Kurumları Vesayet Altına Alan Her Adımın Vatandaşa Faturası Ağır Olacak

ANKARA (ANKA)  - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Ekonomide kurallılığı bozan, kurumları siyasi vesayet altına alan, demokrasi ve özgürlükler üzerinde tehdit algısını artıran her a

Kurumları Vesayet Altına Alan Her Adımın Vatandaşa Faturası Ağır Olacak

ANKARA (ANKA)  - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Ekonomide kurallılığı bozan, kurumları siyasi vesayet altına alan, demokrasi ve özgürlükler üzerinde tehdit algısını artıran her adımın vatandaşa faturası ağır olacaktır” dedi.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada son ekonomik verileri değerlendirdi. Türkiye’de kötü yönetimin faturasının vatandaşa çıktığını ifade eden Öztrak, “7 Haziran seçimleri vatandaşın, ekonomiyi yönetme kabiliyetini yitirerek her geçen gün cebinde yeni bir yangın çıkaran iktidardan kurtulması için fırsattır” dedi.

Öztrak, 2014’te cari açığın bir önceki seneye göre 18,8 milyar dolar gerilediğini ancak cari açıktaki düzelmenin 7,9 milyar dolarının altın, ticaret dengesindeki iyileşmeden geldiğini belirtti. 2014’de cari açıktaki her 100 dolarlık düzelmenin 42 doları altın dengesindeki iyileşmeden kaynaklandığını ifade eden Öztrak, “Büyümenin üçüncü üç ayda yüzde 2’nin altına gerilemesine ve geçtiğimiz yılın ortasında başlayan petrol fiyatlarındaki düşmeye rağmen süren cari açık, ithalata bağımlılığın devam ettiğini gösteriyor” dedi.

-“ASIL KAYGI VEREN CARİ AÇIĞIN FİNANSMANI”-

Asıl kaygı veren gelişmenin cari açığın finansmanında yaşandığını vurgulayan Öztrak, “2014’te cari açık 18,8 milyar dolar gerilerken aynı dönemde finans hesabından yabancıların Türkiye’ye getirdiği para 29,5 milyar dolar düşmüş. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün rakamlarına göre 2014’te bize benzer ekonomilere yönelen küresel sermaye akımları yüzde 18,5 gerilemiş. Bizde ise düşüş yüzde 41. Türkiye’ye gelen sermayedeki düşüş, benzer ekonomilere göre çok yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

Cari açığın finansman kalitesindeki bozulmanın da kaygı verdiğini ifade eden Öztrak, 2014’te Türkiye’ye gelen net doğrudan sermaye yatırımlarının, her 100 dolarlık cari açığın ancak 12 dolarını kapatabildiğini, bunun da son 14 yılın en kötü oranı olduğunu belirtti.

-“TÜRKİYE’NİN BORÇ YÜKÜ ARTTI”-

Bugüne kadar hep dövizin bol ve ucuz olduğu bir dönemde ekonomiyi yöneten AK Parti’nin, dövizin kıtlaştığı yeni iklimde ekonomiyi yönetemez hale geldiğini savunan Öztrak, şöyle devam etti:

“Döviz bolken yabancılarının risk iştahı, hükümetin hatalarını örttü. Döviz azalırken daha ihtiyatlı hale gelen yabancılar şimdi daha önce görmedikleri hataları görüyorlar. Böyle bir dönemde ekonomide kurallılığı bozan, kurumları siyasi vesayet altına alan, demokrasi ve özgürlükler üzerinde tehdit algısını artıran her adımın vatandaşa faturası ağır olacaktır. Son bir ayda yaşananlar bunun en canlı örneğidir.

Cumhurbaşkanı’nın faizleri düşürme bahanesiyle yarattığı kaos ve bunun karşısında eğilip bükülen hükümet ve kurumlar dolar kurunun son bir ayda yaklaşık 20 kuruş birden sıçramasına neden olmuştur. Bu 438 milyar dolarlık net döviz borcu olan Türkiye’nin kur farkı zararını veya TL cinsinden borç yükünü 87,6 milyar TL artırmıştır.”

-“DOLARA GÜVENEN KAZANDI, TL’YE GÜVENEN KAYBETTİ”-

Öztrak, diğer taraftan kurda son bir ayda yaşanan gelişmelere bağlı olarak, cebinde 10 bin dolar olan biri 1 bin 850 TL kazanırken, cebinde 10 bin TL olan birinin 319 dolar kaybettiğini belirtti. Düşmeye başlayan gösterge faizlerin, yönetimin yanlış söylemleri nedeniyle 1,5 puana yakın yükseldiğini kaydeden Öztrak, “Dimyat’a pirince giderken, eldeki bulgurdan olundu” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz senenin ortasında 115 dolar civarında olan petrol fiyatlarının, bugün 55 dolarlara geldiğini, dünyada petrol fiyatları yüzde 51,5 gerilerken Türkiye’de ise benzinin pompa fiyatının sadece yüzde 14 düştüğünü vurgulayan Öztrak, “Dolardaki artış, akaryakıt fiyatları üstünde etkisini göstermeye başladı, elektronik ve otomotiv olmak üzere ithalat bağımlılığı yüksek sektörlerdeki zamları da tetikleyecektir. Bu, 2015 enflasyon hedefleri ve faizlerin düşmesi açısından sıkıntıyı artıracak bir durumdur” dedi.

-“İŞSİZLİK ARTIYOR, HÜKÜMET MİLLETLE ALAY EDİYOR”-

İşsizlik de hızla arttığını, 2015’in Ocak ayı itibariyle İşsizlik Sigortasından yararlananların sayısı geçen yıla göre yüzde 23,3 artarak 321 bini aştığını belirten Öztrak, şöyle devam etti:

“Ülkede İşsizliğin artmaya devam edeceği ortadayken, AKP Hükümeti yabancıların Türkiye’de çalışmasının önünü açmaya çalışıyor. Başbakan Avrupa’daki işsizleri Türkiye’ye çağırıyor. İş arayan her 5 gençten birine iş veremeyen, kendi öğretmenlerine, üniversite mezunlarına iş bulamayan Türkiye, şimdi yabancılara iş verecek düzenlemelerin önünü açmaktadır. Bu milletle açıkça alay etmektir.

7 Haziran her gün vatandaşın cebinde yeni bir yangın çıkaran bu iktidardan kurtulmak için fırsattır. Çözüm, kayıtsız şartsız demokrasidir. Çözüm, şeffaf ve hesap verir bir yönetim anlayışının yeniden inşasıdır. Çözüm, yarışmacı bir ekonomidir. Çözüm, büyümenin nimetlerinden herkesin eşit yararlandığı kapsayıcı bir büyüme modelidir.” (ANKA)

(GO/ÖZK) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.