Koalisyon İhtimalleri Tükendi, Gözler Cumhurbaşkanı'nda

23 Ağustos’a kadar hükümet kurulamazsa Türkiye erken seçime gidecek. Anayasaya göre Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Haberler 18.08.2015, 12:29
Koalisyon İhtimalleri Tükendi, Gözler Cumhurbaşkanı'nda

ANKARA (ANKA)- Koalisyon ihtimalleri tükendi, hükümeti kurmak için 45 günlük süre 23 Ağustos’ta sona erecek. 23 Ağustos’a kadar hükümet kurulamazsa Türkiye erken seçime gidecek. Erken seçime nasıl gidileceği konusunda senaryolar kulislerde konuşulurken gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Hükümet 23 Ağustos tarihine kadar kurulamazsa erken seçim olacak. Ancak erken seçimin nasıl olacağı konusunda siyasi kulislerde çeşitli senaryolar var.

-ANAYASA NE DİYOR-

Anayasa’nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin Cumhurbaşkanınca yenilenmesi” başlıklı 116. Maddesine göre;  yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra  kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde  Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Yenilenme kararı Resmî Gazetede yayımlanır ve seçime gidilir.

-SEÇİMLERDE GEÇİCİ BAKANLAR KURULU-

Anayasa’nın “Seçimlerde geçici Bakanlar Kurulu” başlıklı 114. Maddesine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimlerinden önce, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları çekilir. Seçimin başlangıç tarihinden üç gün önce; seçim dönemi bitmeden seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde ise, bu karardan başlayarak beş gün içinde, bu bakanlıklara Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar Başbakanca atanır.

-CUMHURBAŞKANI GEÇİCİ BAKANLAR KURULUNU KURMAK ÜZERE BİR BAŞBAKAN ATAYACAK-

116’ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilir ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atar.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınır.

Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakana bildirir. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanır.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazetede ilânından itibaren beş gün içinde kurulur.

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmaz.

Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görür.”

-MHP SEÇİM HÜKÜMETİNDE YER ALMAYACAĞINI AÇIKLADI-

Ancak, Milliyetçi Hareket Partisi oluşacak seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyeceğini açıkladı.

-ERKEN SEÇİM KARARI MECLİS TARAFINDAN ALINIRSA-

Anayasanın “Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçim dönemi” başlıklı 77. Maddesine göre Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri dört yılda bir yapılır. Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebileceği gibi, Anayasada belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenir. Süresi biten milletvekili yeniden seçilebilir.

Meclis’in erken seçim kararı almasına ilişkin TBMM İçtüzüğü‘nün “Seçimlerin yenilenmesi kararı” başlıklı 95. Maddesi ise, “Seçimlerin yenilenmesine dair önergeler, Anayasa Komisyonunda görüşülür ve Anayasa Komisyonu raporu Genel Kurulda gündemdeki bütün konulardan önce görüşüldükten sonra açık oya sunulur” diyor. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@