Kılıçdaroğlu: Savcıyım, istediğimi asarım, keserim yetkimi de aldım denilmemeli

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Beştepe'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan liderler zirvesine ve darbe girişimine ilişkin, "Ben savcıyım artık istediğimi asarım, keserim yetkimi de aldım dememeleri...

Haberler 28.07.2016, 12:17 28.07.2016, 23:37
Kılıçdaroğlu: Savcıyım, istediğimi asarım, keserim yetkimi de aldım denilmemeli
Hakime TORUN / ANKARA () - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Beşte'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan liderler zirvesine ve darbe girişimine ilişkin, "Ben savcıyım artık istediğimi asarım, keserim yetkimi de aldım dememeleri lazım. Hukuk geçerli olmalı aksi halde devletin darbecilerden farkı kalmaz. Beştepe'de Kurunun yanında yaşın da yanmaması gerektiğini ifade ettim. Dönemin düşmanına göre ihbar furyası başlar. Saraya olağanüstü bir durum olmadıkça gitmem demiştim Olağanüstü bir durum vardı. 4 siyasi partinin Beştepe'de olmasını isterdim. Bunu da ifade de ettim" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Gazeteci Hande Fırat'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Darbe girişimine ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Darbe sonrası hükümetin bazı önlemler alması olağan. Olacaktır zaten bu önlemlerin alınması gerekir. Bu süreç bir cadı avına dönüşmemeli.

DÖNEMİN DÜŞMANINA GÖRE İHBAR FURYASI BAŞLAR

Belli bir olaydan sonra bir ihbar furyası başlar. Herkes beğenmediği kişiyi dönemin düşmanına göre işte bir dönem komünist, faşist … Şimdi de Fetullahçı, cemaatçi diye. Suçlamalar olur. Çok dikkatli bakıp önlemler almak gerekir. Bunu da kendilerine ifade ettim. Kurunun yanında yaşın da yanmaması gerektiğini hepsi kabul ediyor zaten.

BEN SAVCIYIM ARTIK İSTEDİĞİMİ ASARIM, KESERİM YETKİMİ DE ALDIM DEMEMELERİ LAZIM

Siyasal iktidarın yetkileri dağıtırken bir denge unsurunu gözetmesi lazım. Yetkilendireceği kişilerin de hukuk devletinin gereğini yerine getireceğinden emin olması lazım. Yoksa ben savcıyım artık istediğimi asarım, keserim yetkimi de aldım dememeleri lazım. Hukukun gereğine göre hareket etmeleri lazım. Kamuoyunda kuşkular yaratırlarsa bu Türkiye'nin darbe ile mücadelesine gölge düşürür.

HUKUK GEÇERLİ OLMALI AKSİ HALDE DEVLETİN DARBECİLERDEN FARKI KALMAZ

Hukuk içinde yargılamalar gerekiyor. Aksi halde devletin darbecilerden farkı kalmaz. Hukuku, devlet çalıştıracak. Devlet kin ve öfke ile değil hukuk ile yönetilmesi lazım."

"CUMHURBAŞKANI ARADI DARBEYE KARŞI TAVRIMIZ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ BEN DE ETTİM"

"Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gitmem diyordunuz nasıl karar verdiniz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanı aradı darbeye karşı tavrımız dolayısıyla, demokrasiye sahip çıktığımız gerekçesiyle teşekkür etti. Ben de kendisine teşekkür ettim "görevimiz" dedim.

SARAYA OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM OLMADIKÇA GİTMEM DEMİŞTİM OLAĞANÜSTÜ DURUM VARDI

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri, özel kalemi benim özel kalemi arayarak Ben daha önce olağanüstü bir durum olmadıkça gitmem demiştim. Olağanüstü bir durum vardı, gittik tabi. Devlet krizi yaşadığımız da malum. Çocuklar gibi ben geçmişte demiştim asla gitmeyeceğim demek doğru değil.

4 SİYASİ PARTİNİN BEŞTEPE'DE ORADA OLMASINI İSTERDİM. BUNU DA İFADE DE ETTİM

4 siyasi partinin orada olmasını isterdim. Bunu da ifade de ettim. Samimi olarak görüşlerimizi ifade ettik. İfade etmeseydik doğru olmazdı. Nasıl davranılması gerektiğini söyledik. Notlar alındı. Memnun kalındı.

İLK KEZ TBMM BOMBALANDI

Bugüne kadar darbe ve darbe girişimleri yaşadık ama ilk kez TBMM bombalandı. Böyle bir tabloyu daha önce hiç yaşadık. Darbe ve darbecilerin gözünde insan hayatının değeri yoktur. Özel mahkemeler kurulur darbe dönemlerinde insanlar yargılanır. Türkiye en büyük mağduriyetleri hep darbe dönemlerinde yaşadı."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@