Korutürk: Hükümet İran'a Yönelik Siyasetini Gözden Geçirmeli

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, İran ile ABD arasındaki nükleer anlaşmaya ilişkin, “Hükümet İran`a yönelik siyasetini ve tüm bölgesel politikalarını gerçekçi bir yaklaşımla yeniden ve süratle gözden g

Haberler 06.04.2015, 07:40
Korutürk: Hükümet İran'a Yönelik Siyasetini Gözden Geçirmeli

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, İran ile ABD arasındaki nükleer anlaşmaya ilişkin, “Hükümet İran`a yönelik siyasetini ve tüm bölgesel politikalarını gerçekçi bir yaklaşımla yeniden ve süratle gözden geçirmelidir” dedi.

Korutürk, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında P5 1 ile İran arasında sürdürülmekte olan nükleer program müzakerelerinde taraflar arasında ilkesel bir anlaşmaya varılmasının siyasi ve ekonomik yönlerden ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Hükümet İran’a yönelik siyasetini ve tüm bölgesel politikalarını gerçekçi bir yaklaşımla yeniden ve süratle gözden geçirmelidir. Suudi Arabistan liderliğinde bölgede oluşmakta bulunan Sünni cepheden elini çekmeli; dış politikasını Cumhuriyetimizin kurucu iradesinin isabetli ve gerçekçi bir şekilde vazettiği laiklik esasına döndürmelidir. Hükümet, İran ile 5 1 arasındaki anlaşmayı sadece bunun ‘olumlu’ olduğu yolunda bir söylemle desteklemiş olmayacağını; somut ve gerçekçi desteğin ancak genel anlamda bir bölgesel dış politika değişikliği ile hayata geçirilebileceğini anlamalıdır.”

Anlaşmanın ekonomiye yansımaları olacağına işaret eden Korutürk, “Bu fasılda ilk söylenebilecek olan husus uluslararası sermayenin İran’a akacağıdır. Dolayısıyla İran'a yönelik ticaretimiz ile yatırımlarımız, karşımıza çıkacak çetin rekabet ortamını karşılama amaçlı ve şimdiden satılan mal kalitesini arttırma öncelikli olarak çok yönlü bir değerlendirmeye ve yenilenmeye tabi tutulmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

İran'ın enerji nakil hatları ile ilgili projelerinin batılı ülkelerin desteğiyle tekrar dizayn ettirileceğini ifade eden Korutürk, “Buna Türkmen gazı da dahildir. İran'ın orta vadede Körfezde Avrupa ile Asya ve Batı Afrika arasında bir enerji ve ticari mallar dağıtım merkezi olacağını yani bir tür ‘post-modern İpekyolu ülkesi’ haline geleceğini söylemek abartılı olmayacaktır” dedi.

-“BU ANLAŞMAYA KARŞI OLUŞAN CEPHE İÇİNDE YERALMAKTAN GERİ DURMASINI TAVSİYE EDİYORUZ”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretine işaret eden Korutürk, şöyle dedi:

“İran ile P5 1 anlaşmasına içi boş sözlerle yüzeysel şekilde destek verir gözüküp, bölgede bu anlaşmaya karşı oluşan cephe içinde yeralmaktan geri durmasını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın başlaması beklenen Tahran ziyaretinde Türk dış politikasında,  bölgemizde oluşmakta bulunan yeni dengeleri karşılayarak, Türkiye'nin bölgesel ağırlığını muhafaza edecek gerçekçi bir ayarlamanın ilk ve inandırıcı işaretlerini vermesini kuvvetle tavsiye ediyoruz.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@