Meclis Başkanı'nı Seçiyor... Zana Da Kürsüye Davet Edilecek

ANKARA (ANKA) - Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te  TBMM Başkanı’nı seçmek üzere top...

Haberler 22.11.2015, 09:50
Meclis Başkanı'nı Seçiyor... Zana Da Kürsüye Davet Edilecek

ANKARA (ANKA) - Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te  TBMM Başkanı’nı seçmek üzere toplanacak. 317 milletvekiline sahip AK Parti’nin Meclis Başkan adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman’ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor.

-GÖZLER ZANA’DA OLACAK-

Genel Kurul, Geçici Başkanı Deniz Baykal’ın başkanlığında saat 15.00'te toplanacak. TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal, Genel Kurul’un başında ant içememiş olan milletvekillerini ant içmek üzere kürsüye davet edecek.

Meclis’in açılışına yemin krizi damgasını vurmuş ve HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın yemini geçersiz sayılmıştı. Gözler de bugün Leyla Zana’ya çevrilecek.

-MECLİS BAŞKANI’NIN 3. TURDA SEÇİLMESİ BEKLENİYOR-

Meclis Başkanı seçiminde AK Parti’nin adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP’nin adayı Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, HDP’nin adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, MHP’nin adayı Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu yarışacak.

Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının 2/3’ünün (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

317 milletvekiline sahip AK Parti adayının 3. turda seçileceği ifade ediliyor. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@