Kurtulmuş: , Suriye'ye Kara Harekatı İçin Şu Anda Alınmış Bir Karar Yok

ANKARA (ANKA)- Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş, Suriye’ye kara harekatı ...

Haberler 11.11.2015, 12:00
Kurtulmuş: , Suriye'ye Kara Harekatı İçin Şu Anda Alınmış Bir Karar Yok

ANKARA (ANKA)- Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş, Suriye’ye kara harekatı tartışmalarına ilişkin, “Şu anda alınmış bir karar yok. Uluslararası camianın da üzerinde ittifak ettiği bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor” dedi.

-“SÜPER LİG’İN ŞAMPİYONU AK PARTİ OLDU”-

TBMM’de kaydını yaptıran Kurtulmuş, “Tabiri caizse 1 Kasım seçimleri Süper Lig’di. Süper Lig’in şampiyonu AK Parti oldu. Şimdi bundan sonra TBMM milli takımdır” dedi.

Basın mensuplarının AB İlerleme Raporu’nda medya ve yargı bağımsızlığı konusunda yer alan ifadeleri hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, “Zaman zaman AB’nin raporlarında Türkiye’ye karşı taraflı olarak ifade edilen bazı cümlelerden birisi olarak bunları görüyoruz. Ve asla kabul etmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla bu raporda yer alan cümleleri aynen iade ediyoruz, bu cümleleri kabul etmemiz bu cümleleri iyi niyetle söylenmiş sözler olarak kabul etmemiz mümkün değildir” yanıtını verdi.

“Suriye’ye bir kara harekatı tartışılıyor, ne diyorsunuz?” sorusuna da Kurtulmuş, “Suriye’de teröre karşı bütün uluslararası camianın ortak bir eylem planı içerisinde bulunması gerekiyor. Kara harekatı meselesi ise  bunun sadece bu karar alındıktan sonra yani ortak bir terörü bitirme sonlandırma noktasında bir  karar aldıktan sonra bütünleşik bir planın parçası olarak uygulanırsa bir anlam ifade eder yoksa Suriye’de bu anlamda herhangi bir şekilde atılacak adım Suriye’deki kaosu daha da  derinleştirebilir bunun için bizim öncelikli hedefimiz Suriye’de uluslararası camianın başından beri bizim de ifade ettiğimiz tezlere yaklaşması ve Suriye’de terörü sona erdirecek  adımları atabilmesi” dedi.

-“ULUSLARARASI CAMİANIN DA ÜZERİNDE İTTİFAK ETTİĞİ BİR KARAR YOK”-

“Yani alınmış bir karar yok mu diyorsunuz?” sorusuna da Kurtulmuş, “Hayır, şu anda alınmış bir karar yok. Uluslararası camianın da üzerinde ittifak ettiği bir karar yok. Sürekli görüşmeler yapılıyor. Türkiye’nin görüşlerine başta uzak duran ülkelerin zaman içerisinde Türkiye’nin görüşlerine çok yakınlaştığını görüyoruz” dedi.

Kurtulmuş, “Esad’ın arkasında durarak Suriye’de bir çözüm oluşturulabilmesi mümkün değil. Ben Rusya’nın da bu noktaya yaklaştığını görüyorum. Umut ederim ki çok kısa süre içerisinde Esadsız yeni Suriye'nin nasıl oluşacağı konusunda Rusya’da ortak bir fikrin içerisinde mutabakat sağlar” dedi.

-“BU İŞİN SAHİBİ MİLLETTİR”-

“Ömer Çelik İmralı ile de görüşülebilir şeklinde bir açıklama yaptı, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Kurtulmuş, “Bu işin sahibi millettir. Geri kalan süreçse işin teferruat kısmıdır. Milletin sahipliğinin dışındaki her şey araçsaldır, bu anlamda araçsal olarak bu sürece katkıda bulunacak her türlü adım atılır” dedi. (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@