Kılıçdaroğlu Sosyal Medyada Soruları Cevaplandırdı

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden gençlerin sorularını cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu Ağrı’da yaşanan olayları incelemek için HDP lideri Demirtaş’ın yaptığı çağrı hakkında, “Ağrı’daki olayları ayrıntı

Kılıçdaroğlu Sosyal Medyada Soruları Cevaplandırdı

-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden gençlerin sorularını cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu Ağrı’da yaşanan olayları incelemek için HDP lideri Demirtaş’ın yaptığı çağrı hakkında, “Ağrı’daki olayları ayrıntılarıyla öğrenmek için tüm çabamızı gösteriyoruz. İddialar vahim, olayları inceleyeceğiz. Kimsenin endişesi olmasın. Sayın Demirtaş'ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

 

-CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Kredi kartı faiz miktarının en az yüzde seksenini sileceğiz. Ayrıntısını 19 Nisan pazar günü seçim bildirgemizde açıklayacağız” dedi.

 

ANKARA(ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya üzerinden gençlerin sorularını cevaplandırdı. Kılıçdaroğlu Ağrı’da yaşanan olayları incelemek için HDP lideri Demirtaş’ın yaptığı çağrı hakkında, “Ağrı’daki olayları ayrıntılarıyla öğrenmek için tüm çabamızı gösteriyoruz. İddialar vahim, olayları inceleyeceğiz. Kimsenin endişesi olmasın. Sayın Demirtaş'ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Ekşi Sözlük” isimli internet sitesinde site kullanıcılara tarafından gelen soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu’na saat 21.00 ile 23.00 arasından yaklaşık bin 400 soru sorulurken, Kılıçdaroğlu yaklaşık 80 soruya cevap verdi.

Kılıçdaroğlu siteye, “Bildiğiniz gibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak daha önce de siz Ekşi Sözlük yazarlarıyla bir araya gelmiştim. Çünkü sosyal medyanın en güçlü mecralarından Ekşi Sözlük’ün yazarlarının görüşleri benim için önemli. Bugün de daha fazla sözlük yazarıyla iletişim kurmak adına sizlerle internet üzerinden görüşeceğiz. Önümüzdeki iki saat boyunca bu başlık altına yazacağınız entry'lerde, hukuk sınırları dahilinde bana istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. vaktim elverdiğince sorularınızı cevaplandıracağım” diyerek soru cevap işlemini başlattı.

 

-“ANKARA VE ANTALYA’DA PASİF KALMADIK”-

 

Kontenjan adaylarının nasıl belirlendiğine yönelik sorulan bir soruya Kılıçdaroğlu, “Kontenjan adaylarını demokrasiye ve halkımıza kazandırabileceklerini göz önünde bulundurarak seçiyoruz. Kontenjana başvuran tüm adaylarımızın da değerli olduklarını belirtmek isterim” dedi.

Genel sağlık sigortası prim borcu hakkında ne yapacaklarının sorulması üzere Kılıçdaroğlu, “Geliri olmayan gençlerin sigorta prim borcu ödemesini doğru bulmuyoruz. Önce iş bulacağız ki genel sağlık sigortasını yapmış olalım. Sosyal devlet de bunu öngörür. Prim gelir üzerinden alınır geliri olmayan gençten hangi primi alacaksın? AKP işsiz gençleri fakirliğe mahkum ediyor. Biz etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlerde Ankara ve Antalya’da hile yapıldığı iddialarının anımsatılması ve CHP’nin bu konuda pasif kaldığının savunulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Çok pasif kaldığımız eleştirisine katılmıyoruz. Hakkımızı sonuna kadar aradık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar davayı götürdük. Seçim sandıklarına sadece CHP değil Ankara ve Antalya'da parti dışındaki gençler de sahip çıktı. Ayrıca sandıklara sahip çıkmak demokrasiye inana herkesin temel görevidir. Sandıklara sahip çıkma konusunda bütün görevlerimizi yaptık mı? Buna evet dersem size doğru cevap vermemiş olurum” dedi.

 

-“AĞRI’DAKİ İDDİALAR VAHİM”-

 

Ağrı’da yaşanan saldırının ardından HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın muhalefet liderlerine yaptığı çağrının anımsatılarak, kendisinin Ağrı’ya gidip gitmeyeceği sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Ağrı’daki olayları ayrıntılarıyla öğrenmek için tüm çabamızı gösteriyoruz. İddialar vahim, olayları inceleyeceğiz. Kimsenin endişesi olmasın. Sayın Demirtaş'ın çağrısına yanıt vermek için önce olayların ayrıntısını öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

Emekliler için vaatlerini noterde onaylatmasının gerekçelerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Siyasette bir ilki başlattım. Verdiğim sözün arkasında duracağım. Güvencesi de noter senedim. Çünkü politikacılar bir süre sonra vaatlerini unutuyorlar. Emekliler noter senetleriyle benim vaadimi her zaman bana hatırlatabilirler” ifadelerini kullandı.

