Levent Gök: Yazıklar Olsun Cumhurbaşkanına

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğalgaz açıklamasına, “Bin odalı sarayda çile çekmeyeceğini biliyor. Sayın Cumhurbaşkanı’na ben gece ayazında sokakta geçirmeyi tavsiye ederim bir günü.

Haberler 02.12.2015, 21:54
Levent Gök: Yazıklar Olsun Cumhurbaşkanına

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğalgaz açıklamasına, “Bin odalı sarayda çile çekmeyeceğini biliyor. Sayın Cumhurbaşkanı’na ben gece ayazında sokakta geçirmeyi tavsiye ederim bir günü. Yurttaşlarımızla lütfen alay etmesin. Bir Cumhurbaşkanı böyle bir sözü söyleyemez. Yazıklar olsun cumhurbaşkanına” dedi.

-“TUTUKLULUK KARARI HUKUKA AYKIRIDIR”-

Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına değinerek, “Tutukluluk kararı hukuka aykırıdır, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve AİHM’in bütün kararlarına aykırıdır” dedi.

-BAŞBAKAN’A YANIT-

Başbakan’ın açıklamasına işaret eden Gök, “Sayın Başbakan kimseyi kandırmasın. Eğer bu konuda gereğini yapmak istiyorsa Sayın Başbakan sulh ceza mahkemelerini derhal kaldıralım, var mısınız Sayın Başbakan? Bu mahkemeleri kaldırmaya var mısınız? Kendi yandaşınız olan bu hakimleri ‘şimdi tutuklu olmamaları gerekir’ de diyerek bir günah çıkartma içerisinde lütfen bulunmayın ve halkı kandırmayın, bu mahkemeleri kuran sizsiniz, hakimleri atayan sizsiniz” diye konuştu.

İktidarın, Kesin Hesap Komisyonunun kurulmasına karşı çıktığını belirten Gök, “İktidarın harcamalarının denetlenmesi, şeffaflığın sağlanması ve kamu maliyesinin korunması açısından CHP iktidarda olsaydı bir kesin hesap komisyonu kuracağımızı ifade etmiştik” dedi.

Gök, AK Parti’ye, “Veremeyeceğiniz bir hesap var ondan mı korkuyorsunuz?” diye seslendi.

-CHP’NİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ-

Yeni anayasa tartışmalarına değinen ve CHP’nin kırmızı çizgilerine dikkat çeken Gök, şöyle dedi:

“Bizim bakış açımız kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi, parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi, parlamentonun denetim olanaklarının artırılması, yasama faaliyetlerinde sadece sayısal çoğunluğun değil, muhalefetin de söz haklarının olması ve bu çerçevede iktidarın daha çok sınırlandırılacağı ve denetleneceği ama bütün bireylerin hak ve özgürlüklerinin genişleteceği alandır. Biz böyle bakıyoruz, penceremiz budur.”

-CHP’NİN İÇTÜZÜK’TEKİ KIRMIZI ÇİZGİLERİ-

İçtüzük tartışmalarına ilişkin de Gök, “İktidar partisi burada da muhalefetin söz haklarının kısıtlanacağı, muhalefetin denetim olanaklarının kısıtlanacağı bir arayış içerisinde ise biz bunda yokuz” dedi.

AİHM’nin youtube kararına ilişkin soruya da Gök, “Bu kararda hükümetin iktidarın suratına bir tokat gibi patlamıştır” yanıtını verdi.

-“BİN ODALI SARAYDA ÇİLE ÇEKMEYECEĞİNİ BİLİYOR”-

“ Cumhurbaşkanı'nın ‘Biz hayat boyu doğalgazla yaşamadık. Bu millet çileye alışıktır’ sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Gök, “Çok vahim bir değerlendirme. Ankara’da doğalgaz yakıtta tek seçenektir” diyerek şöyle devam etti:

“Bin odalı sarayda çile çekmeyeceğini biliyor, bir Sincan’a gitsin, bir Haymana’ya gitsin, bir Polatlı’ya gitsin, bir Mamak’a gitsin, varoşlara bir gitsin. İnsanlarımız hangi şartlar altında yaşıyor bir görsün. Tek seçenek olarak yakıtta doğalgazda eğer çile çekmeyeceğiz diyorsa Sayın Cumhurbaşkanı’na ben gece ayazında sokakta geçirmeyi tavsiye ederim bir günü. O da yurttaşlarımız gibi sokakta gece ayazında bir gün geçirsin insanlarımızın hangi  şartlar altında yaşadığını öğrensin ve yurttaşlarımızla lütfen alay etmesin. Bir Cumhurbaşkanı böyle bir sözü söyleyemez. Bir Cumhurbaşkanı’nın ve Türkiye’yi yönetenlerin görevi halkı çileden kurtarmaktır, halkı çileye atmak değildir. Böyle cumhurbaşkanlığı böyle başbakanlık yapılmaz. Halkı çile çekmeye davet eden bir anlayış olmaz. Yazıklar olsun cumhurbaşkanına. “ (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@