Mazot, Bilal’in gemisine 1,2 TL çiftçiye 4 TL

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Miting programına dün Çanakkale’den devam etti. Seçim beyannamesinde yer alan vaatleri sıralayan Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin, Cumhurbaşkanı

Haberler 07.05.2015, 22:52
Mazot, Bilal’in gemisine 1,2 TL çiftçiye 4 TL

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Miting programına dün Çanakkale’den devam etti. Seçim beyannamesinde yer alan vaatleri sıralayan Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın gemilerine 1,2 TL’ye verdiği mazotu, çiftçiye 4 TL’ye verdiğini, bu haksızlığı gidereceklerini söyledi. Sosyal devletin tüm gereklerini getireceklerini ancak ‘sağ elin verdiğini, sol elin görmeyeceğini’ kaydetti. Kılıçdaroğlu, AKP’nin yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklarla mücadele sözünü vererek iktidara geldiğini ancak gelinen noktada sokağa çıkmanın bile neredeyse yasak hale geldiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

‘Yasakları bitireceğiz’ dediler, neredeyse sokağa çıkmak yasak

13 yıldır iktidardalar.  Dediler ki ‘biz yoksulluğu bitireceğiz’. 17 milyon yoksulumuz var. ‘Yasakları bitireceğiz’ dediler. Neredeyse sokağa çıkmak yasak. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğiz. Bana diyorlar ki ‘parayı nereden bulacaksın’. Bu soruyu sormak bile başlı başına ayıptır. Zaten geçinemiyor. Perişan vaziyette. Hiçbirisinin gemisi yok, hiçbirisinin yatı, katı yok. Hiçbirisinin kaçak sarayı yok. Hiç kimse endişe etmesin. Parayı da bulacağız emekliye de vereceğiz. Bu ülke zengin, parası da var. Bütçede para var, önemli olan ne için kullandığın. Sen kaçak saray için kullanıyorsun, ben de emekli için kullanacağım. Sen yandaşın için kullanıyorsun ben emekli için kullanacağım. Sen hortumcular için kullanıyorsun ben emekli için kullanacağım. Sana gelince para var, emekli gelince para yok!”

Petrol fiyatı, kâr dahil 1,21 TL

Çiftçi sattığının karşılığını alamıyor. Mazotu 1,5 TL yapacağım. Yine koro halinde bağırıyorlar; ‘nasıl yapacaksın’. Petrol fiyatı kâr dahil 1,21 TL. Biz çiftçiye 1,5 liradan vereceğiz. Zarar eden yok. Sen çocuklarının gemilerine mazotu kaçtan veriyorsun? 1,21 TL’nin bile altında. Biz kâr bile üzerine koyuyoruz. Kardeşim ben adam gibi çalışacağım, çiftçiye de mazotu 1,5 TL’den vereceğim.

Taşeron işçileri kadroya alacağız

Taşeron işçilere geliyorum. Kadrolu işçilerin yaptığı işin aynısını yapıyorlar. Taşeron işçiliği kaldıracağız, hepsine kadro vereceğiz, hiçbir ayırım yapmayacağım. Yine koro halinde ‘parayı nereden bulacaksın’ dediler. Bu işin devlete maliyeti sıfır. Zaten devlet parayı veriyor. Aradan köle tüccarı taşeronu kaldıracağım. Parayı doğrudan işçilere vereceğim. Aile sigortasını getireceğiz. 720 TL’nin altındaki hiçbir ailenin geliri olmayacak.

Etnik kimliğe ve dini inanca saygılı olacağız

Eğer Ortadoğu’daki kanı durduracak bir parti varsa, onun adı CHP’dir. Hiç kimsenin etnik kimliğini siyasete malzeme yapmayacağız. Hiç kimsenin inancını siyasete malzeme yapmayacağız. Herkesin değerlerine saygılı olacağız. Hiç kimsenin yaşam tarzını siyasete malzeme yapmayacağız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@