvurmaları ya da her türlü silah, molotof ve benzeri patlayıcı, yakıcı ya da yaralayıcı maddeler bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak. Yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, gerektiğinde boyalı su kullanılabilecek. Eylemlerde kamu mallarına verilen zararlar, eylemcilere ödetilecek. Polis, kendisinin ve başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek. Mülki amirlerce belirlenecek kolluk amirleri suçüstü halleriyle sınırlı olmak kaydıyla şiddet olaylarının yaygınlaşarak kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına yol açabilecek toplumsal olaylarda ve toplu olarak işlenen suçlarda 48 saate kadar gözaltına alma kararı verebilecek. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını, şiddet eylemine ya da terör örgütlerinin propagandasına dönüştüren ve vatandaşların can ve mal emniyetini, kamu düzenini tehlikeye sokanların tutuklu yargılanabilmelerinin önü açılabilecek. Vali, kolluk amir ve memurlarına doğrudan emir verebilecek.

-KOMİSYONLAR-

TBMM’deki ihtisas komisyonları da gündemdeki konuları ele alacak. 

TBMM Dışişleri Komisyonu Pazartesi günü; bazı uluslararası sözleşmeleri görüşecek. Komisyon; Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayii ile Katar Topraklarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Konuşlandırılması Konusunda İşbirliği Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Merkez Anlaşmasının Ekinde Değişiklik Yapılmasına ve KEİ Merkezinin Kalıcı Olarak Taşınmasının Usullerine İlişkin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısını ele alacak.

-AK PARTİ GRUBU PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAK-

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Salı günü yurt dışına yapacağı gezi nedeniyle, AK Parti Grup toplantısı Pazartesi günü yapılacak. CHP, MHP ve HDP Grup toplantıları ise Salı günü liderler başkanlığında toplanacak.  (ANKA)

(BK/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.