Kurtulmuş: Suriyeli Sığınmacılara Harcama 4,6 Milyar Doları Aştı

ANKARA (ANKA)- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugüne kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen harcamaların BM standartlarına göre 4,6 milyar doları aştı

Haberler 05.11.2014, 09:35
Kurtulmuş: Suriyeli Sığınmacılara Harcama 4,6 Milyar Doları Aştı

ANKARA (ANKA)- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugüne kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen harcamaların BM standartlarına göre 4,6 milyar doları aştığını bildirdi.

Kurtulmuş, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bütçesi üzerinde konuştu.

Bugüne kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirilen harcamaların BM standartlarına göre 4,6 milyar doları aştığını belirten Kurtulmuş, uluslararası toplumun bu maliyete katkısının ise yaklaşık 256 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, bugüne  kadar ülkedeki geçici barınma merkezlerine yaklaşık 548 bin Suriyelinin giriş yaptığını, 220 binin üstünde Suriyeli’nin 10 ilde kurulan 22 geçici barınma merkezinde yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık gibi insani ihtiyaçları karşılanmak suretiyle 3,5 yılı aşkın süredir misafir edildiğini söyledi.

Kurtulmuş, geçici barınma merkezleri dışında da yaklaşık 1 milyon 400 bin Suriyelinin ülkede bulunduğunu da kaydetti.

Geçici barınma merkezlerinde kurulan 21 sahra hastanesinde sağlık hizmeti verildiğini belirten Kurtulmuş, sağlık ünitelerinde 104’ü doktor olmak üzere yaklaşık 300 sağlık personelinin görev yaptığını, Suriyeli sığınmacılar için 22 ambulansın hazır bulunduğunu söyledi.

Kurtulmuş, yaklaşık 69 bin Suriyeli çocuk ve gence 850 derslikte kreş, ilköğretim ve lise düzeyinde 420’si Türk, 2 bin 643’ü Arap olmak üzere toplam 3 bin 63 öğretmen tarafından eğitim verildiğini söyledi.

Kurtulmuş, AFAD’ın koordinasyonunda sadece 2014 yılı içerisinde 500’e yakın yurt içi ve yurt dışı insani ve acil yardım faaliyeti icra edildiğini kaydetti.

-YETERLİ ÇADIR STOKU VAR-

Kurtulmuş, afetlerde barınma ihtiyacının karşılanması için de çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Afet ve acil durumlarda öncelikli olarak ihtiyaç duyulan yeterli çadır stokumuz mevcuttur. Türk aile tipine uygun 79 bin 382’si AFAD’ın 31 bin 424’ü Kızılay’ın olmak üzere toplamda 111 bin çadır stokuna ulaştık” dedi. (ANKA/DEVAM)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@