Koalisyon Düğümü

Ramazan Bayramı nedeniyle ara verilen koalisyon trafiği bayram sonrası tekrar başlayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu bayram sonrasında partisinin yetkili kurullarında yapacağı değerlendirmelerin ardından ikinci tura çıkacak.

Koalisyon Düğümü

ANKARA (ANKA)- Ramazan Bayramı nedeniyle ara verilen koalisyon trafiği bayram sonrası tekrar başlayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu bayram sonrasında partisinin yetkili kurullarında yapacağı değerlendirmelerin ardından ikinci tura çıkacak.

-KOALİSYONUN FOTOĞRAFI ÇEKİLECEK-

Koalisyon düğümü için gözler Başbakan’ın koalisyon randevularında yapacağı ikinci tur görüşmelere çevrildi. İkinci turda koalisyon düğümü çözülemez ise Başbakan üçüncü tura çıkacak.

Başbakan, bayram sonrasında yetkili kurullarında koalisyonun birinci turunda CHP, MHP ve HDP ile yaptığı görüşmeleri masaya yatıracak. Adeta koalisyon görüşmelerinin birinci turunda ortaya çıkan tablonun fotoğrafı çekilecek. Ortaya çıkarılacak yol haritasının ardından Başbakan ikinci tur görüşmelerine başlayacak. Ancak Başbakan ikinci tura çıkmadan kurmayların koalisyon trafiği sürecek.

-LİDERLERİN MASASINDA KOALİSYON AJANDASI-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da masalarındaki koalisyon ajandasını kurmaylarıyla değerlendirecek.

-HÜKÜMETİ KURMAK İÇİN SON TARİH 23 AĞUSTOS-

Hükümeti kurma için 45 günlük süre 23 Ağustos’ta sona eriyor. Hükümet 23 Ağustos’a kadar kurulamazsa erken seçime gidilecek ve geçici Bakanlar Kurulu kurulacak. Geçici Bakanlar Kurulu’nda AK PARTİ, CHP, MHP ve HDP birlikte yer alacak.

-AK PARTİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İÇİN İMZA TOPLADI-

TBMM, 1 Ekim’e kadar tatile girdi, ancak AK Parti milletvekillerinden olağanüstü toplantı için imza topladı. AK Parti hükümetin kurulması halinde Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmak için milletvekillerinden imza aldı.

-SENARYOLAR-

Başbakan’ın bayram sonrası yapacağı koalisyon randevularına göre de çeşitli senaryolar bulunuyor.

Eğer partiler koalisyonda anlaşamazsa erken seçim gündeme gelecek. Hükümeti kurmak için 45 günlük süre ise 23 Ağustos’ta sona eriyor.

-ERKEN SEÇİM KARARI İÇİN İKİ SEÇENEK YER ALIYOR-

Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri dört yılda bir yapılıyor. Ancak Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebileceği gibi, Anayasa’da belirtilen şartlar altında Cumhurbaşkanınca verilecek karara göre de seçimler yenilenebiliyor.

-23 AĞUSTOS’A KADAR HÜKÜMET KURULAMAZSA ERKEN SEÇİME GİDİLECEK-

Anayasaya göre yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması halinde  Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yenilenme kararı Resmî Gazete’de yayımlanacak ve seçime gidilecek.

-SEÇİMLERDE GEÇİCİ BAKANLAR KURULU-

Seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

Siyasî parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tespit ederek Başbakan’a bildirecek. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen veya sonradan çekilen partililer yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinden veya dışarıdan bağımsızlar atanacak.

Geçici Bakanlar Kurulu, yenilenme kararının Resmî Gazete'de ilânından itibaren beş gün içinde kurulacak. Geçici Bakanlar Kurulu için güvenoyuna başvurulmayacak. Geçici Bakanlar Kurulu seçim süresince ve yeni Meclis toplanıncaya kadar vazife görecek.

-KOALİSYONDA ANLAŞMA SAĞLANIRSA GÜVENOYU İSTENECEK-

Koalisyon konusunda anlaşma sağlanırsa Bakanlar Kurulunun listesi tam olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise toplantıya çağrılacak.

Bakanlar Kurulu'nun programı, kuruluşundan en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okunacak ve güvenoyuna başvurulacak. Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra oylama yapılacak.

Güven istemi, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğuyla reddedilebilecek.

Başkanlık, ikiyüzyetmişaltı milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kuruluna güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulunun güvenoyu aldığını bildirecek.

-AZINLIK HÜKÜMETİ-

Koalisyonun dışında bir diğer seçenek de azınlık  hükümeti yer alıyor. Azınlık hükümeti, parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, öbür parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturulan hükümet biçimi.(ANKA)

(MG/ÖZK)

Anahtar Kelimeler:
koalisyon düğümü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.