Koalisyon Düğümü Pazartesi Çözülüyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Pazartesi yapacağı görüşmenin ardından koalisyon düğümü çözülecek. İki liderin yapacağı toplantıdan ya koalisyon çıkacak ya da erken seçim.

Haberler 08.08.2015, 11:55
Koalisyon Düğümü Pazartesi Çözülüyor

ANKARA (ANKA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Pazartesi yapacağı görüşmenin ardından koalisyon düğümü çözülecek. İki liderin yapacağı toplantıdan ya koalisyon çıkacak ya da erken seçim.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Davutoğlu, istikşafi görüşmelerin ardından Pazartesi CHP Genel Başkanı’yla bir araya gelecek. Pazartesi yapılacak görüşmenin sonucunda ‘AK Parti-CHP’ koalisyonu olup olmayacağı da netleşecek.

-KOALİSYONDA ANLAŞMA SAĞLANIRSA GÜVENOYU İSTENECEK-

Koalisyon konusunda anlaşma sağlanırsa Bakanlar Kurulunun listesi tam olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise toplantıya çağrılacak.

Bakanlar Kurulu'nun programı, kuruluşundan en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okunacak ve güvenoyuna başvurulacak. Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra oylama yapılacak.

Güven istemi, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğuyla reddedilebilecek.

Başkanlık, ikiyüzyetmişaltı milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını bildirecek.

-45 GÜNLÜK SÜRE 23 AĞUSTOS’TA BİTİYOR-

Hükümeti kurma için 45 günlük süre 23 Ağustos’ta sona eriyor. Hükümet 23 Ağustos’a kadar kurulamazsa erken seçime gidilecek. Ancak kulislerde erken seçime geçici Bakanlar Kurulu ile mi yoksa mevcut Bakanlar Kurulu ile mi gidileceği konuşuluyor.

-ERKEN SEÇİM KARARI NASIL ALINACAK?-

Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri dört yılda bir yapılıyor. Ancak Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebileceği gibi, Anayasada belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenebiliyor.

-23 AĞUSTOS’A KADAR HÜKÜMET KURULAMAZSA ERKEN SEÇİME GİDİLECEK-

Anayasaya göre yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması halinde  Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak ve seçime gidilecek.

-SEÇİMLERDE GEÇİCİ BAKANLAR KURULU-

Seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

-GEÇİCİ BAKANLAR KURULUNDA AK PARTİ, CHP, MHP VE HDP YER ALACAK-

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

Siyasi parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan’a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak.

Geçici Bakanlar Kurulu yenilenme kararının Resmi Gazete'de ilânından itibaren beş gün içinde kurulacak.

Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak.

Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek. (ANKA)

(MG/ORH)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@