Maliye Bakanı'ndan 'Türgev' Yanıtı

ANKARA (ANKA)- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı arazilerin TÜRGEV’e tahsis edildiği iddiasına, “Bakanlığımız kayıtlarında herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır” yanıtını verdi. -MALİYE BAKANI&rsquo

Haberler 05.12.2014, 07:35
Maliye Bakanı'ndan 'Türgev' Yanıtı

ANKARA (ANKA)- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı arazilerin TÜRGEV’e tahsis edildiği iddiasına, “Bakanlığımız kayıtlarında herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır” yanıtını verdi.

-MALİYE BAKANI’NA TÜRGEV SORULARI-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu soru önergelerinde, “Tekirdağ Üniversitesinin kullandığı Milli Emlak’a ait Tarım İl Müdürlüğüne tahsisli arazinin TÜRGEV’e tahsis edildiği iddiası doğru mudur? İstanbul Fatih’te Hayırlıoğlu Vakfına ait 27 dönüm arazinin TÜRGEV’e devredildiği iddiası doğru mudur?  İstanbul Ataşehir’de TMSF’ye ait arazinin TÜRGEV’e tahsis edildiği iddiası doğru mudur? Bursa ilinde Milli Emlak’a ait bir Hazine arazisinin TÜRGEV’e tahsis edildiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

- “BEDELİ KARŞILIĞINDA DOĞRUDAN İRTİFAK HAKKI TESİS EDİLEBİLİR”-

Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, Milli Emlak Genel Tebliği hükümleri uyarınca hazineye ait taşınmazlar üzerinde eğitim, sağlık, kültür ve sportif vb. faaliyetlerde kullanılmak üzere kamu yararına çalışan derneklere, vergi muafiyeti tanınan vakıflara, vakıflarca kurulan yükseköğretim kurumlarına, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına bedeli karşılığında doğrudan irtifak hakkı tesis edilebildiğini ve bu süre sonunda da üzerindeki yapı ve tesislerin devlete intikal ettiğini söyledi.

-“BAKANLIĞIMIZ KAYITLARINDA HERHANGİ BİR BİLGİYE RASTLANILMAMIŞTIR”-

Maliye Bakanı, vakıf, dernek, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumu nitelindeki meslek kuruluşları lehine bedelsiz irtifak hakkı tesis edilmesinin mümkün bulunmadığını ifade etti.

Maliye Bakanı, soru önergelerinde belirtilen hususlarla ilgili olarak bakanlığın kayıtlarında herhangi bir bilgiye rastlanılmadığını açıkladı. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@