 

-"KREDİ KARTI FAİZLERİNİN YÜZDE 80'İNİ SİLECEĞİZ"-

 

Kredi kartı faizlerine ilişkin vaatlerine de açıklık getiren Kılıçdaroğlu, “Kredi kartı faiz miktarının en az yüzde seksenini sileceğiz. Ayrıntısını 19 Nisan pazar günü seçim bildirgemizde açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu kendileri dışında hiçbir partinin çözemeyeceğini belirterek, “Bu konuda iddialıyım. Çünkü biz samimiyiz” dedi.

 

-“FAVORİ YEMEĞİM KURU FASULYE”-

 

Kılıçdaroğlu, “Siyasetten soğumuş insanları CHP'ye oy vermeye nasıl ikna edeceksiniz? Yüzen oyları nasıl toplayacaksınız?” sorusuna, “Türkiye'nin bu kadar sorunu varken siyasetten soğumaya kimsenin hakkı yok. Tam aksine siyasete daha fazla asılmalıyız” diyerek cevap verdi.

“İktidar olursanız muhalifleri susturmak/sindirmek için çok işinize yarayacağı halde iç güvenlik paketini iptal edecek misiniz?” sorusuna, “Hiç endişeniz olmasın. Herkesin özgürlüğünü savunacağız. Bize karşı olanların bile” diyerek cevap verdi.

Kendisine sorulan özel hayatına ilişkin sorulara da sorulara da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Favori yemeğim kuru fasulye. Siyasi içerikli, sıkıcı kitaplar okuyorum. Severek okuduğum kitaplar da tarih kitapları” dedi.

Atanmayan öğretmenler sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, “Atanamayan değil atama bekleyen öğretmen diyorum. CHP iktidarında her öğretmen öğrencisiyle buluşacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın son raporu 200 bin dersliğe ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bu rakam bile atama bekleyen öğretmen sorununu çözecektir” dedi.

Yeni seçim kampanyaları hakkında sorulan bir soruya da cevap veren Kılıçdaroğlu, “Kampanyanın havuz medyasından bu kadar eleştiri alması ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Havuz medyasını da alkışlıyoruz” dedi.

 

-“ALEVİ OLDUĞUMU GİZLEMEDİM”-

 

“Alevi olduğunu neden gizliyor o zaman?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayatımda hiç gizlemedim. Sorduklarında da çekinmeden söyledim” diyerek cevap verdi.

Başkanlık sistemi hakkında da eleştirellerini sıralandıran Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Başkanlık sistemi tümüyle bir aldatmacadır. Toplumu gerçek sorunlarının dışında tutma çabasıdır. İşsizlikten söz edilmiyor, emeklinin sorunundan söz edilmiyor, atama bekleyen öğretmenlerden söz edilmiyor, 17 milyon yoksul var bunlardan söz edilmiyor. Kendi kafalarına göre bir başkanlık sistemini toplumda tartıştırmak istiyorlar.”

CHP yerine HDP’ye oy verecek bir arkadaşını nasıl ikna edeceğini soran birine Kılıçdaroğlu, “Ülkenin her sorununa çözüm üreten parti hangisidir önce bunu düşünüp ona göre oy vermeliyiz. Arkadaşlarına 19 Nisan'daki seçim bildirgemizi okutursan fikirlerini değiştireceklerine eminim” diyerek cevap verdi.

 

-“İHSANOĞLU’NUN PARLAMENTODA OLMASI BİR KAZANIMDIR”-

 

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun MHP’den aday olmasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli insanlardan biridir. Parlamentoda olması bir kazanımdır” dedi.

“Politika dışında bir iş yapacak olsaydınız ne iş yapmak isterdiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Tarihçi olmak isterdim. Özellikle de yerel tarihçi” diyerek cevap verdi.

 “Paralel bir devlet olduğuna inanıyor musunuz” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Paralel devlete karşıyız. Anayasal yapı içinde ikinci bir paralel devletin oluşması bizim kabul edeceğimiz bir uygulama değildir. Asıl soru şu eğer bir paralel devlet varsa bunu oluşturan kim? Bunu iki sene önce cemaat devlete sızmış bunlar kargaları güldürür diyen malum zihniyete sorabilirsiniz?” ifadeleriyle karşılık verdi.

Kamudaki memur alımı sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Dayısı olanların değil yeteneği olanların kazanacağı bir sistem kuracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu kendisini takip edenlere soru cevap işleminin bittiğini de şu ifadelerle duyurdu:

“İlginiz için hepinize çok teşekkür ederim. Vaktim elverdiğince sorularınıza samimi yanıtlar verdim. Ama tüm soruları ne yazık ki cevaplayamadım, bu işin doğasında da bu var. Yaşanacak bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız.” (ANKA)

(HM/OLÇ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.