Levent Gök: Ankara'da Ormanlık Alan Parsellenerek Satışa Mı Sunulacak?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Bakanlar Kurulu\'nun Ankara\'da bazı alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilanına ilişkin kararına tepki gösterdi.

Haberler 30.06.2015, 12:20
Levent Gök: Ankara'da Ormanlık Alan Parsellenerek Satışa Mı Sunulacak?

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Bakanlar Kurulu'nun Ankara'da bazı alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilanına ilişkin kararına tepki gösterdi.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Seçimlerden hemen önce kamuoyunun çok hassas olduğu konularda ve büyük bir duyarlılıkla ağaçlandırılmasına aktif katkıda bulunduğu alanların alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Büyükşehir Belediyesine devredilmiş olması bu alanların parsel parsel satılması anlamını içermediğini söyleyebilir misiniz? Bu konuda bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Çayyolu Ankaralılar Caddesi çevresindeki sağlı sollu alanda ne yapılacaktır? Proje tasarımında neler üzerinde durulmuştur?

Nazım İmar Planındaki değişikliğe göre, Yiğitler ve Temsa Sitelerinin arkasına düşen alanda yer alan üzeri örtülü dere yatağı ve metro güzergahı ile ilgili tasarımınız nedir?

Nazım İmar Planı Değişikliğine konu olan bölge parkı ve rekreasyon alanına ilişkin arka plan ayrıntısı nedir?

Spor, sosyal kültürel faaliyetlerin yapılabileceği aktif yeşil alanlar, açık spor ve oyun alanları, kurslar, gezinti alanı, hanımlar lokali kır gazinosu gibi değişiklikler bir ihtiyacı ifade etse de kamu oyunu en çok rahatsız eden park ve rekreasyon alanında yüksekliğin serbest bırakıldığı bir yapılaşma başlatılacağı iddiası doğru mudur? Bu konuda ivedi bir açıklama yapacak mısınız?

Üzerinde yapı bulunmayan ormanlık alanın parsellenerek satışa sunulacağı iddiası doğru mudur? Doğru değilse bu doğrultuda dönüşüm proje ve tasarımlarının, plan hedeflerinin halk tarafından kolayca anlaşılabileceği bir açıklama yapılması için ilgililere talimat verecek misiniz?

Yeni bir siyasal iktidarın gündemde olduğu içinde bulunduğumuz günlerde, görevi sona ermiş, yeni bir Bakanlar Kurulu teşkil oluncaya kadar göreve devam etmekte olan istifa etmiş bir Bakanlar Kurulu’nun Ankara’nın çeşitli ilçelerinde 8 mahallede kentsel dönüşüm kararları alıp uygulamaya koyarak yurttaşları endişe ve kuşku girdabına sürüklemesinden umulan bir toplumsal yarar var mıdır? Varsa nedir, kamuoyuna açıklar mısınız?

Ankara’nın Çankaya, Mamak, Gölbaşı ve Etimesgut ilçelerinde 8 mahalleyi kapsayan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanlarıyla ilgili uygulamaların durdurularak kurulacak yeni Bakanlar Kurulu’nun iradesine bırakılmasını sağlayacak mısınız?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@